Günümüzde birçoğumuz zamanın bize yetmediğinden, işlerimizi yetiştirememekten yakınırız. Yönetim ve organizasyon dersimizde zaman yönetimi konusunu işledikten sonra, öğrendiklerimi yazıya dökmeyi kendime borç bildim. Çünkü zamanı iyi kullanmayı bırakın, kullanamayanlardanım aslında hepimize aynı ölçüt verilmiş. Kullanmamız gereken 24 saat var. Hiçbirimizin ki bir diğerinden fazla veya eksik değil. Peki nasıl oluyor da kimimiz bu 24 saati çok verimli kullanırken bazılarına yetmemekte? İşte bunun sebepleri, zamanı nasıl daha fazla verimli kullanırız, bu soruları dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım şimdiden keyifli okumalar.

Yukarıda da bahsetmeye çalıştığım gibi hepimizin zamanı eşittir, önemli olan bu zamanı nasıl kullandığımızdır. Zamanı verimli bir şekilde kullanmak istiyorsak aslında öncelikli yapmamız gereken; hayatımızdaki öncelikleri ve hedefleri belirlememiz gerekir.  Eğer bunu yapmazsak hayatımızda önem arz eden şeyler yerine önemsiz konular boşa vaktimizi alabilir.  Zaman yönetiminin iki yönü vardır; bunlar yapmak istediklerimiz ve yapmaktan kaçınmamız gerekenler olarak ayırabiliriz.

Hepimizin farklı hayatları var, benim için önem arz eden  bir olay sizin için önemsiz, vakit kaybı olabilir. Bu yüzdendir ki zaman yönetimimizi yaparken tek bir yol yoktur. Bu konuya “zaman yönetiminde doğru olmayan yaklaşımlar” olmak üzere bir alt başlık açarak sıralarsak:

  • Zor görünen işleri daha sonraya ertelemeliyiz.
  • Çok çalışmadıkça iyi sonuçlar alamayız.
  • Yeterli değilsek etkili de olamayız.
  • Bir işi yapmak için tek bir doğru yol vardır.

Unutmuyoruz ki yukarıda saydıklarım “yanlış” yaklaşımlar 🙂

zaman-yonetimi

Zaman öyle bir kavram ki; zamanı durduramaz, depolayamaz ve geriye alamayız. Zaman aslında yönetimin önemli kaynaklarından biridir. Ama öyle de bir kaynaktır ki en kötü kullanılan ve harcanan da kaynak sınıfına girer.

 Verimli ve etkili olmak için zamanı nasıl kullanabileceğimizi öğrenmeliyiz. Bu yüzdendir ki elimizdeki zamanı en verimli şekilde kullanmalıyız, bu konuda atacağımız ilk adım; şu anda zamanı nasıl kullandığımızı analiz etmekle başlar.(günlük zaman defterleri bu konuda işimize yarayabilir.)

zamana

Çevremizde görüyoruzdur, ki ben bunu Industryolog Gelişim Takımımızda çok görüyorum 🙂 bazı insanlar kariyerlerini ilerletmekle işleriyle ilgilenmeleriyle kalmayıp kendilerini de geliştirecek fırsatı bulabiliyorlar. Peki zaman bize yetmezken nasıl oluyor da arkadaşlarımız yetirebiliyorlar ? Bunun cevabı aslında bu arkadaşlarımız yapması gereken işleri zamanında, en az çabayla yapabilmeyi öğrenmişlerdir. Ben gibi ve yazımı okurken “ya aynı ben” diyen arkadaşlarımız gibi “Zaman Tuzaklarına” düşmemektedirler. Acaba zaman tuzağı ne ola ki ? Zaman tuzağı; zamanı verimli kullanma açısından karşılaşılan engellerdir. Bu engellere; en basitinden çalışma masamızın dağınık olması, önemli şeyleri göz ardı etmektir. Daha profesyonel olarak bir firma çapında zaman tuzaklarını düşünecek olursak; yetersiz eleman sayısı, araçların eksikliği, gereksiz toplantılar sayılabilir. Staj yaptığım fabrikada da her sabah toplantı yapılıyordu ve toplantıya katılan personeller diğer işlere zaman ayıramadıklarını fark ettiler ve toplantı sayısı haftada ikiye düşürüldü.

eisenhowermatrix

Yukarıdaki şemayı gerçekten sorgulayarak yaparsak birçok şeyin çözüleceğine inanıyorum 🙂 ek olarak da şunları söylemeden geçmeyelim:

  • Başladığımız işi bitirmeliyiz.
  • İşlerimizi öncelik sırasına koymalı ve o sıraya göre yapmalıyız.
  • Yapılan şeylerin değil elde edilen sonuçların üzerinde durmalı ve günü gerçekçi yaşamalıyız.
  • Planlamanın zaman aldığı ama sonradan zaman kazandırdığı bilincinde olmalıyız.
  • Kararlı olmalı, teknolojiden faydalanmalı ve etkili okumayı öğrenmeliyiz.
  • Gerektiğinde yetki devredebilmeliyizki bu madde iş hayatımızda sık sık karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. Eğer yetki verirsem kendi işim azalır ve o zaman maaşım azalır, saygınlığım azalır bir anlamım kalmaz diye düşünebiliriz ancak elimizdeki bazı görevleri devretmek diğer yaptığımız işlerin verimliliğini de büyük ölçüde arttırır. Daha sağlam düşüncelerle yaparız.

Umarım makalem faydalı olur, artık zaman bizi değil biz zamanı yönetiriz. Ne demiş Ken Grimwood:

Saat, sen bakmıyorsun diye çalışmaya ara vermiyordu ki.”

Keyifle kalın 🙂

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz