Hayatımızda telafisi olmayan tek şeyin zaman olduğunu hepimiz biliyoruz. Zamanı etkili bir şekilde kullanarak hayatımızı daha iyi yönetmemiz mümkün!

İşleri tamamlamak için önceliklerimizi belirmemiz şart. Bunun için tabii ki en iyi dostumuz ajandamız olmalı. Her gün için ajandamıza yapılacak olan işlerimizi önem sırasına göre yazarsak hem neler yapacağımızı daha iyi bilmiş oluruz hemde unutacak ve yapmadan yarına sarkacak bir işimiz kalmaz.

Vakit az İşler çok ise ;

  1. Çalışma masanı sadeleştirerek başlayabilirsin. Karışık bir masa zihnini bulanıklaştırabilir ve odaklanmana engel olabilir. Masamızda sadece o gün yapacak işlerimizin(dosya,evrak, kitap gibi)  bulunması işimizi kolaylaştırır.

2. Her şeyi ben yapabilirim diye sivrilmeye gerek yok. Herkes kendi üzerine düşeni yapmayı bilmeli işte tamda bu yüzden başkasının işini üstlenme. Unutma ki bu aynı zamanda aşırı yorulmana ve kendi işlerine odaklanmana engel olur.

3. Adım adım yaklaş. Yani eğer bir projen varsa ya da sınavın varsa son güne son dakikaya sıkıştırmanın bir anlamı yoktur. Bu gerekli verimi almamıza engel olur.Bunun için bir çizelge oluşturup adım adım ilerlersek bir kaç gün önceden bitirip eksiklerimizi kontrol bile edebiliriz!

4. E-postalar kimi zaman, en büyük zaman düşmanımız olabiliyor. Bu yüzden sabah sabah işe ilk başladığında ilk işin e-posta düzenlemek olmamalı. En baştada dediğim gibi önce önemli işlerimizi halledip günün ilerleyen saatlerinde ve işinin az olduğu bir zamanda e-postalarını düzenleyebilir ve kontrol edebilirsin.

5. Zordan başla kolaya doğru devam.. Sabah zihnimizin en dinç olduğu zaman dilimidir. Bu zamanlarda zor işlerimizi yapmamız daha rahat olur. Hemde günün ilerleyen saatlerine daha hafif işlerimiz kaldığı için psikolojik olarak da rahatlamış oluruz.

Keyifli okumalar, bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz