Hepimiz bize verilen zamandan şikayetçi oluruz. Kimi zaman hiç geçmediğinden yakınırız kimi zaman da çok çabuk geçiyor diye söylenir dururuz. Oysa ki zamanımızı verimli şekilde kullanabilsek tüm işlerimiz yolunda gidecek ve şikayet edecek bir durum kalmayacak. O halde zamanımızı yönetebilmeliyiz ki sonradan başımıza gelebilecek durumlardan şikayetçi olmayalım.

Zaman nedir?

Geri gelmeyen , depolanmayan, satılmayan, çoğu zaman sonradan değeri anlaşılan bir kavramdır.

Çoğu zaman sonradan değeri anlaşılan bu kavramdan maksimum fayda sağlamak için yönetebilmemiz gerekir. Çünkü yönetemediğimiz hiçbir şeyde başarılı olamayız.

Zaman yönetimi nedir?

Zaman yönetimi planlama, karar verme,  uygulama ve denetleme süreçlerinden oluşan bir döngüdür.

Bu döngüyü yaşantımızın her yerinde görebiliriz. Kimi zaman sınava hazırlanan bir öğrenci zamanını iyi kullanmak adına kendine ders çalışma planı yapar , uygular .Kimi zaman da bir mühendis müşteriye doğru bir termin süresi vermek adına iş etüdü ve zaman etüdü yapar. Ben de bu alanda birkaç kez iş ve zaman etüdü yaptım. Bence zaten bu etütler zaman yönetimini çok güzel örnekliyor. Çünkü müşteriye doğru bir güven aralığında termin süresi vermem için proses proses akış diliminin ortalama süresini bilmem gerekiyor. Yani müşteri bana km012 kodlu üründen 10000 tane   ne zaman teslim edebilirsiniz dediğinde önceden yapılan etütler sonucunda çıkan ortalama sonuçlar yardımıyla bir tarih aralığı veriyorum. Zaman ölçülmeseydi yani zaman yönetimi olmasaydı termin sürelerini vermekte sıkıntılar çıkabilirdi.Çünkü zaman yönetiminin olmadığı yerde planlanmış, karar verilmiş, uygulanmış bir karar göremezdik.

İşletmelerden yine  zaman yönetimine örnek vermeye devam edersek fabrikada dikkat ettiğim diğer bir nokta ise sipariş kartlarının renkleriydi. Çalışan herkes bu renklerin hangi anlama geldiğini biliyordu. Renkler siparişin ne kadar acele olduğunun göstergesiydi. Çalışanlar da bu renklere göre o işi erken yada daha geç yapıyordu. Yani  öncelik sistemi vardı. Daha önceden planlanmış bir şey uygulanıyordu. Böylece renkler  ufak bir ayrıntı dahi olsa zamanı yönetebiliyordu ve bizim için önemli olan zaman kavramını daha verimli kullanmamızı sağlıyordu.

TABLO ZAMANYÖNETİMİ

Şimdi de zamanımızı yönetmemizde bizi engelleyen o tuzaklardan bahsedelim. Hepimiz bu tuzakların çoğuna düşüyoruz maalesef. Bakalım o tuzaklar nelermiş.

Zamanımızı Yönetmemize Engel Olan Tuzaklar

Önem, öncelik ve aciliyet sorunları

Erteleme alışkanlığı

Hayır diyememek

Acelecilik

Gereksiz telefonlar

Sohbet severlik

İşkolik olmak

Aşırı titizlik

Verimsiz toplantılar

Karar alma sorunları

Yetki devredememek

Teknolojiyi etkili kullanamama

Şimdi bu tuzaklardan birkaçı üstünde özellikle durmak istiyorum. Çünkü özellikle bazıları toplumumuzun en kötü alışkanlıklarındandır.

Erteleme alışkanlığı

ertelemek

Hepimizin kariyerine engel olan, mutluluğumuzu bozabilen ve her alanda başarıyı önleyebilen bir alışkanlıktır. Üst düzey yöneticilere , başarılı iş adamlarına bilim adamlarına baktığımızda hep görürüz ki hayatlarında hiçbir şeyi ertelememişler. Çünkü geçen zamanın geri gelmeyeceğini bilirler. Belki de bu alışkanlık biz öğrencilerin en kötü alışkanlığı. Bunu sınav haftasında daha iyi anlayabiliyoruz.

Sohbet severlik

Bu tuzaktan  bahsederken kendimi eleştirmeden geçemeyeceğim. Çünkü sohbet etmeyi çok seven biri olarak insanlarla saatlerce sohbet edebiliyorum. Evet bu başlangıçta kulağa  güzel geliyor ama işlerinizin ve derslerinizin olduğunu düşündüğümüzde zaman sizin için daha önemli bir kavram oluyor. Ama yine de toplum olarak konuşmayı seviyoruz.

Teknolojiyi verimli kullanamama

teknoloji

Bu tuzak tuzakların en kötüsü olsa gerek. Başını telefondan , pc den kaldırmayan, ne kadar yeni çıkan oyun varsa bilip ustalaşan , bilimde yaşanan gelişmelerden bihaber bir nesil gitgide artıyor. Sınav zamanı gelince ben ne yapacağım diye avare avare dolanan insan topluluğu. İşte bu topluluk zamanı öyle boş aktiviteler için harcıyor ki oysa teknolji ne kadar da güzellikler sunuyor. Tüm bilgilerin sana bir tuş kadar yakın olması mucize. Bunun faydasını kendini geliştirmek ve ilerletmek isteyenler görüyor. Ne mutlu onlara ki zamanlarını güzel bir şekilde yönetebiliyorlar.

Tüm bunlardan da görüyoruz ki zamanını yönetebiliyorsan başarılı olabiliyorsun. Tıpkı biz hayatın telaşı içinde zaman geçmiyor desek de aylar yıllar geçiyor şairin de dediği gibi. O halde hayatımızı kontrol etmek adına zamanımızı öyle güzel planlayalım ki istediklerimizi aceleye getirmeden istediğimiz gibi yapalım.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Goncagül Demirci

Samsun OMÜ Endüstri Mühendisliği

 • nisa turunc

  zaman nedir; geri gelmeyen 🙂 eline sağlık

  • Goncagül Demirci

   teşekkür ederim nisa 🙂

 • büşra yücel

  Ahh o pc oyunları. Onların en cok muzdaribi olan ben. Sınav zamani yaklastiginda nerden başlayacağını bilemeyen büşra . Ve ne kadanda kendimden parçalar gördüğüm bu yazi 🙂 eline sağlık gonca

  • Goncagül Demirci

   Hangimiz muzdarip değil ki 🙂 teşekkür ederim beğenmene sevindim