Yönetim Bilişim Sistemleri

 

Herkese Merhabalar,

Duymaya alışkın olmamıza rağmen içeriği hakkında tam olarak fikir sahibi olamadığımız bir alandan bahsedeceğiz bu yazımızda. Yönetim Bilişim Sistemleri hakkında siz neler biliyorsunuz bu konu hakkında bir düşünün bakalım.

Yönetim Bilişim Sistemleri, bilgisayar bilimleri ve işletme disiplinlerinin beraber yönetildiği, teknik olarak donanımlı yöneticilerin yetiştirilmesi için akademik düzeyde eğitim verilen bir yaklaşımdır. İşletmelerde verilerin bilgiye dönüştürülmesi ve bu soyut kavramın yönetilmesini sağlayarak stratejik karar vermede kullanılır.

Her geçen gün kümülatif olarak çoğalan verilerin güncellenerek yönetebilen, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan bir kişi “Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı, Sistem Analisti Uzmanı/Yöneticisi, Sistem ve Ağ Uzmanı/Yöneticisi” gibi unvanlara sahip olacaktır.

Mezun olduktan sonra kendini geliştirdikleri sektörde çalışma fırsatına sahip olan bireylerin mezun olduktan sonra da yapmak isteyeceği işi seçme fırsatı sunuyor diyebiliriz.Geniş çalışma alanına sahip bir sektördür.

Bilişim sektörü her alanda kendini gösterdiği gibi iş hayatında da yönetim fonksiyonlarının işletmeye hakim olabilmesi için tekrarlı veri girişlerinin önlenmesini sağlıyor.

Değişen çevre şartları, rekabet anlayışında da farklı soluklar getirmektedir. İnsan ve para faktörü dışında günümüz sorunu haline gelmeye başlayan; yapılan bir işte sürdürülebilirliğin azalması veri girişinin artmasına ve yönetilmesinde altyapı eksikliklerini beraberinde getirmektedir.

İşte bu durumlarda verilerin  yönetilmesini sağlayan sistemleri geliştirmek ve kurgulamak, Yönetim Bilişim Sistemlerinden mezun olan birisine düşüyor.

 

Aynı kitaplar gibi verileri okumak ister miydiniz? Hep severek yaptığımız işte başarılı olduğumuza inanırım. Peki siz bu bölümü tercih etmek ister miydiniz? Öncelikle bu işi yapmak isteyen bireyler, kariyer planlamasını iyi yapmalı ve kişisel gelişimine önem vermelidir. Hayal kurmaktan korkmayan, sınırlarını zorlayabilen, sürekli okuyan bireyler bu bölümde başarı olabilirler.

Aynı zamanda analitik düşünme becerisine sahip, girişimci ruhuyla dinamik enerjisini; sorunlara kısa çözümler getirebilecek, matematik problemleri çözmeyi seven, planlamayı hayatının bir parçası haline getiren, yeni sistemler tasarlamayı seven bireylerin bu işi severek yapabileceklerini düşünüyorum.

 

Unutmayalım, kaliteli işler yapabilmek ve mutlu olmak için sevdiğimiz işi yapmak hem hayatımıza renk getirir hem de başarılı bir kariyer hayatı sunar.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…