Yeni Tip Dijital Pazarlama Yöntemleri

Herkese merhabalar;

Her sektörde olduğu gibi dijital pazarlamada da gelişen teknolojinin etkileri görülmeye devam ediyor. Tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımın hızla artıyor olması, yaklaşık 2.5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalması, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişi de beraberinde getirmekte. Tüm bunların sonucunda dijital pazarlama uygulamaları ve yöntemleri de sürekli gelişerek artıyor.

Dijital Pazarlama Eğitimleri serisinde ikinci yazımda bahsettiğim dijital pazarlama teknikleri şimdiye kadar en çok kullanılan tekniklerin başında geliyor ancak tüm bunlar zamanla yetmemeye başladı. Zorlayıcı piyasa şartları içerisinde firmaların rakipleri arasında kalıcı olmaları için daha fazlasına ve özgün içeriklere ihtiyaçları oluyor. Gelin şimdi firmaların bu yıl içerisinde sık sık kullanmaya başlayacakları, dijital dünyanın yarattığı yeni pazarlama terimlerini ve yöntemlerini inceleyelim.

1.Fijital Pazarlama

Fijital pazarlama Dünya’da yaklaşık beş yıldır kullanılmakta olup, Türkiye’de fijital kavramı yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Fijital, fiziksel ve dijital kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Fijital pazarlama ile markalar, tüketiciler ve ürünleri arasında fiziksel ve dijital dünya köprüsünü kurmayı amaçlamaktadır. Bu köprü ile müşterilerin markalarla etkileşime girmesini ve müşterilerin etkilenmesini sağlamak hedeflenmiştir. Bu sayede hedeflenen pazarlama stratejileri, marka algısını da güçlendirmeye katkı sağlıyor.

Genellikle mobil teknoloji kullanılarak, lokasyon bazlı uygulamarla müşterilere bildirim gönderilip etkileşim sağlanarak, özel kampanyalardan haberdar ediliyor. Kullanıcılara fiziksel olarak yakın olan konumlardan online bildirimler gönderilerek, bu mekanlara uğrama sıklıkları arttırılıyor. Örnek olarak, geçtiğimiz yaz ayına damga vuran Pokemon Go oyunu ile anlaşan Starbucks, ABD’deki mağazalarını Pokestop’lara dönüştürmüştü. Mağazalara özel pokemonlar ve ödüller yaratan Starbucks, binlerce oyuncuyu şubelerini çekmeyi başarmıştı.

2.  Yapay Zeka

Günümüzde çok sık karşılaştığımız yapay zeka, dijital pazarlama alanında da kullanılmaya başlandı. Yapay zekanın dijital pazarlama üzerindeki etkisini basitçe anlatacak olursam, hepimizin facebook ya da web sitelerinde karşılaştığımız reklamlar diyebilirim. Tabi ki bu reklamlar sıradan ve bizlerle alakasız reklamlar değiller. Özel olarak geliştirilen yazılımlar, okuma alışkanlıklarımızı, hangi sayfalarda daha fazla vakit geçirdiğimizi, hangi siteleri ya da ürünleri incelediğimizi kayıt ederek öğrenme süreçlerini geliştiriyor ve karşımıza bu kayıtlara yakın sonuçlar çıkartıyor. Bu sayede hedef kitleye çok daha kolay bir şekilde erişerek, oluşturulan etkiyi büyük ölçüde arttırıyor.

3. Canlı Yayın (Live Streaming) Pazarlama 

Dijital pazarlamada en önemli unsurun “içerik” olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Dijital pazarlama uzmanı olan Rebecca Lieb, “İçerik, dijital pazarlamanın atom parçacığıdır.” diyerek içeriğin önemini sürekli vurgulamaktadır. Özgün olmayan ve insanlar üzerinde etki yaratamayan içeriklerin pazarlama alanında malesef hiç şansı yok. Durum böyle iken, içeriği güçlendirmek için “live streaming” destekli altyapılar tercih edilerek  “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice yaygınlaşmaya başlayacak. Facebook’dan sonra Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşımlarını sağlayacak.

4. Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Pazarlaması

Artırılmış gerçeklik  son zamanların gözdesi, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz artırılmış gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

5. VR Pazarlama

Teknoloji dünyasının en son gözdelerinden VR yani sanal gerçeklik, 360 derecelik videolar sayesinde pazarlama uzmanları tarafından oldukça yakından takip ediliyor. Müşteriler ile empati kurmayı ve onların tepkilerini daha iyi analiz etmek için kullandıkları bu yöntem müşteriye sunulacak tekliflerin daha önceden görülmesine ve sonuçlarının değerlendirilmesine olanak sağlayacak. Sanal gerçeklik sayesinde birçok şirket, müşteriyle daha güçlü ve sağlam bağlar elde edecek. 

6. Dijital Paralar

Son zamanlarda hepimizin duyduğu dijital para olan Bitcoin ve altcoinler, pazarlama alanında da kullanılmaya başlanıyor. Her bir dijital paranın bir projesi ve kullanılma amacı bulunuyor. Bu kullanılma amaçlarının içinde pazarlama ve reklamcılık da mevcut. Gitgide popülerleşen dijital paralar, çok yakında dijital pazarlamanın yükselen trendi olacağından hiç şüphem yok.  

Dijital Pazarlama ile ilgili sorularınızı, yorumlarınızı ve bahsetmemi istediğiniz konuları bcafer@industryolog.com adresinden bana iletebilirsiniz. Gelecek yazılarımda görüşmek üzere.