Yeni Nesil Işık Hızında İnternet Teknolojisi: Li-Fi

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internetin bulunduğumuz ortama(havalimanı AVM, toplu taşıma) ve  ağı kullanan kişi sayısını arttıkça yavaşladığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Bu durumun sinir bozucu olduğunu düşünenlerden misiniz?  O zaman size iyi bir haberim var. Yakın gelecekte şu an kullandığımız internetten 100 kata daha hızlı bir internet, Li-Fi teknolojisi ile bizleri bekliyor.

Li-Fi (Light Fidelity) Teknolojisi 

Li-Fi. Bu terim bir çoğumuza yabancı geliyor olabilir ancak gelecek de hızlı internete bu teknolojisi sayesinde ulaşacağız. Li Fi terimi ilk kez Edinburgh Üniversitesi profesör olarak görev yapan Harald Haas  tarafından TED konuşmasında ortaya atıldı. bu teknolojinin çalışma mantığına göre; normal Wi Fi bağlantısında kullanılan radyo frekansları yerine günlük  hayatta kullandığımız LED ampullere yerleştirilen yarı iletkenler sayesinde  bir bağlantının gerçekleştirilmesi.

 

Li-Fİ/Wi-Fi

   Li-Fi teknolojisi,çalışma mantığına göre tamamen ışıktan faydalanacağı için  doğrudan ışıkla bağlantı kurup size özel bir sinyal ağı sağlıyor. Bu sayede bir saniyede ki veri gönderim hızının 224 gigabayta kadar çıkmasına olanak sağlıyor.Bu sistemin en büyük avantajı şu an mevcut durumda kullandığımız teknoloji üzerinde bu sistemin gerçekleştirilmesi. Ayrıca Li-Fi teknolojisi sadece kullanıldığı alan içinde etkili olduğu için Wi-Fi bağlantısına göre daha güvenli bir internet hizmeti sunuyor. 

Harald Haas’ a göre günlük hayatımızda Li-Fİ teknolojisini zaten kullanıyorum. Örneğin siz televizyon kumandası ile kanalınızı değiştirirken aslında küçüp çaplı bir Li-Fi bağlantısı kurmuş oluyorsunuz. Uzaktan kumanda cihazlarındaki kızılötesi LED ampullerin de kapatılıp açılarak düşük hızda veri akışı (saniyede 20 bin byte) gerçekleştiriyor. 

  Tüm bu veriler düşünüldüğünde  Wi-Fi bağlantısnın gerçekten işe yaramaz olduğunu düşünebiliriz ama Li-Fi teknolojisini çok büyük eksikliği var: Işığın olmadığı yerde bu teknoloji devre dışı kalacak.  

 

 

Şimdi bu teknolojinin eksik tarafını biraz daha irdeleyelim. Işığın cisimler arkasına örneğin bir duvarın geçemediğini biliyoruz. Bu yüzden ışığın aktarılmadığı yerde veri aktarımı da olmayacaktır. Yani evinizin salonundan kendi odanıza geçerken ki o süre boyunca internet bağlantımız olmayacak. 

Li-Fi ile ilgili bir diğer sorun ise gündüz saatlerinde ampuller modem görevi gördüğü için sürekli açık tutulması gerekiyor. Bu sorunları aşmak ve yakın gelecek de bu teknolojiyi kullanmak istiyorsak evlerimiz ofislerimizi, kafeler, cadde ve sokaklar vs. gibi bütün alanları akıllı teknolojilerle donatmamız gerekiyor. Bir çok teknoloji firması akıllı ev aletleri üretimine ve satışına başlamış durumda ama şu an ki mevcut durum Li-Fi teknolojisinin kesintisiz kullanımı için yeterli gözükmüyor.