Bu sene Endüstri Mühendisliği bölümünün 2.yılını tamamladım daha doğrusu yaz okuluyla tamamlamaya çalışıyorum. 1.sınıf dersleri lise derslerinin hemen hemen çoğu lise derslerinin devamı niteliğindeydi denebilir. 2.sınıfa başladığınızda yavaş yavaş endüstri mühendisliğinin uğraşlarına da başlamış oluyorsunuz bir nevi. Mesela bunlardan en önemlisi ve endüstri mühendisi olarak bizlerin en çok dikkat etmemiz gereken konulardan bir tanesi de kalitedir. Bunun gibi, istatistikte dahil bir çok ders alacaksınızdır büyük ihtimalle.

Bu döneme iyi bir şekilde hazırlanabilmek için en azından 1-0 önde başlamak için sizlere mutlaka okumanız gereken yazıları göstereceğim.

1.Pareto Analizi

Karşılaştığımız sorunların önem derecesini belirleyerek nasıl hareket edeceğimizi belirleyen bu diyagram ile bu sene içerisinde pek çok kez karşılaşacağınızdan emin olun. Yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Kalite Araçları

Yukarıda da söylediğim gibi kalite bizler için çok önemlidir. Kaliteyi sağlayabilmek için bir çok araç kullanacağız. Bu araçları bize Merve Bölük arkadaşımızdan dinlemenizi tavsiye ederim. Yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Sıfır Hata ile Üretim

Endüstri Mühendisleri hataları en aza, hatta sıfır hataya indirgemeye çalışırlar. Bunun sebebi ise kusursuz kazasız ve kaliteli bir ürün ortaya koymaktır. Endüstri Mühendisliğine giriş derslerinde mutlaka görmüşsünüzdür. Ancak yine kalite derslerinde karşınıza çıkacaktır. Yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

4.6 Sigma ve Yalın Üretim

Günümüzde birçok firma yalın üretimi ve bunun uygulamalarını kullanmaktadır. Bunun içinde bir endüstri mühendisinin yalın üretimi ve 6s sigma’ yı çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bunun için de Gizem Ünsanlan arkaşımızın anlatımıyla bu karşılaştırmayı okumanızı tavsiye ediyorum. Yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Endüstri 4.0

Kapımıza kadar gelmiş olan yeni bir sanayi devriminin aşamalarını tanımalıyız. Çünkü yeni istihdam yerlerimiz buralar olabilir. Endüstri 4.0′ a genel bir bakış için Mehmet Ali Kurtulmuş’un yazısını öneriyorum sizlere. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

6.Kaizen

Sık sık karşılaşacağınız konulardan bir tanesi de Kaizen’dir. Sürekli iyileştirme anlamına gelen Kaizen’i Tahir Didin’in anlatımıyla dinlemenizi tavsiye ederim. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

7.Sunum Teknikleri

1.Sınıfı bitirdikten sonra derslerin bir çoğunda hocalarımız bizlerden sunum yapmamızı isteyecektir. Bunun için hazırlıklı olmak gerekir. Üniversite hayatımda ilk sunumumu İngilizce olarak yapmıştım. Bölümün dili İngilizce olmamasına rağmen. Farklı bir deneyimdi. Eğer imkanınız varsa İngilizce bir başlangıç yapmanızı tavsiye ederim. Sunum Teknikleri Eğitimleri olarak yazı dizimize ulaşabilirsiniz. Buket Bodur’un yazım sırasında yapılan 10 hata yazısıyla başlamanızı tavsiye ederim. Yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

8.Maslow Piramidi

İhtiyaçlar insanoğlunun vazgeçilmez bir bütünüdür. Zaman geçtikçe ve insan bir şeyler kazandıkça ihtiyaçları ve yaşantısı da değişir. Bilmeniz gereken konulardan bir tanesi de Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisidir Kader Çakırın anlatımıyla yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

9.Liderlik

Liderlik çok geniş bir kavramdır. Liderlik üzerine bir çok teoremler ve önermeler kurulmuştur. Üye olarak bulunduğunuz kulüpte veya kurumda liderlik koltuğuna sizlerde oturabilirsiniz. Liderliğe giriş açısından sizlere transaksiyonel ve transformasyonel liderlik tanımlarını öneriyorum. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

10.Amaç

Hala okumadıysanız bu anlatımı okuduktan sonra başlamanın tam sırası. Murat Bilginer’in anlatımıyla Amaç Kitabı.

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Ali Demirkaya

Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim

http://alidemirkaya.net