Evde karantina günlerinizi en iyi şekilde geçirmeniz için birkaç belgesel önerisinde bulundum. Bu süreçte size oldukça iyi geleceğini düşünüyorum.

Belgesel, bilgiyi aktararak izleyicinin yeni bir gözle bakmasını sağlar. Bu yeni gözün oluşmasında önerdiğim belgeseller:

1-That Sugar

Şekerin nasıl bir bağımlılık olduğunu anlatmak için kendi üzerinde test yaparak insana neden şeker yediğini sorgulatan bir belgeseldir. Bu belgeseli izledikten sonra şekeri hayatınızdan çıkartacağınızı düşünüyorum.

That Sugar belgeselinde şekerin üzerinizde yarattığı psikolojik, fizyolojik yönden nasıl etkilediğini anlatmaktadır.

Ayriyeten şekerin her besinde ne kadar olduğunu da göstermektedir. Fark etmeden tükettiğiniz şekerin üzerinizde oluşturduğu olumsuz etkileri anlatmaktadır.

Çok sağlıklı beslenen bir adamın günde 40 çay kaşığı şeker almasıyla başlamaktadır.

2- The Mind, Explained

“Beyin, bir bağlantı kurma aracı ve bu bağlantıları ilişkilendiren bir makinedir.”

Konusu tamamen beyinin nasıl çalıştığıyla alakalıdır. 5 bölümlük genel itibariyle 20 dakikalık bir mini dizidir. Bölümlerin konuları sırasıyla; hafıza, rüyalar, anksiyete, farkındalık ve psikedelikten oluşmaktadır.

Bu belgeselin diğer belgesellerden farkı; bilimsel terimlerle anlatılmak yerine animasyonlarla sıkmadan bilgilendirme yapılmaktadır. Bu yönünden dolayı oldukça sevmiştim. Ayrıca 20 dakika boyunca hiç sıkılmadan izleyebiliyorsunuz.

Kafanızın içinde neler olup bittiğini öğrenmek istiyorsanız bu belgeseli izlemenizi öneririm. Bu belgeselle hafızadan psikedeliğe kadar beynin içerisinde neler olup bittiğini anlayabileceksiniz.

3- Food Inc.

İnsanlığa yediği her şeyi sorgulatan bir belgesel.

Marketlerden alınan yiyeceklerin nerelerden geldiğini bu durumun gelecek nesil için ne kadar önemli olduğunu tüm gerçekliğiyle açıklayan bir belgeseldir.

Ayriyeten devletle bazı şirketler arasındaki ilişkiyi anlatmaktadır. Bu ilişki; tarıma, hayvan haklarına ve tüketici sağlığına yapılan haksızlığı gözler önüne sermektedir.

Gıda endüstrisine karşı koyamasak da en azından bu belgeselle vücudumuz ile iyi geçinmeyi ve yediklerimize gerçek anlamıyla dikkat etmemiz gerektiğini göstermektedir.

4- The Great Hack

Güçlü organizasyonların nasıl yönetildiği ve dünyayı nasıl ele geçirdiğini ortaya koyan bir belgeseldir.

Belgesel hem Brexit’i hem de 2016 ABD başkanlık sistemini konu almaktadır.

Kişisel verilerinizin nasıl alındığını, nerede olduğunu, nasıl kullanıldığını gibi soruların yanıtlarını içermektedir. Facebook açtığınız andan bu zamana kadar orada ne yaptıysanız bu hareketlerin hepsi kaydedilmiştir ve o bunların hepsini bize karşı kullanmaktadır.

Şu anda çok yadırgamadığınız bir sistem çünkü işletmeler sizin verilerinizle besleniyorlar ve bunları analiz ediyorlar. Ona göre karşımıza istediğimiz ya da daha önceden beğendiğimiz bir şey çıktığında ben önceden bunu beğenmiştim buna bakmıştım nasıl oldu da yeniden karşıma çıktı sorularının cevabını bulabiliyoruz.

5-Cosmos- A Spacetime Odyssey

Evrenin görkemini ortaya çıkartmak için kozmik takvim ve hayal gücü gemisiyle evrenin tüm yönlerini açığa çıkartmaktadır. Neil deGrasse Tyson anlatımı ile belgesel daha izlenesi bir hale gelmiştir.

Cosmos’u Carl Sagan şöyle tanımlamaktadır:

“Geçmişte olmuş, şu anda olan ve gelecekte olabilecek her şey” olarak tanımlamıştır.

Sürekli keşfetme ve merak etme isteğini körükleyen ve bunlarla birlikte görsel, duygusal ve psikolojik açıdan bir araya gelerek daha öncesinde evrenle ilgili hiç yaşadığınız duygular yaşayabilirsiniz.

Keşke daha öncesinde izleyebilseydim diyebildiğim bir belgeseldir. Herkesin izlemesini öneririm. Özellikle ortaokul ve lise çağındakilerin izlemesini öneririm. Ne kadar erken izlenirse bazı şeyleri sorgulamaya o kadar erken başlıyorsun. Her şeyi sorgulama duygusu oluşuyor.

Sizlerde de her gün sorgulama duygusunun oluşması dileğiyle.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Simay Avcı

Ben Simay Avcı. Gazi Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Veri bilimi ve tasarımla ilgilenmekteyim.