Evde karantina döneminde eğer bir dil öğrenmek isterseniz size denenmiş uygulamaları önermeye geldim.

Yeni bir dil öğrenmek hem beynimiz için hem de gelişimimiz için oldukça önemlidir. Önerilerim ise şöyledir:

1- Duolingo

Duolingo dili nasıl öğreteceğini size çok iyi bir şekilde aktarıyor. Size çok doğal bir şekilde dili aşılıyor. Dilin doğru bir şekilde aşılanması da öğrenmemiz için çok gerekli olan bir durumdur. Eğer kafanız karışırsa o açıklamaya bakmanıza izin vermektedir.

Duolingo’da seviyenizi ölçmek için testler yapılmaktadır. Bu testlerle öğrendiğiniz dildeki ilerlemenizi görebilirsiniz. Uygulama her gün girip girmediğinizi, ne kadar aktivite yaptığınızı kayıt altına almaktadır.

Duolingo’yu bitirdikten sonra öğrendiğiniz dil siz farkında olmasanız da biraz gelişmiş olacaktır. Böylece dilinizi ilerletmek için dinlemenizi, yazmanızı, okumanızı ve konuşmanızı geliştirmeniz için çalışmanız gerekmektedir.

Duolingo, özellikle yeni bir dil öğrenmeye başlamışsanız oldukça güzel bir uygulamadır.

2- Lyrics Training

Şarkı söyleyerek dilinizi geliştirmek ister misiniz?

Sevdiğiniz yabancı bir şarkı sayesinde istediğiniz bir şarkıyı sözleriyle takip edebilirsiniz. Bu uygulamada dinleme ve konuşma çalışması yapabilirsiniz.

Bir yandan şarkı sözlerini takip edip bir yandan şarkının klibini izleyebilirsiniz. Bu uygulamada hem karaoke hem de çoktan seçmeli testi seçme (Mobil uygulamada böyledir, bilgisayarda yazma seçeneği mevcuttur.) seçeneği vardır.

Çoktan seçmeli seçenekte beginner’dan advanced’a kadar seviyeler mevcuttur. İstediğiniz bir zorluk derecesini seçerek şarkıya eşlik edebiliyorsunuz. advanced derecesinde hiçbir ipucu vermiyor siz duyduklarınızla seçenekleri seçmeye çalışıyorsunuz.

Ayrıca oluşturduğunuz profille dünya çapında birçok kişiyle yarışabiliyorsunuz. Eğer arkadaşlarınızla oynamak isterseniz onlara da davet gönderebilirsiniz.

3-Ewa

Oldukça kapsamlı bir İngilizce öğrenme uygulamasıdır. Ortamına göre sizi yönlendirmelerle İngilizce’yi öğretmeyi amaçlamaktadır.

Örneğin seyahat ingilizcesi için bazı kalıplar veriyor ve bu kalıpları sürekli tekrar etmeni sağlıyor, o kalıplarla alakalı ses kayıtları yapıp onların doğruluğunu test ediyor.

Ayriyeten bazı İngilizce kitapların seslendirmesi bulunmaktadır. Bu sayede kitapları hem okuyup hem de dinleyebilirsiniz. Okuduğunuz kitapta bilmediğiniz kelimeleri üstüne tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bu da hem okuma hem de dinleme yeteneğinizi geliştirmenizi sağlar. Ayrıca bazı İngilizce oyunlar da mevcuttur.

Bu uygulamayı en çok okuma ve dinleme yetenekleri geliştirilebildiği için beğendim.

4-Wordtest

Wordtest’te ise günlük olarak 50 kelime , 5 grammer, 5 soru türü sorusu bulunmaktadır. Bu uygulama daha çok YDS, YÖKDİL gibi sınava hazırlanan kişiler için daha uygundur.

Uygulamada paragraf testleri, online YDS denemeleri, İngilizce okuma parçaları, grammer konularına ve çıkmış sorulara ulaşabilirsiniz. Ayrıca kelime ve grammer düellosu yapabilirsiniz.

Kelime ezberlemek için çok iyi bir uygulama fakat kelimenin sadece anlamını bilmek çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Kelime konusunda uzmanlaşmak için o kelimelerle alakalı cümleler kurmanız gelişmeniz için yardımcı olacaktır. Yoksa o kelimeleri unutabilirsiniz.

5-ORORO.TV

Ororo.tv ile birçok diziyi istediğiniz dilin altyazısıyla izleyebilirsiniz. Birçok dil seçeneği bulunmaktadır. (Rusça, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Almanca gibi)

Bu uygulamanın en büyük avantajı iki dili açıp onlar arasında bilmediğiniz kelimeleri yakalayabiliyorsunuz. Örneğin İngilizce ve Türkçe altyazılar açık olsun. İngilizce bilmediğiniz bir kelime karşınıza çıktı. O anda sözlüğe bakmak yerine ya kelimenin üzerine tıklayarak (Bunu yapmak 1 günde 10 ile sınırlıdır.) ya da Türkçe çevirisine bakarak öğrenebilirsiniz.

Bu uygulamayla birlikte hemen bir dizi izlemeye başlayabilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenmeniz dileğiyle.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win
Simay Avcı

Ben Simay Avcı. Gazi Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Veri bilimi ve tasarımla ilgilenmekteyim.