Yeni Bir Dil Öğrenme

Gün içinde pek çok insanla sözlü ve yazılı şekillerde iletişim kurarız hatta yaptığımız işe göre bu iletişim farklı dillerde de olabilir. Sadece iletişim değil kaynak araştırması yaparken dahi farklı dillerde araştırma yapmamız gerekebilir. Çünkü bazı durumlarda ne yazık ki Türkçe kaynaklar yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden yabancı kaynaklara ihtiyaç duyabiliyoruz.

Bu noktada iş başa düşüyor. Daha detaylı araştırma yapabilmek, iletişim kurabilmek ve okuduğumuzu anlayabilmek için o dili iyi bir seviyede öğrenmemiz gerekiyor. Translate kullanarak halledebilirim diyebilirsiniz fakat o da her zaman istediğimiz gibi çeviri yapamıyor. Ne yazık ki, bazı noktalarda kendi bilgimiz öne çıkabilir. Özellikle birebir konuşma sırasında karşımızdakine bekle bir çevirip geleyim diyemeyiz. Bu hem zaman kaybı demektir hem de karşımızdaki tarafından hoş karşılanmayabilir.

Dil Öğrenmenin Yolları

Peki yeni bir dil öğrenmek ve bu tür sorunlara maruz kalmamak için nasıl bir yol izlemeliyiz? Bunu size birkaç madde ile anlatmak istiyorum.

  1. Öncelikle öğrenmek istediğiniz dil için kendinize günlük hedefler koyun. Örneğin günde beş ya da on kelime ezberleyerek başlayabilirsiniz. Ama bu kelimeler günlük hayatta ana dilinizde kullandığınız kelimeler olursa çok daha kolay ezberlemeye başlarsınız. Kelime öğrenmenin size bir diğer faydası ise cümle kurmanız olacaktır. Yani kelimeler olmadan bir cümle kuramayız.
  2. “Söz uçar yazı kalır” diyerek bir hatırlatma yapmak isterim. Not alarak çalışmak çoğu insan için okuyarak çalışmaktan çok daha etkilidir. Eğer yazmaktan daha etkili olduğunu düşündüğünüz, öğrenmede size daha iyi gelen yöntemleriniz varsa bu noktada kendi yöntemlerinize de başvurabilirsiniz.
  3. Size günlük olarak hatırlatmalar yapacak ve dili öğrenmenize olanak sağlayacak uygulamalar edinebilirsiniz. Ben, kendi kullandığım ve memnun kaldığım birkaç uygulama örneği verebilirim. Duolingo, Tinycards, Voscreen. Duolingo; kullanıcısına kullanıcısının istediği zamanlarda hatırlatma yaparak uygulamaya çağıran, kelime, yazma, konuşma ve dinlemeye hakim olabileceğiniz bir uygulama. Tinycards son zamanlarda keşfettiğim bir uygulama. Ezberlemek istediğiniz kelimeyi kendinizin yazdığı ve isterseniz resim dahi koyabileceğiniz, sonrasında da size yazdığınız kelimelerle alıştırma yaptıran çok hoş bir uygulamadır. Voscreen ise film, dizi ve çizgi filmlerden yaklaşık 5-10 saniyelik videoları hem öğrenmek istediğiniz dilde hem de ana dilinizde yazılı olarak gösteren ve doğru çeviriyi bulmanızı isteyen bir uygulama.
  4. Tabi sadece uygulamalarla değil kendinizde alt yazılı filmler, diziler hatta daha basit dille olsun istiyorsanız çizgi filmler izleyerek ve orada geçen konuşmaları kendiniz tekrar ederek de öğrenebilirsiniz.
  5. Dil öğrenmenin başka bir yolu ise öğrenmek istediğiniz dilin ana dili olan kişilerle konuşmak. Bunun için hem uygulamalar hem de sosyal ağlar mevcut.
  6. Hata yapmak sizi korkutmasın. Hata yapmadan doğrusunu öğrenemezsiniz. Bebeklerin konuşmayı ilk öğrendiği zamanları düşünürseniz kelimeleri yanlış kullana kullana ve ailelerinin doğrusunu öğretmesi ile kelimeyi daha doğru söylerler ve zamanla cümle kurmaya başlarlar.

Eğer daha fazla uygulama var mı diye bakmak isterseniz aşağıda yabancı dil öğreten uygulamaları anlatan linkler bulunmaktadır dilerseniz bakabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Burcu Köse

Gaziantep Üniversitesi Endüstri mühendisliği mezunuyum. Blog yazmayı ve araştırmayı severim.