Herkese merhaba.
Bu yazımda sizlere gelecekte yazılım kavramının yaşamımızdaki yerini açıklamaya çalışacağım. Keyifli okumalar.

Yazılım Nedir?

Kısaca yazılım; uygulamaları, teknolojik ürünleri oluşturan belirli işlevleri yerine getirmek üzere yöneten, mantıksal sırayla kodlanmış komutlar dizisidir.

Yazılımın artık yavaş yavaş hayatımızı devam ettirebilmek için zorunlu bir ihtiyaç haline geldiğini hepimiz rahatlıkla görebiliyoruz.

Örneğin hayatımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz sosyal medya, teknolojik ürünlerimiz gibi hayatımızı kolaylaştıran ürünler yazılımın yani mantıksal sırayla kodlanmış dizilerden oluşmaktadır.

Yazılım var olmasını sağlayan bilgisayarların durumu ne olacak? Aşağıda bilgisayarın gelişimi ve çeşitli birbirinden ilginç projelerden bahsetmeye çalışacağım.

Bilgisayar ve Gelecek

İlk olarak bilgisayarların gün geçtikçe artan gücünü anlatan Moore yasasından kısaca bahsedelim.

Intel’in kurucularından biri olan Gordon Moore’un bu yasası bilgisayar endüstrisini yaklaşık 60 yıldır yönlendirmektedir.

Kısaca Moore yasası, bilgisayar gücünün her 18 ayda ikiye katlandığını söyler.

Moore yasasına göre, bilgisayar oyunları 1 yıl öncesine göre (transistör sayısı bakımından) yaklaşık iki kat daha güçlüdür. Üstelik bu şekilde ivmeli güç kazanımı devasa bir boyut alır.

Elimizdeki cep telefonun bilgisayar gücü NASA’nın 1969′ da Ay’a iki astronot gönderdiği bilgisayar gücünden daha fazla olduğu söylenmektedir.

Bilgisayarların gücünün ne kadar hızlı bir ivme ile arttığını kısaca açıkladıktan sonra yazının asıl önemli kısmı olan yazılımın hayatımızdaki yerine geçebiliriz.

İnternet Gözlükleri ve Kontakt Lensler

Bugün, insanlarla bilgisayar ve cep telefonlarımızdaki internet aracılığı ile haberleşebiliyoruz. Gelecekte internetin her yerde olacağı düşünülüyor. (Duvar ekranlarında, mobilyalarda, reklam panolarında ve hatta gözlüklerimizde ve göz bozukluklarında kullanılan kontakt lenslerimizde) Bir göz kırpmasıyla internete bağlanabileceğimiz günlerin yakın olduğu söylenmektedir.

Bir lens üzerine interneti yerleştirmek için birkaç yol kullanılabilir. Görüntü, gözlük camının içerisinden girebilir doğrudan göz merceğimizden geçerek direkt retinamızın üzerine görüntü düşebilir. Görüntü, her an ekran görevi görebilecek lensler üzerine düşürülebilir. Böylelikle gözlük camlarımızdan baktığımızda, bir film perdesinden bakıyormuşuz gibi interneti görebiliriz.

Michio Kaku’nun Geleceğin Fiziği kitabındaki bir kesitte şöyle bahsetmektedir: ” 2010’da, sunuculuğunu yaptığım bir Science Channel programı için, Georgia’daki Fort Benning şehrine gittim. Amacım, Arazi Savaşçısı olarak adlandırılan, Amerikan Birleşik Devletleri Ordusunun en yeni ‘savaş meydanı için internet’ projesini incelemekti. Ekranı gözlerimin önüne indirdiğimde, aniden çok şaşırtıcı bir görüntü seçebildim: Dost ve düşman birliklerin yerlerinin X sembolü ile işaretlendiği tüm bir savaş alanı. Hayret verici bir şekilde ‘savaş sisi’ ortadan kalkmıştı; GPS alıcıları ile tüm birliklerin, tankların ve binaların yerleri tam olarak belirlenmişti. Bir düğmeye basınca görüntü hızlıca değişiyor, internet savaş alanında hizmetimde oluyor, hava durumuyla ilgili, dost ve düşman birliklerin konumları, stratejileri ve taktikleri ile ilgili bilgiler ekrana yansıyordu.”

Yukarıda da görüldüğü gibi internet sadece haberleşmek için bir araç değil savaşmak için de kullanılacak bir araçtır. Gelecekte yazılıma uzak kalan nesiller ile yazılımı kullanan nesiller arasındaki savaşlar insan ve internet/yazılım savaşları olarak adlandırılabilir.

Ve görüyoruz ki gelecek çokta uzakta değil.

Seattle’daki Washington Üniversitesinde, Babak A. Parviz ve ekibi, kontakt lens interneti için ön çalışmalar yapmaktadır, bu çalışma internete ulaşma şeklimizin değişebileceğini düşündürtmektedir.

Parviz, bu teknolojinin amaçladıkları uygulamalardan biri olan, şeker hastalarının kanlarındaki şeker seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olacağını öngörmektedir. Lens her an vücut içi koşullarını belirleyip sonucu verecektir. Parviz’in gelecekte kontakt lenslerimize; herhangi bir filmi, şarkıyı, siteyi ya da bilgiyi internetten indirebileceğimizi düşünmektedir.

Lenslerimiz aracılığıyla evde oturduğumuz koltuk üzerinde; evden ofise, ofisten tatil yerine veya istediğiniz her yer gözünüzün önüne gelebilecek bu teknoloji hayat yaşantımızı tamamen değiştirebilir.

Duvar Ekranları ve Yazılım

Geleceğin Fiziği kitabından bir kesit: ” Bilgisayarlar yalnızca işe gidip gelmenin yükünü üzerimizden almayacaklar ya da yalnızca araba kazalarını azaltmayacaklar(sürücüsüz arabalar), arkadaşlarımızla ve tanıdıklarımızla bağlantıda kalmamıza da yardımcı olacaklar. Geçmişte, bilgisayarın bizi insanlıktan çıkardığını ve tecrit ettiğini söyleyen insanlar vardı. Aslında bilgisayar, bizim arkadaş ve tanıdık çevremizi katlayarak büyüttü. Kendinizi yalnız hissettiğinizde ya da çevrenizde birine ihtiyaç duyduğunuzda, duvar ekranınızdan dünyanın herhangi bir yerindeki diğer yalnız kişilerle bir oyun köprüsü kurmasını isteyebilirsiniz. Bir tatil planlarken, bir yolculuğu organize ederken ya da bir sevgili ararken yardım istediğinizde, duvar ekranınız size yardım edecek.

Gelecekte, önce duvar ekranınızdan arkadaşça bir yüz (kendi zevkinize uygun bir şekilde değiştirebileceğiniz bir yüz) belirecek. Ondan sizin için bir tatil planlamasını isteyeceksiniz. O zaten sizin tercihlerinizi biliyor olacak ve interneti tarayacak ve size en uygun fiyatlı, mümkün olan en iyi seçeneklerin bir listesini verecek.”

Görüldüğü gibi yazılım tüm sosyal hayatımıza tamamen yerleşmek için gün saymaktadır.

Özet

Kısaca özet geçmek gerekirse: yazılım, askeri alanda etkili şekilde kullanılması amaçlanmaktadır ki zamanımızda yapılan icatlar( İHA,SİHA) bu amaçların yakın bir tarihte hayatımıza gireceğini bize göstermektedir.

Askeri alan dışında sosyal hayatımızda da yazılım, insanın yaşam tarzını değiştirecek şekilde hayatımıza girmektedir. Tesla’nın sürücüsüz arabası, büyük markaların internet gözlükleri gibi hayatımıza yeni giren fakat hızla yaygınlaşması düşünülen buluşlar, yazılımın hayatımıza ne kadar hızlı ve hayatımızdan hiç çıkmamak üzere gireceğini öngörebiliriz. Gelecekte söz sahibi olmak istiyorsak yazılımı es geçmememiz gerektiği bilgisini görmezden gelmemeliyiz.

Bu yazımda sizlere yakın gelecekte yazılımın sosyal hayatımızdaki yerini yapılan çalışmalar üzerinden kısaca aktarmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Geleceğin sahibi olmak için kendimize ve çevremize ayıracağımız zaman hacmimizin bol olması dileğiyle. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Alpaslan Yenitürk
Merhabalar, 20 yaşındayım genetik öğrencisiyim, yazılım, teknoloji ve birkaç alana ilgim var ve kendimi bu alanlarda yetiştirme gayretindeyim. İnsanlara faydamın dokunacağı bir yaşam tarzını benimsiyorum.