Yaratıcı Düşünme Tekniği – Lotus Blossom

Merhabalar;

Bu yazımda Yaratıcı Düşünme Tekniklerinden Lotus Blossom Technique (Nilüfer Çiçeği Tekniği) anlatacağım.Keyifli okumalar.

Lotus Blossom Technique (Türkçesiyle Nilüfer Çiçeği Tekniği ), Japonya’da çalışan bir yönetim danışmanı olan Yasuo Matsumura tarafından bulunmuş bir yaratıcı düşünme tekniğidir. Aslında Beyin Fırtınasının bir şeklidir çünkü bu tekniği uygularken Beyin Fırtınası tekniğini kullanmanız gerekiyor. O yüzden öncelikle Beyin Fırtınası Tekniği nedir ona bakalım.

Beyin Fırtınası, birçok kişinin bir araya gelerek bir konuyla ilgili fikirlerini ortaya atarak birbirleriyle fikir alışverişinde bulundukları bir yaratıcı düşünme tekniğidir.

Bu teknikte de Beyin Fırtınası tekniğindeki gibi bir çok fikrin bir araya toplanması mantığı yatar. Bu yüzden bu teknik; yaratıcı fikirler geliştirmek istediğimizde ve daha iyi ve yeni fikirleri tetiklemek istediğimizde kullanabiliriz.

Küçük veya büyük herhangi bir konuda çözüm yolu üretemeyip tıkandık diyelim. Bir firmadaki herhangi bir maddi sorun, makine veya teçhizat ile ilgili bir sorun, kişisel bir sorun gibi pek çok sorunda kullanılabilir. Çözümleri bir diyagramda ve konu konu görebiliriz. Hangi temalar üzerinde durmalıyız veya hangi çözümler üretilebilir bunlara geniş çerçeveden bakmamızı sağlar.

Ana fikir veya problem en ortaya yazılır. Etrafına onunla ilgili 8 fikir yazılır.

Her fikirle ilgili de yeni 8 fikir yazılır. Böylece farklı farklı konular üzerinde durulmuş olur. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir görüntü çıkar ortaya.

Burada her zaman fikir yazmak zorunda değilsiniz. Kutucuklara sorular, problemler, temalar, çözümler, kavramlar da yazabilirsiniz. Ayrıca sadece kutu şeklinde kullanmayabilirsiniz. Aşağıdaki gibi çiçek şeklinde de yapabilirsiniz.

 

 

Şimdi de küçük bir örnek yapalım. Mesela her öğrencinin aklından yurtta mı kalmalıyım evde mi kalmalıyım düşüncesi geçer. En ortaya “Evde kalma” yazılabilir. Etrafına bununla ilgili 8 tema yazılabilir.

 

Ders çalışma Okula yakınlık Temizlik
Arkadaşlar Evde kalma Yemek
Maddi durum Özgürlük Aile

 

 

Bu 8 tema ile ilgili ayrı ayrı problem, çözüm, fikir ve temalar ortaya atılabilir. Mesela yemek konusundaki çözümleri inceleyelim;

Diyelim ki yemek yapmayı bilmiyoruz, buna çözüm olarak yemek yapmayı öğrenmek, yemek yapmayı bilen bir arkadaşla aynı evde kalmak, hazır yiyecekler yemek, dışarıda yemek gibi benzer çözümler bulunabilir. Diğer 7 temada aynı şekilde incelenir.

Görüldüğü gibi bu tekniğin kullanım alanı çok geniştir. Belki de kafamızda farkında olmadan yaptığımız şeyi sadece somut bir şeye dökmediğimiz için de göremeyebiliriz. Sorunun içinden çıkamıyorsanız bir de bunu deneyin derim. Burada da hazırladığım dosyayı kullanabilirsiniz; Lotus Blossom