yalinuretim

Yalın Üretimin Üretime Katkısı

Yalın üretim tek seferde doğru üretmeyi amaçlar. Amaç hataların minimizasyonu değildir, sıfır hatadır. Böylece rework, ayar süreleri, hatalı üretim gibi israfları ortadan kaldırarak bunların oluşturacağı maliyeti minimize eder.

Ürün çeşitliliğinin arttığı ve hizmet süresinin kısaldığı günümüzde kitle üretimi problemleri beraberinde getirmektedir. Kitle üretim, büyük parti üretimine dayanmaktadır. Parti ne kadar büyük olursa birim maliyet o kadar düşecek ve yönetmek kolaylaşacak. Ancak bu üretim tarzı stokları ve ihtiyaç fazlası üretimi arttırmakta. Fazla stok beraberinde maliyeti getirecektir. Üretimde esnekliği düşürecek ve değişen müşteri taleplerine karşı cevaplar gecikecektir. Fazla stoğun  gizli zararı ise oluşan problemler karşısında rehavete sürükleyecek ve hızlı aksiyon almayı engelleyecektir.

yalin-yonetim-1900x700_c

Yalın üretim sayesinde model değişim süreleri sıfıra indirgemeyi amaçlar. Böylece küçük partilerde üretime imkan vererek bu problemleri ortadan kaldırabilir. Küçük partiler halinde üretim ile müşteri isteklerinde anında cevap verme, minimum stok, minimum yarı mamul stoğu, tam sayıda üretim ve üretimde esneklik ile problemlere kaynağında çözüm sunacaktır.

Fabrika içi yerleşimde ve taşımada da israftan arındırır. Klasik üretim sisteminde üretim tesisi üretim adacıklarına bölünmüştür. Bu şekilde bir yerleşim yarı mamul stoğunu arttıracak, fabrika içi istifleme ve taşımayı arttıracak. Genellikle tesis içerisinde kullanılmayan alanlar yarı mamul stoğu ile sonuçlanır. Yalın üretim ile üretim tesisinin optimum yerleşimi yapılır. Yerleşim ürün akışına göre ve ya U şeklinde yapılır. Ürün akışına göre yapılan yerleşimde ürün tek bir hat üzerinde ilerler. Taşıma ve ara stok ortadan kaldırılır. U şekilde yerleşim farklı işlem sıralarına sahip ürünlerin üretimine olanak sağlar. Yürüme mesafesini minimize eder. Bir personel birden fazla makinenin operatörlüğünü yapabilir. Her iki sistemde de mamul ve yarı mamul stoğu olmayacağı için üründe oluşacak hata anında tespit edilebilir.

Seriye ait diğer yazılarım:

Bir Dizi Yalın Üretim (İsraf)

Kişisel bloğum: www.kazimyanmaz.com

tkazim

 

Yazılarımızdan Anında Haberdar Olmak İçin Mail Grubumuza Katılabilirsiniz

[mc4wp_form id=”4550″]

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz