Üretimde kullanılan her kaynak milli bir sermayedir, ürün ise milli bir değer.  Değer üretime proseslerinde girdi (kaynak) ile çıktı (ürün) arasında fark ne kadar az ise  israf o kadar az demektir. Bir sürecin kaynağı (girdi) ülkenin kaynağı, ürün (çıktı) ise o ülkenin değeridir. İsrafları ortadan kaldırarak maksimum değer elde ederek kazançta maksimum olacaktır. Bu da kaynakları gereksiz yere kullanan uygulamaları ortadan kaldırarak mümkündür.

surdurulebilir-ekonomi-300x180

Şirketlerin uluslararası pazarlarda rekabet gücü ise o ülkenin uluslararası ekonomik gücünü ortaya koyar. Daima gelişen ve mevcut yöntemlerin her geçen eskidiği dünyada klasik ürünler ve üretim yöntemleriyle rekabet etmek imkansızdır. Şirketlerin uluslar arası pazarda rekabet gücünü arttıran etkenlerden biri de maliyetlerini minimum seviyede tutabilmesidir. Bu şirketin rekabet yeteneğini ortaya koyar. Örneğin Nokia Corporation’ı ele alalım, klasik ürünler ve yöntemlerde ısrarcı davranan şirketin piyasadan nasıl silindiğine hepimiz şahit olduk. Nokia telefonlar şimdi capslere ve müzelere malzeme oluyor. Çin’in önlenemez yükselişi ise hepimizin malumu, bunun nedeni ise fiyat rekabetinde kimse Çin ile yarışamıyor, çünkü maliyetleri minimum seviyede. (Çin’in Yalın Üretim uygulamalarını çok iyi kullandığını iddia etmiyorum. Ancak hammadde ve işçilikle maliyetlerini minimum seviyeye çekebilmiş durumdalar) 

 

istihdam_fabrika_iscileri

 

Diğer bir katkısı ise istihdamdır. Değer oluşturmayan süreçler ortadan kaldırılırken bu süreçlerin yerini değer oluşturan süreçler alacak. Bu süreçlerde yeni istihdam kapılarını açacak. Aday seçme ve yerleştirme, eğitim süreçlerinde de kullanılan yalın uygulamalar doğru istihdama ve gelişime olanak sağlıyor. Oluşturulan istihdam ise daha kalıcı ve sürdürülebilir olacak.

 

unnamed

 

İsrafa savaş açan yalın üretim uygulamalarıyla çöpe giden her parayı kurtarmamız mümkün. Gereksiz kemer sıkma politikalarından da vazgeçeriz.

Ülkemizde bunun farkında olacak ki özel eğitim kuruluşlarında %70 devlet destekli Yalın Üretim Eğitimleri verilmektedir. Bu eğitim kuruluşlarını Google’da kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz. 

 

Seriye ait diğer yazılarım:

Bir Dizi Yalın Üretim (İsraf)

Yalın Üretimin Üretime Katkısı

Yazar: Kazım Yanmaz