Merhabalar. Bu yazımda sizlere yalın düşünce felsefesinin bir unsuru olan Gemba hakkında bilgiler aktaracağım. Keyifli okumalar diliyorum.

İşletmelerde yönetici ve çalışanların işe ve süreçlere yabancılaşması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. İş bölümü olgusunun gelişmesi, işlerin kişiler, bölümler ve takımlar arasında paylaşımını yapar. Hal böyle olunca da bir süre sonra kişiler kendilerine verilen iş ve görevlere oldukça alışırlar ve işletmedeki başka işlerden uzaklaşırlar. Halbuki iş bölümü ve organizasyon şeması ile işlerin ve süreçlerin dağıtılmış olması işletmeye bir bütün olarak duyarsızlaşmayı ve kayıtsızlaşmayı gerektirmez. Bu yabancılaşmanın önüne geçmenin farklı yolları geliştirilebilir. Bunlardan birisi yalın üretim düşüncesinin gemba tekniğidir.

Japonca bir terim olan gemba ‘gerçek bir yer’ anlamına gelmektedir. Japon dedektifler olay yerini gemba olarak adlandırmaktadır. İş dünyasına baktığımız zaman ise gemba değer yaratılan yeri ifade eder. Örneğin üretim yapan bir işletmede gemba fabrika zeminidir.

Gemba Yürüyüşü
Gemba yürüyüşleri gerçek süreci görme, işi anlama, soru sorma ve öğrenme eylemini ifade eder. Bu yalın yönetim felsefesinin temel bir parçası olarak da bilinir. Gemba Yürüyüşü, personelin günlük işlerine geri dönerek ufak faaliyetleri tanımlamak amacıyla işyerlerinin tabanında yürümek için bir fırsattır. Gemba yürüyüşü, liderlerin mevcut güvenlik risklerini tespit etmelerini , makine ve teçhizat koşullarını gözlemlemelerini, uygulanan standartlar hakkında soru sormalarını, çalışma durumu hakkında bilgi sahibi olmalarını ve çalışanlarla ilişkiler kurmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Gemba Yürüyüşü sırasında gözlemler yapılır, bulgular not alınır, gidilen noktada çalışanların fikir ve görüşlerinin edinilmesine özel önem verilir. Gemba Yürüyüşü’nün amacı, sonuçları gözden geçirmek veya yüzeysel yorum yapmak yerine, değer akışını ve sorunlarını anlamaktır.