Yakın Gelecekte Lojistik

Herkese Merhabalar,

Her geçen gün doyumsuz isteklerimiz artarken bunların temin edilmesi için hızlı ve güvenilir sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Doğru ürünün doğru zamanda müşteriye ulaşabilmesi kritik bir önem taşımaktadır.

Lojistik müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için ürünün, kaynağından tüketildiği son noktaya kadar tüm tedarik zincirinin; planlanması, uygulanması, depolanması ve kontrol edilmesi gibi süreçleri kapsar.

Lojistik deyince genelde akla ilk gelen ‘taşımacılık’ oluyor. Ancak lojistik bununla sınırlı değildir. Lojistikle taşımacılığı ayıran; taşımacılık faktörlerini minimum seviyeye getirerek konuyu optimize edecek yani bu taşımacılık sürecinde iyileştirmeler yapılarak daha yüksek performanslı ve düşük maliyetli sistemler haline getirmesidir. Lojistik, kapsamlı bir iş olup Endüstri Mühendisliği kapsamında da çalışmalar ve eğitimler verilmektedir.

Bir örnekle lojistik kavramını daha açıklayıcı hale getirmek gerekirse; düşünün ki, sabah kalkıp markete ekmek almaya gittiniz. Ki çoğumuza bunu yapmak bile zor geliyor. Hiç düşündünüz mü? Sabahın ilk ışıklarında binlerce ekmek raflarda yerini almış oluyor. Buğdayın işlenip un haline getirilmesinden mayalanıp pişirmesine, marketteki raftan alıp evimize getirene kadar geçen her işlemi ve kişileri kayıt altına tutup, izlenmesini lojistik sektöründeki süreçlere benzetebiliriz.

Küreselleşmeyle birlikte ihtiyacın ulaşılabilirliği gerek internet sağlayıcılarıyla gerekse kaynağından teminatla kompleks lojistik süreçlerinin, yönetilmesi ihtiyacını beraberinde getirmiştir.

Alt yapısı teknoloji ile gelişmekte olan lojistik sektörü teknolojinin sağladığı yeniliklerden yararlanmaktadır. Yapılan işlemler, kullanıcı bilgileri, zaman gibi verilerin kayıt altına tutulmasına yardımcı olan Excel, ERP, SQL, Acces  gibi veri tabanlı programlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda iş akışını hızlandıracak, ürünün üretimden çıkıp tüketiciye ulaşıncaya kadar olan her süreçte uzaktan izlenebilir sistemler de kullanılmaktadır. Bu teknolojik sistemler yapılan işin güvenirliğini artırmaktadır. Şimdi lojistik sektöründe kullanılan iş akışını hızlandıran iki sistemden bahsedeceğiz.

1) AGV Taşıma Sistemleri

Lojistik sektöründe depolama ve aktarma işlemleri sırasında kullanılan AGV taşıma sistemleri stok yönetimini, bir kontrol ünitesi tarafından operatörlere ihtiyaç duymadan sağlanmaktadır.

Bir bant veya kablo sistemini takip ederek yollarını bulan AGV araçlarının hareketleri sırasında  herhangi bir çakışma olmadan sürekli olarak iş akışını sağlamaktadır.

İnsan müdahalesi olmadan aktarma, taşıma gibi süreçlerde kendi işlerini halledebilen AGV’ler iş kazalarını ortadan kaldırmaktadır.

Başta şirket için büyük bir yatırım olsa da ilerleyen zamanlarda işgücü maliyetini azaltması açısından ekonomik olarak görülmektedir. Bu durumun olumsuz sonucu olarak işsizlik meydana çıkmaktadır.


2) RFID Teknolojisi (Radio Frequency Identification)

Temassız bilgi okuma ve takip etme sistemi olan RFID teknolojisi, stok bilgilerinin hatasız olarak sisteme girilmesini sağlayarak hata oranını minimize etmeye yarayan bir teknolojidir.

İş gücü maliyetlerini düşürerek insana olan bağımlılığı azaltmakta ve iş akışını hızlandırmaktadır.

Depo içinde sayım, arama gibi haftalar sürebilecek bir işi saniyeler içinde halledebilen bir sistemdir.

Ürünlerin dağıtım zinciri içerisinde doğrudan izlenebilirliğinin sağlayarak maksimum güven oluşturmaktadır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…