Veri Analizi MS Excell-Tarih Fonksiyonları

Farklı kaynaklardan Excell ortamına veri girişi sıklıkla yaptığımız işlemlerden biridir. Ancak Tarih fonksiyonlarının algılanmasında bazen sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu yazımda tarih değerlerini içeren verilerin nasıl temizleneceğini daha doğrusu nasıl kullanışlı hale getirebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. Keyifli okumalar.

Tarih Çeşitleri

Excell 2 farklı tarih biçimini desteklemektedir. Bunlardan biri seri formatında yani günlük hayatımızda en çok karşılaştığımız fatura kesimlerinde, akıllı telefonlarda sıklıkla karşılaştığımız türdür. Diğeri ise çeşitli tarih formatlarıdır. Bu formatlarda bir çok yazım mevcuttur. Örnek verecek olursak,

  • 23/08/1997 -Seri Formata örnektir
  1. 8/10
  2. 23/06/2018
  3. Ekim-12
  4. 7-Ocak-2016 bunlarda çeşitli tarih formatlarıdır.

Hücrelerde yazılı olan tarihleri Excell ‘e tanıtabilmek için yani bilgisayarın onun tarih olduğunu algılayabilmesi için herhangi bir hücreye fare ile sağ tıklayarak Hücreleri Biçimlendir seçeneğini işaretliyoruz. Açılan Ekranda kategoriler, önizleme görevi gören örnek bölümü, tarihin türleri ve bulunduğunuz konum yer almaktadır.

Microsoft Excell ‘de tarihler bir sayı halinde tutulmaktadır. Bu sayıyı öğrenebilmek için TARİHSAYISI fonksiyonunu kullanmamız gerekmektedir. =TARİHSAYISI (“23/08/1997”) yaptığımız takdirde bize 35665 değerini döndürecektir. Eğer günü 1 arttırırsak sayının değeri de 1 artacaktır.

Şimdi tarih fonksiyonları ile ilgili bir örnek yapalım. Bugünden itibaren bir işe başlayacaksınız ve 20 iş günü süreniz olsun. İş günlerini tek tek saymak yerine İŞGÜNÜ fonksiyonunu kullanarak kolaylıkla son günün ne zaman olacağını bulabiliriz. Bugünün tarihini öğrenmek için ise BUGÜN fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Bir başka örnek daha yapalım. İş günlerinde bazen tatiller olabilir. Bunun için de o günleri de İş günü fonksiyonuna ekleyebiliyoruz.

İki Tarih arasındaki iş günlerini hesaplayacak olursak da TAMİŞGÜNÜ fonksiyonunu kullanacağız. Mesela bir işe başladık; başlangıç ve bitiş tarihlerini hesapladık. Sonrasında her bir iş günü için günlük 75 TL bir ücret alalım. Ne kadar ücret çıkacağını hesaplayan bir grafik hazırlayalım.

Tarih Ayıklama

Herhangi bir formatta hazırlanmış olan tarih bilgilerini gün, ay ve yıl şeklinde detaylı yani ayrı ayrı görmemiz mümkündür. Bunun için aşağıda hazırlayacağım tablo örnek olabilir.

Sonucumuz şu şekilde olacaktır;

2 Tarih Arası Değer Hesaplama

Belirlenen 2 tarih arasındaki geçen süreyi yıl ve ay cinsinden nasıl yazdırabiliriz. Excell Türkçe de rastlanmayan yani formüller sekmesinde bazen rastlayamayacağınız İngilizce DATEDIF olarak kullanılan ETARİHLİ fonksiyonuyla bu işlemi yapabiliriz.

Sonuç olarak;

Tarih değerlerini genel olarak anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.