Veri Analizi Ms Excell-Tablolar

Herkese merhabalar. Bu yazımda Excell ortamında sıklıkla karşılaşacağımız hatta üzerinde çoğu işlemleri yapacağımız Tablolar ‘ı inceleyeceğiz. Herhangi bir veri için tabloları nasıl oluştururuz ve bunları nasıl düzenleriz. Keyifli okumalar diliyorum.

Tablo Nedir ?

Tablo, yapılandırılmış verilerden oluşan dikdörtgen biçimindeki aralıklardır. Çeşitli özelliklere sahiptirler, bunlardan bazıları şunlardır.

  • Tablodaki her satır verilerin tek bir kaydına karşılık gelir. Çalışan bilgileri gibi.
  • Her sütun da belirli bir bilgi parçası bulunur. İsim, Soy isim, Adres, Telefon bilgisi gibi.
  • En üst satır her sütun da yer alan bilgileri açıklar ve başlık satırı olarak adlandırılır.

Tablo Nasıl Oluşturulur ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yazımda Northwind veri tabanını ele alarak örnekler yapacağız. Çalışanlar sayfasına geçelim. Öncelikle tabloyu yani o aralığı seçiyoruz. Sonrasında Ekle sekmesinden Tablo düğmesine tıklıyoruz. Karşımıza seçtiğimiz aralık gelecektir. Sonrasında Tamam ‘a tıklıyoruz ve ilk tablomuz oluşmuştur.

Tablomuzu oluşturduktan sonra tablomuza bir isim verelim. Tabloyu oluşturduktan sonra karşımıza bir sekme açılacaktır. Bu sekme tasarım sekmesidir. Eğer başka bir yere tıkladıysanız ve o sekme kaybolduysa tablonun herhangi bir yerine tıklamanız halinde o sekme tekrar aktifleşecektir. Aşağıda gösterdiğim gibi isimlendirme yapabiliriz.

Tabloya Yeni Bir Sütun ve Formül Nasıl Ekleriz ?

Çalışanların doğum tarihleri tabloda mevcuttur. Bir de ek olarak çalışanların yaşlarını görüntülemek için yaş sütununu ekleyelim. Öncelikle yeni bir sütuna tıklayıp Yaş yazıyoruz. Bir altındaki hücreye geçerek formülü yazıyoruz. GÜN360 formülünü kullanarak kaç gün geçtiğini hesaplıyoruz ve formülün sonuna /360 yazarak yıllara bölüyoruz. Sonrasında bulunduğu sütunu yani R harfinin bulunduğu sütunu seçerek Hücreleri Biçimlendir seçeneğini seçiyoruz. Sonuç olarak yaşlar gelecektir.

Yinelemeleri Kaldırmak

Tablo üzerinde birçok yenilemeler olacaktır. Aynı markadan birçok ürün yer alabilir mesela. Bunları önlemek içinde oluşturduğumuz tablonun tasarım bölümünde Yinelenenleri Kaldır seçeneğini işaretliyoruz.

Tablo Ayarları

Son olarak da tablo ayarlarına ve tablo stillerine bakalım. Tabloyu her açtığınız zaman Tasarım ile karşılaşacağınızı yukarıda belirtmiştik. Tasarım sekmesine geldiğinizde ise Tablo Stili Seçenekleri mevcuttur. Bu bölümde tablonun görünülebilirliği için bir çok maddeyi kullanarak Analiz için kendiniz için kolaylıklar sağlayabilirsiniz. Mesela Order Details sayfasına geçelim. Bu sayfa da yapılan siparişlerin detayları mevcuttur. Öncelikle tablo haline getirelim ve tablomuza bir toplam satırı ekleyelim. Quantity sütununa gelerek ortalama kaç ürün satıldığını ve toplam birim fiyatı bulalım.

Bu yazımda tabloları anlattım. Faydalı olmuştur umarım. Bir sonraki Veri Analizi yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.