Veri Analizi Ms Excell-Metin Fonksiyonları

Herkese merhabalar 2.Yazımda tabloları anlatmıştım. Bu yazımda istenmeyen karakterlerin bir metinden nasıl kaldırırız ve/veya temizleriz onu anlatmaya çalışacağım. Faydalı olması dileğiyle.

İstenmeyen Veriler ve Düzeltme

Excell ortamına başka dosyalardan ve/veya uygulamalardan veriler çekebiliyoruz. İçeri aktardığımız bu veriler bazen istemediğimiz karakterler barındırabilir.

Yukarıdaki gibi karakterlere sahip bir metni temizlemek için TRIM yani Kırp ve CLEAN yani Temizle fonksiyonlarını kullanacağız.

Metni Sütunlara Dönüştürme

Verileri düzelttikten sonra son hallerini yani yazdırılabilir karakter olmayan hallerini kopyalayıp bir hücreye yapıştıralım ve verilerin tamamını seçelim. Veri sekmesinden Metni Sütunlara Dönüştür butonuna tıklayalım ve karşımıza bir sihirbaz penceresi çıkacaktır. Sınırlandırılmış seçeneğini işaretleyelim ve ileri diyelim. Verileri neye göre ayırdığımızı bize sormaktadır. Diğer seçeneğini seçtikten sonra oraya ” | ” karakterini yazıyoruz. Alt ekranda veriler zaten gözükecektir.

Birkaç düzenleme yapacak olursak verilerin son hali;

Metin Fonksiyonlarıyla Veri Değerleri

Metini normal hale döndürdüğümüzde yani yazdırılabilir hale çevirdiğimizde yukarıdaki işlemden farklı olarak formüllerle sütunlara ayırabiliriz. Bunun için kullanacağımız fonksiyonlar ; Bul, Soldan Metin, Sağdan Metin, Parçaal Metin fonksiyonlarıdır. Öncelikle ayrım noktasını bulacağız. Bizim metnimizde ” | ” işaretiyle bölümler ayrılmıştı öncelikle onun nerede olduğunu bulalım.

Bul fonksiyonunu açıklayacak olursak =BUL(bul_metin ; metin_içerisinde ; [başlangıç_sayısı]) şimdi bizim bulacağımız metin ” | ” karakteridir. Hangi metin içerisinde arıyoruz A2:A10 aralığında arıyoruz. Satır numarasını yazdıktan sonra aramaya hangi sayıyla başlayacağını yazıyoruz. 2.Bölüme geçecek olursak, aralarında 1 tane boşluk vardı, o yüzden başlangıç sayısını B satırın da bulduğu değere ekliyoruz.

Şimdi diğerlerine bakalım.

Soldan fonksiyonunu inceleyelim. Bu fonksiyon soldan itibaren belirlenen karakter sayısını verir. A sütunundaki metinden bulacağı için öncelikle A2 hücresini yazıyoruz. Bul fonksiyonuyla ” | ” işaretine kadar kaç karakter geçtiğini bulmuştuk. Eğer o işarete kadar geçen karakter sayısından 2’yi çıkarırsak doğru cevabı buluruz.

PARÇAAL fonksiyonunu inceleyelim. Bu fonksiyon belirttiğimiz konumdan itibaren belirttiğimiz kadar karakteri alacaktır. Yine metin olarak A sütunundakileri alacaktır. Başlangıç olarak da ” | ” karakterini ilk bulduğu sıradan başlaması lazım. Arada boşluk olduğundan +1 yapıyoruz. Bitiş noktasını da küçük bir matematiksel hesapla buluyoruz.

SAĞDAN fonksiyonunu inceleyelim. Bu fonksiyonda metin dizesindeki sağdan itibaren belirttiğiniz değerdeki karakterleri verir. Diğerlerinde olduğu gibi A sütunu metin olarak seçiyoruz. Metnin tamamının uzunluğundan C sütunundaki değeri çıkartırsak sağdan başlayacağı değeri bize verir. Sonuç olarak bütün fonksiyonların işlevleriyle gösterimi aşağıdaki gibi olacaktır.

Metinleri Hızlı Doldurma

Metin halindeki hücreleri ve/veya aralıkları tablo haline dönüştürmenin bir diğer yolu da Hızlı Doldurma butonudur. Ayıracağımız kısımları tablo halinde sadece ilk satıra kopyalayıp yapıştıralım. Sütunları seçerek Hızlı Doldurma ‘ya tıkladığımızda bütün o sıradakiler gelecektir.

Bir yazının daha sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın.