Veri Analizi Ms Excel-Sıralama

Sıralama Excell fonksiyonlarında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Excell bize A ‘dan Z’ye ve/veya küçükten büyüğe gibi sıralama imkanlarını sunmaktadır. Bu yazımda da sıralamayı nasıl kullanacağımızı anlatacağım.

Sıralama

Sıralama, veri analizinin vazgeçilmez bir parçası halindedir. Veri analizini herhangi bir programlama dili üzerinden yaptığınız da sıralama algoritması yazmanız gerekebilir. Ancak Excell ile bu kolaylıkla sağlanmaktadır. Şimdilik küçük bir veri grubu üzerinden çalışalım. Rastgele olarak atanmış olan öğrenci notlarını öncelikle isme göre sonra da notlara göre sıralayalım. Öğrenci isimlerini Northwind veritabanı üzerinden alalım.

Öncelikle düzenlemiş olduğumuz verileri tablo haline getirelim. Bunun için bütün verileri seçerek tablo olarak biçimlendir diyoruz.

İlk olarak isim sırasına göre sıralayalım. Bunun için 2 farklı yol izleyebiliriz. 1.si oluşturmuş olduğumuz tablodan. 2.si de düzenleme bölümünden. Tablo üzerinden düzenleyelim ilk olarak. Aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

2. olarak da düzenleme bölümüne gidelim. Veriler tablo halinde olduğundan dolayı en üstteki veriyi seçmemiz yeterli olacaktır. Sonrasında ise A-Z ‘ye sırala diyerek işlemimizi halledebiliriz.

Şimdi tablodaki biçimlendirmeleri kaldıralım. Tablodaki notları birden fazla koşul koyarak sıralamak için Veri sekmesinden Sırala ‘ya tıklıyoruz. Bunun için öncelikle ortalama sütununu ekleyelim. Vize notunun %40 ‘ı ile Final notunun %60 ‘ının toplamıyla bir ortalama göstersin. Sonrasında da İsimlerini A’dan Z’ye sıralasın.

Karşımıza böyle bir pencere gelecektir. Buradan ilk koşulu yukarıdaki gibi yazdıktan sonra diğer koşulu yazalım. Bunun için düzey ekle diyoruz.

Bunun gibi birden fazla koşul için sıralama yöntemlerini kullanabiliriz. Şimdide bir liste oluşturalım. Oluşturacağımız liste bizim ne işimize yarayacak onu anlatalım. Örnek üzeriden gidecek olursak, notların belirli bir düzeyi vardır. Başarılı orta ve başarısız diye. Bu düzeyler notların puanlarına göre belirlenmektedir. Oluşturduğumuz bu listede bu 3 koşulu ortaya koyacağız ve Excell verileri sıralarken bu faktörü göz önüne alacaktır.

Liste oluşturabilmek için Excell Seçenekleri penceresini açıyoruz. Gelişmiş sekmesinden Genel bölümüne geliyoruz. Bu bölümden Listeleri Düzenle butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan pencere şu şekildedir:

Bu pencereden eklemek istediğiniz özellikleri yazıyoruz ve Tamam ‘a tıklıyoruz. Şimdi tekrardan verilerimizi seçiyoruz Veri bölümünden Sırala butonuna tıklıyoruz. Sonra Özel Liste seçeneğini seçiyoruz. Ve oluşturmuş olduğumuz listeyi gösteriyoruz.

Sonuç olarak yukarıdaki ekranı elde ediyoruz. Sıralama genel olarak böyle kullanılmakta. Satır sıralamaları içinde aynı yöntemleri kullanabilirsiniz. Bir sonraki Veri Analizi yazısında görüşmek dileğiyle esen kalın.