Veri Analizi Ms Excel-Koşullu Biçimlendirme

Herkese merhabalar. Veri analizi’ nin bu yazısında verileri görselleştirmek amacıyla kullanacağımı Koşullu Biçimlendirme ‘yi nasıl kullanabileceğimizi anlatacağım. İsminden de anlaşılacağı üzere belirli bir koşul sağlandığı takdirde hücreye belirlediğiniz görselliği ekleyecektir.

Koşullu Biçimlendirme

Yazının başında bahsettiğimiz gibi veriler üzerinde Koşullu Biçimlendirme sağlayabilmemiz için Stiller bölümünden Koşullu Biçimlendirme yi seçeceğiz. Bu örnekte Northwind veritabanında kullanılmış olan müşterilerin (Customers) isimlerini bir öğrenci gibi alalım ve 1 ile 100 arasında rastgele not atayalım.

Öğrenci notların da 50 den küçük olan notların hücre rengini kırmızı,50 ile 75 arasında olanların sarı, 75 ile 100 arasında olanların açık mavi olarak gösterelim.

Adım 1:

Öncelikle Aralığı Seçiyoruz.

Adım 2:

Koşullu Biçimlendirmeden belirlediğimiz koşulu seçiyoruz.

Adım 3:

Biçimlendirme türünü seçiyoruz ve Tamam’a tıklıyoruz. Tekrar bir koşul eklemek istiyorsak adımları tekrarlıyoruz.

İşlemleri tekrar ettiğimizde sonucumuz şu şekilde olacaktır.

Koşullu biçimlendirmenin diğer yöntemlerinden biri de en yüksek ve en düşük değerleri biçimlendirmektir. Bunun koşullu biçimlendirmeye geldiğinizde İlk/Son Kuralları sekmesinden herhangi birini seçebilirsiniz. Burada ki default ayarı 10 kişidir. Eğer 10 dan farklı bir kural belirlemek isterseniz Diğer Kurallar seçeneğini seçerek bu kuralı düzenleyebilirsiniz. Mesela biz ilk 20 kişiyi kırmızı ,son 30 kişiyi de sarı yapalım.

Öncelikle aralığı seçiyoruz. Koşullu Biçimlendirme-İlk/Son Kuralları- Diğer Kurallar yolunu takip edelim.

Karşımıza şöyle bir pencere çıkacaktır.

Aynı işlemi son 30 için de yaptığımızda sonuç olarak karşımıza şöyle bir görüntü gelecektir.

Veri Çubukları

Koşullu biçimlendirme sekmesinden bir çok görselliği veriler üzerinde gösterebiliriz. Yukarıda yaptıklarımız hücrelerin biçimlendirilmesiydi. Şimdi de hücrelere veri çubuklarının nasıl eklendiğini gösterelim. Aynı şekilde verilerimizi seçiyoruz. Koşullu Biçimlendirme bölümünden Veri Çubuklarını seçiyoruz en düşük ve en yüksek değerleri ve diğer stil biçimlerini ayarlamak istediğimizden Diğer Kurallar diyoruz.

Karşımıza şöyle bir pencere gelecektir.

Final notları bölümünü açıp aynı işlemleri ona da uygularsak sonuç görüntümüz şu şekilde olacaktır.

Simge Kümeleri

Son olarak yapacağımız işlemler Koşullu Biçimlendirme de kullanacağımız simge kümeleri olacaktır. Diğer işlemlerle hemen hemen aynıdır kullanımı. Koşullu Biçimlendirme bölümünden Simgeler Kümesi seçeneğini seçip Diğer Kurallar diyelim. Karşımıza şöyle bir pencere gelecektir.

Notlar ile ilgili soru çözdüğümüzden yıldızlı simgeleri kullanalım. %70 ve yukarısı için tam yıldız.%20 ile %70 arasında kalanlar için yarım yıldız. %20 den küçük olanlar için de boş yıldız yapalım.

Sonuç olarak görünüm şu şekilde olacaktır.

Bir başka sütun ekleyerek ortalamalara göre geçip kaldı simgelerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca Diğer kurallar dediğimiz zaman üst pencerede açılan kurallar bölümünden yeni kurallar da seçebilirsiniz. Bu kullanımı verilerinizin düzenine ve sizin tercihinize bağlı olarak değişecektir elbette.

Bu yazıda Koşullu Biçimlendirme ‘yi anlattım. Bir sonraki Veri Analizi yazısında görüşmek dileğiyle.