Veri Analizi Ms Excel-Filtreleme

Herkese merhabalar,

Veri analizinin yeni yazısında karşınızdayım. Bir önceki yazıda sıralama işlemini anlatmıştım. Bu yazıda sıralama ile genelde beraber kullanılan bir işlemi yani filtrelemeyi anlatacağım.

Filtreleme Nedir ?

Filtreleme belirli bir aralık veya tablodan, tanımlanan kriterleri karşılayan verileri ayıklamamızı sağlar. Veri analizinde istediğimiz veri türlerine erişebilmek için oldukça kullanışlı ve hızlı bir yoldur filtreleme işlemi. Bir önceki örnekten devam edelim. Öğrencilerin not ortalamalarına göre başarı durumlarını gösteren bir tablo hazırlamıştık. Tekrardan aynı tabloyu kullanarak sadece Başarılı öğrencileri gösterelim.

Sonuçlar şu şekilde olacaktır ;

Şimdi başka bir örnek yapalım. Northwind veritabanını kullanarak Orders tablosundaki veriler üzerinde sipariş tarihlerini tarih filtreleme yöntemiyle filtreleyelim. Burada 2 farklı yöntemle karşılacağız 1.si verileri yıllara göre veya o yılın içerisindeki aylara göre filtreleyebiliriz.

2.yöntem ise 2 tarih arasında filtrelemek istiyorsak, Tarih Filtreleri ‘ni seçerek Önce Sonra Arasında seçeneklerinden işinize yarayanı seçebilirsiniz. Şimdi ki örnekte Önce ‘yi kullanalım.

Yukarıdaki görselde Önce ‘yi seçtikten sonra aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza gelecektir. Bu pencereden ölçütleri yani koşulları seçtikten sonra değerleri(tarihleri) giriyoruz.

Tarih filtreleme işlemini bu şekilde yapıyoruz. Numara yani sayı filtreleme işleminde de benzer yolları izliyoruz aslında. Öğrenci notları örneğine tekrar bakacak olursak ortalaması 50 den yüksek olan öğrencileri filtreleyelim.

Dilimleyiciler

Dilimleyiciler filtreleme için kullanabileceğiniz ve işlevsel olarak birçok faydası olan bir fonksiyondur. Dilimyeciler sayesinde tabloları ve Pivot tabloları rahatlıkla filtreleyebilirsiniz. Tablomuzu seçiyoruz ve sonrasın da Tablo Araçları bölümünden Tasarım ‘a geliyoruz. Ardından Dilimleyici Ekle butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza tablonun sütunlarından oluşan bir liste gelecektir. Bu listeden hangi koşula göre sıralayacaksak o seçeneği seçiyoruz. Sonrasında karşımıza çıkan dilimleyicler ile verileri filtreliyoruz.

Sonrasında karşımıza şöyle bir ekran gelecektir. Bu ekranda kaç tane seçim yaptıysanız o kadar dilimleyici gelecektir. Bu dilimleyicilerden aşağıdaki örnekte olduğu üzere herhangi birini seçtiğiniz takdirde diğer seçeneklerde ona göre verilerini listeleyecektir. Birden fazla koşulda sunabilirsiniz. Ülkesi Finlandiya olupta şehri Helsinki olan:

Filtreleme ve Dilimleri işlemleri genel olarak böyle elimden geldiğince anlatmaya çalıştım bir sonraki Veri Analizi yazımda görüşmek dileğiyle esen kalın.