Merhaba,

Bu yazımda bilgi sistemlerinde kullanılan ve sistemi grafiksel olarak göstermemize imkan sağlayan Veri Akış Diyagramlarından bahsedeceğim ve ardından da örnek olması için bilet satış alma sisteminde yapmış olduğum diyagramları sizlerle paylaşacağım.

Keyifli okumalar…

Veri Akış Diyagramları (VAD) Nedir?

VAD,  herhangi bir açıklamaya gerek olmadan sistemi anlatır. Sistem ne kadar karışık olursa olsun, VAD ile sadece 4 temel sembol kullanarak sistemi grafiksel olarak ifade edebiliriz. Sembollerin 2 farklı kümesi vardır. Her bir kümede aynı şeyi ifade eden 4 sembol bulunmaktadır. Bunlar Gane ve Sarson , Demacro ve Yourdon Constantine aittir. Bizler çizdiğimiz sistemlerde istediğimiz sembolleri kullanabiliriz.  Aşağıda vad sembolleri var şimdi bu sembolleri sırasıyla açıklayalım.

Vad Sembolleri

Dışsal birim:  veri yada bilginin kaynağı yada gideceği hedefidir. Sisteme veri sağlayan ya da sistemden veri alan bir kişi, bir sistemin herhangi bir bölümü olabilir. Aynı dışsal birim birden fazla kullanıldığında sağ alta çizgi yada yıldız konulur.

Veri akışı: sistemde bir yerden başka bir yere giden veriyi temsil eder. Bilgi sistemi boyunca verinin akışını gösterir ve ok sembolüyle gösterilir. Akışların içeriği ok üzerine yazılır. Bazen tek bir veri birimi bazende kompozit bir veride olabilir.

Veri deposu: verilerin prosesler arasında depolanmış olması gereken yerler vardır. Veri depoları bu görevi yerine getirir ve değişik şekillerde ifade edilir. Veri deposu, bir raf, dosya kabini, bilgisayar dosyası ya da bir personelin aklındakiler olabilir.

Proses : Prosesler, yapılan bir fonksiyonu ya da aktiviteyi tanımlarlar. Proseslere aynı zamanda veri dönüştürücüleri de denmektedir.

Yukarıdaki sembollerimizle sistemimizi çizebiliriz fakat genellikle bu zordur. Bu nedenle, diyagramın alt seviyelere bölünmesi ve en genelden ayrıntılıya doğru ifade edilmesi gerekmektedir. VAD’ ın en yüksek seviyeli hali, Kaba İlişki  Diyagramıdır. KİD’ ndan sonra, sistemi oluşturan başlıca alt sistemler, dışsal birimler, veri depoları ve aralarındaki veri akışlarını gösteren 0-seviye diyagramı oluşturulur. Daha sonrada 0-seviyede seçilen bir proses için alt seviye diyagramı çizilir.

Bunu daha iyi anlamak adına Kamilkoç  sitesinin bilet alış sistemi için çizdiğim ve tüm bu bahsettiğimiz diyagramları içeren çalışmamı paylaşacağım. İlk olarak sistemin işleyişini anlatalım.

KAMİLKOÇ BİLET ALMA SİSTEMİ

Sistemde KAMİLKOÇ sitesi dışsal biriminden bilet ile ilgili bilgiler alınmaktadır. İlk olarak yolcu kayıt bilgileri sisteme girilir.Yolcu adı soyadı tc ve tel numarasını girer. Ardından hangi seferle hangi yolculuğu yapmak istediğini kaydeder. Bu kısım da da seferin ne zaman nereden nereye olacağı ve bu seferle ilgili bilgiler yer almaktadir. Sefer seçiminden sonra koltuk seçimi yaptırılır. Yolcu bilet parasını kredi kartı veya peşin bir şekilde öder. Biletle ilgili tüm bilgiler girildikten sonra bilgileri teğit ettirmek adına genel olarak bilgilendirme yapılır . Yapılan tüm bu işlemler sonucunda bu bilgilere sahip bir yolcu kaydı bulunmuş olur.

Gördüğümüz gibi bu diyagramlar sayesinde karmakarışık sistemleri bile 4 sembolle ifade edebiliyor ve ardından da yorumlayabiliyoruz.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Goncagül Demirci

Samsun OMÜ Endüstri Mühendisliği

  • Nisa Turunç

    verdiğin örnekle daha bir anlaşılır olmuş gerçekten ellerine sağlık 🙂

    • Goncagül Demirci

      Beğenmene sevindim teşekkürler nisa 🙂