VBA Düzenleyici Sekmesi

VBA’DA DÜZENLEYİCİ SEKMESİ

Merhabalar, bu yazımda VBA’da Düzenleyici Sekmesini anlatacağım.

Düzenleyici sekmesini açmak için Tools-Options dan düzenleyici sekmesi açılır.

Untitled

Karşınıza aşağıdaki pencere çıkacaktır.

Capture.PNG

CODE SETTİNGS

Auto Syntax Check option

Otomatik Söz Dizimi Kontrol seçeneğidir. Kod da herhangi bir hata gördüğünde pencere açarak uyarı da bulunur. Bu ayarı seçmezseniz, VBE söz dizimi hatalarını diğer kodlardan farklı bir renkte görüntüleyerek işaretler ve ekranda beliren herhangi bir iletişim kutusu olmaz. Eğer hatalarda sürekli pencere çıkması sizi rahatsız ediyorsa işaretlemeyebilirsiniz. Ama yeni başlıyorsanız, işaretli olması sizin için daha iyi olacaktır.

Require Variable Declaration option

Değişken tanımlamanız gerektiği durumlarda, Option Explicit kullanmanızı tavsiye ederim çünkü Option Explicit kullandığınızda her değeri tanımlamanız gerekir. Her değerin tanımlanması demek, diyelim ki siz bir değişkene değer atıyorsunuz. Atadağınız değer bazen boş veya değişkenin türüne uyumsuz olabilir. Bu durumda eğer siz değişkeni tanımladıysanız hatalı bir değer atandığında uyarı alırsınız.

Eğer otomatik olarak Option Explicit yazılmasını istiyorsanız işaretleyin. Her seferinde kendim yazarım derseniz işaretlemeyin.

Auto List Members option

Bu seçenek işaretlenirse; VBA, kodunuzu girerken size yardımda bulunur. Kod yazarken devamında gelebilecekler açılır liste halinde gözükür. Bunu kesinlikle işaretlemenizi öneriyorum. Her zaman tam olarak yazılışını hatırlamayabilirsiniz. İşinize çok yarayacaktır.

Untitled

Auto Quick Info option

Bu seçilmişse, VBA siz yazarken yazdıklarınızın fonksiyonları hakkında bilgi verir.

Untitled

Bu nasıl yazmanız gerektiğini hatırlamanıza yardımcı olur. Mutlaka açık olması gerekenlerden biridir.

Auto Data Tips option

VBA’da hatayı ararken imlecin olduğu değişkenin değerini görüntülemesini sağlar. Nasıl yapıldığını daha sonra açıklayacağım. Ama işaretli olmalıdır.

Auto Indent setting

Kodlarınızın otomatik girintili ve düzenli olmasını sağlar.

WINDOW SETTINGS

Drag-and-Drop Text Editing option

Sürükle ve Bırak Metin Düzenleme seçeneği, etkinleştirildiğinde, farenizi sürükleyip bırakarak metni kopyalayıp taşımanızı sağlar.

Default to Full Module View option

Yeni modüllere uygulanır öncekileri etkilemez. İşaretlenirse, Kod penceresindeki kodlar tek bir kaydırılabilir liste olarak görünür. Bu seçenek kapalıysa, aynı anda yalnızca bir prosedür görebilirsiniz. 

Procedure Separator option

Prosedür Ayırıcı seçeneği açıldığında, bir kod penceresindeki her prosedürün sonunda ayırıcı çubuklar görünür.

Capture

Soru ve görüşleriniz için eliffdemirelll@gmail.com mail adresimden yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalın..