VBA Ortamına Giriş

Merhabalar, bu yazımda Excel VBA ortamına giriş yapıp VBA ortamını tanıyacağız.

Öncelikle işe VBA nedir onunla başlayalım. VBA’nın açılımı Visual Basic for Application’dan geliyor. Microsoft tarafından sağlanan nesnelerle Microsoft Visual Basic programlama dilinin bir uyarlamasıdır aslında. VBA ORTAMINA GİRİŞ

VBA ortamına ulaşmak için Geliştirici Sekmesinden Visual Basic’e tıklamanız gerekmektedir.

Sonrasında karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

1. Menüler

VBA menü çubuğu, diğer her menü çubukları gibi çalışır. İçinde komutları içerir. Aslında çoğu kısayolu da barındırır.

2. Araçlar

Menünün altında bulunur. Özelleştirip araç ekle kaldır gibi işlemler yapabilirsiniz. Araçlara kolayca buradan ulaşabilirsiniz.

3. Özellikler Penceresi

Bir özellik, bir nesnenin rengi ya da başlığı gibi bir karakteristiğidir. Bir nesnenin boyu, rengi, yazı tipi gibi bilgilerini bu pencere aracılığıyla düzenleyebiliriz.

4. Kod Ekranı

Bu pencere VBA kodlarımızı yazacağımız penceredir. Bir projedeki her nesne
ilişkili bir Kod penceresine sahiptir. Bir nesnenin ilişkili bir kod penceresini iki kere tıklayarak açabiliriz veya sağ tıklayıp View Code de diyebiliriz. 

5. Proje Gezgini

Her çalışma kitabını gösteren bir diyagram bulunur buna gizli çalışma kitapları da dahildir. Üzerlerine çift tıklayarak genişletmeniz mümkündür. Eğer bu pencere aktif değilse Ctrl + R ile getirebiliriz. VBA’nın içindeki, proje gezgini ile açık bulunan her çalışma kitabı, belge, şablon ya da sunumun projelerini görebilir, değiştirebilir ve aralarında geçiş yapabiliriz. Bunların altında da nesneler vardır. Bu nesneler; Belgeler, Çalışma kitapları ve Çalışma sayfalarıdır.

Bir modül ya da form içindeki kodu görebilmek için, nesneye sağ tıklayıp (örneğin bir çalışma sayfasına sağ tıklayın), View Code diyerek kodu görüntüleyebilirsiniz.
Bir nesne ya da formun kendisini görebilmek için ise, nesneye sağ tıkadıktan sonra, View Object derseniz nesneyi görüntüleyebilirsiniz.

6. Acil Pencere

Bu pencere ise aktif olarak gözükmez. Ctrl + G ile getirebilirsiniz. Bu Excel ile ilgili sorularınızı sormanıza yardımcı olur.

Burada VBA’ya kısaca bir giriş yaptım, ileride daha ayrıntılı ve örneklerle anlatacağım.

Soru ve görüşleriniz için edemirel@industryolog.com mail adresimden yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalın..