Üniversite’de Son Durak: Bitirme Tezi – III

rsite’de Son Durak : Bitirme Tezi – III

Herkese Merhaba,

Sizlerle paylaşmaya başladığım tez hazırlama sürecime uzunca bir ara verdiğimi farkettim ve hemen arayı kapamaya geldim 😊 O halde hep beraber derin bir nefes alalım ve serüvenimin devamına bakalım. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Son yazımda, proje konumuzu nasıl belirledik, neden ekip olarak çalışmaya karar verdik gibi konulara değinmiştim. Bu yazımda literatür taramasını nasıl yaptık, iş bölümünü nasıl sağladık bunlardan bahsedeceğim. Öncelikle dönem sonuna doğru daha yoğun bir çalışma temposuna girdiğimizden ve bunun yanında okul sınavlarımızla da savaş verdiğimizden, ilk hedefimiz tezi yerli yerine teslim etmek oldu. Dolayısıyla buraya bunları yazamadım. Peki neden sona doğru böyle bir sıkışma yaşadık dersiniz?  Şimdi sırayla gidelim. Çünkü nerede takıldığımızı görebilmek için, zinciri en baştan ele alıp takip etmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Tez yazarken, seçilen konu ve alan dışına bir adım atarak, içeriye doğru sırayla ilerlemek, asıl konu üzerine ana girişten sonra başlamak gerektiğini düşünüyorum. Konumuz her ne kadar üretim sahasından ürün toplamayla ilgili olsa da, depoya bir taşıma gerçekleşiyordu. Dolayısıyla depo yönetimini en geniş başlığımız olarak ele aldık. Daha sonrasında depo operasyonları, ürün toplama sistemleri ve yöntemleri, ürün toplama rotaları konu başlıklarımız olarak belirlendi. Sağlanacak bu yönteme ve fabrikaya en uygun taşıma sistemini önerebilmek için ise, taşıma sistemleri konu başlığını da ele aldık. Firmanın kurumsal ve gelişmekte olan bir firma olması ve çağın gerektirdiği endüstri 4.0 konusuna da atıfta bulunmak gerektiğini düşündük. Birkaç genel toplantıda bu başlıkları belirledik. Genel konular üzerine araştırmalarımız için birkaç kez daha toplandık, ancak bu toplantılarda çok yol kat edemedik. Peki neden?

Ortalama 6-7 konu başlığını her toplantıda oturup tek elden araştırmaya çalışmak bizi ilerletmedi. Çünkü bir anda hepsine birden değinmeye çalışıyorduk ve sonuca ulaşamadan belirlediğimiz vakit bitiyordu. Ayrıca ekip arasında homojen bir çalışma dağılımı olamayacağını da farkettik. İlk iki toplantıdan sonra hemen konuları paylaştık. Depo yönetimi ve sipariş toplama sistemleri olmak üzere iki konuyu ben aldım. Toplama ve rotalama problemlerini, matematiksel modellerini bir diğer arkadaşımız devraldı. Taşıma sistemlerini ise diğer arkadaşımız üstlendi. Endüstri 4.0 kısmımız için ise herkes kendi konusunda endüstri 4.0 uygulamalarını üstlenebilir diye düşündük. Vakit daralmaya başlasa da, bu paylaşım bizi bir süre rahatlattı.

Sıra literatür taramalarında. Literatür, bir bilim dalının çeşitli konularında kitap, dergi, makale gibi çeşitli biçimlerde verilmiş yapıtların tamamını dile getirir.  Var olan kaynak ve belgeleri inceleyerek veri toplamaya ise literatür tarama denir. Çağımızın internet çağı olmasıyla, gelişmiş fazlasıyla sanal veritabanı mevcut. Science Direct, ResearchGate bizim en temelde kullandığımız iki  veritabanıydı. Çalışmalarımızın çoğunu burdan sağladık diyebilirim. Bu veritabanları da gerçekten yabancı dil bilgisi gerektiriyor. Google akademik uygulaması kullanılarak bu veritabanlarına erişilebiliyor. Bunun yanında diğer üniversitelerin makalelerine ve üniversite arşivlerine de ulaşabildik. Kendi hocalarımızın konuyla ilgili makalelerine ulaştık. Ulusal tez merkezi ise, konuyla alakalı diğer tezleri incelememiz ve tez yazım stillerini görebilmemiz açısından bizim için, diğer en büyük kaynaktı. Kütüphane ve yazılı kaynak araştırmalarımız ise ne yazık ki bize çok fayda sağlamadı.

Şu konuya da değinmek istiyorum. Belirlenen konu hemen bu veritabanlarında  aynen taratılıp bulunamayabiliyor. Bu yüzden konuyu en geneliyle ele alarak başlamak, daha mantıklı bir yaklaşım olabilir. Örneğin, biz hatlardan ürün toplama sistemlerini incelemek istiyorduk ve literatürde direk böyle bir çalışma yoktu. Böyle bir durumda benzer çalışmaları entegre ederek, araştırmalarımıza devam etmemiz gerekti. Depolardaki raflardan ürün toplamayla alakalı oldukça fazla kaynak vardı. Biz de bu raf sistemlerini, kendi çoklu üretim hatlarımıza benzeterek ve uygun yöntemlerini tarayarak bir sonuca ulaştık. Şunu da söylemeliyim, ayrıca bizim olaya farklı açılardan yaklaşabiliyor olmamız ve kaynak sorununa da böylece mantıklı bir çözüm getirebilmiş olmamız, danışmanımız tarafından da çok başarılı karşılandı.

Artık bitirsem iyi olur sanırım 😊 Anlatılacak çok şey var, ama sizleri hem sıkmamak hem de biraz merakta bırakmak istiyorum. Gelecek yazımda vaktin daralmasıyla yaşanan sorunlara ve iş bölümünden sonra neler oldu bunlara değineyim. Son olarak size minik bir tavsiye vermek istiyorum. Bunu kendim de yaptım çünkü. Kendinize, ufak bir tez defteri oluşturun. Sürekli notlar alın. Geçmişi ve geleceği, planlarınızı, başlıklarınızı, danışman toplantılarınızı, ekip toplantılarınızı kısacası tüm süreci yazın, çizin. Tarihleriyle beraber. Bu bana ilerleyebilme ve ilerleyişimizi izleyebilme fırsatı tanıdı. Aslında güzel de bir anı oldu sanırım. Üniversiteye aslında veda olan bu kısmın, herkes için çok başarılı geçmesini umuyorum. Sevgiyle kalın.