Tercih Dönemi Tavsiyeler

Merhabalar,

LYS tercih dönemi, üniversite adayları için en az sınavda kazandıkları başarı kadar önemli olan bu stresli ve zor maraton başlamış bulunmakta. İlk olarak geçmiş olsun diyelim sınava giren arkadaşlarıma öyle başlayalım.

Günlük hayatımızın herhangi bir anında bile tercih yapmak çok önemli iken bir insanın geleceğini belirleyebilecek en önemli seçim maratonu yine gelmiş çatmış bulunmakta. “Tercih Dönemi” olarak bilinen bu maraton genellikle komşunuzun 7 yaşındaki oğlu Emirden 70 yaşındaki Ahmet Amcaya kadar hemen hemen herkesin fikir sahibi olduğu zor bir dönemdir.

Şu anda Endüstri Mühendisliği okumaktayım. Evet, tercih uzmanı ya da rehber hocası değilim ama tercih zamanında gecemi gündüzüme katıp bölümleri teker teker araştıran biriyim. Nasrettin Hoca eşekten düşmüş halini anlasın diye eşekten düşeni getirin demiş. Kısacası bende eşekten düştüm ve tecrübe ettiğim bu olay hakkında bildiklerimi aktarmak isterim. Umarım faydasını görürsünüz.

Tercih dönemi diye adlandırdığımız bu dönemde  aklımıza ilk gelen soru sanırsam “Ne okuyacağım?”dır. Bu soruya yanıt bulmak için tercih yapacak arkadaşlarım araştırmaya koyulmuş bulunmakta olmalı haklı olarak. Bence bu sorudan önce kendimize “Ben ne yapabilirim? Ne yaparsam mutlu olurum?” gibi soruları sorarak kendimizi tanımaya çalışmalıyız. Biliyoruz ki ülkemizde çocukları sevmeyen öğretmen, hak hukukla alakası olmayan avukat olmakta. Bu nedenlerden dolayı ilk kendimize ben ne yapabilirim sorusunu sormalıyız ve işte ondan sonra ben ne okumalıyım, nereyi yazmalıyım sorularına yanıt bulmalıyız.

Ne yapmalıyız ya da ne yapmamalıyız?

Tercih zamanın da en sakin olmamız gereken zamanlar aslında. Evet, önemli bir karar aşamasındayız çünkü geleceğimiz için ilk adımı atmaktayız bundan ötürü sakin bir kafayla karar verilmesi gerektiğinin de farkındayım. Fakat hayatın sonu değil tabi ki de ve sizden önemli de değil. Yani olmasa da sıkmayın canınız rahat olun hayat devam ediyor sonuçta.

Önemli bir noktayı vurgulamak isterim. İlk olarak annelerimize ve babalarımıza buradan selamlar söyleyeyim de öle başlayalım. Biliyorum ebeveynlerimiz sizler bizlerden daha heyecanlısınız, biliyorum üstümüze de titriyorsunuz fakat bu dönemde biraz daha sakin olmalısınız. Sizlere fikirlerinizi söylemeyin demiyorum sadece fikirlerinizi dayatmayın demek istiyorum. Son söz bizde olsun. Sizleri kıramamak adına kaç öğrenci istemediği bölümü seçti, kaç öğrenci istemediği memlekete gitti ve kaç öğrenci tekrardan sınava hazırlandı. Diyeceğim o ki yolumuzu aydınlatın fakat yolumuzu siz çizmeyin.

Arkadaşlar sevebileceğinizi düşündüğünüz meslekleri seçin. Ben bunu seçersem mutlu olabilirim diyorsanız seçin. Düşünün ilerde iş hayatına koyulduğunuzda her sabah suratı asık olarak mı işe gitmek istersiniz ya da güne tatlı bir gülümsemeyle mi başlamak istersiniz.

Tercihte dikkat etmenizi istediğim bir noktada gitmek istediğiniz bölümün şehrini araştırmanız. Şöyle söyleyeyim Antalya turizmiyle ünlü bir şehrimiz, Kayseri sanayisiyle ünlü. Ben turizm okumak istiyorsam Antalya’yı seçmeliyim. Çünkü okuyacağınız bölüm ve şehrin imkânları birbirine yakın olmalı. Sosyal hayatta bile bölümünüzü yaşamalısınız.

Seçeceğiniz okulların dünya, Türkiye sıralamalarına da bakmanızı tavsiye edebilirim. Okulun eğitim kalitesine dair fikir sahibi olabilirsiniz.(http://tr.urapcenter.org/2016/2016.php)

Okulların kadrolarına, Erasmus, Farabi, Mevlana gibi yurtdışı programları var mı varsa nerelere gidiliyor diye bakmanızda fayda var.

Ulaşım ve konaklama önemli noktalardan bir diğeri ve ebeveynlerin en çok merak ettiği konudur aslında. Kyk yurtları bu senelerde baya yapıldı ama kendinizi sağlama almanız için özel yurtlara, evlere isteğe göre kalacak yerleri araştırınız.

Okul ya da şehir hakkında merak ettiğiniz sorularınızı da internet üzerinden okulların sitelerinden ya da merak ettiğiniz her şey için https://industryolog.com/danis-em/ den bize ulaşabilirsiniz. İsterseniz de Industryolog ailemizin herhangi bireyiyle de irtibata geçebilirsiniz. Sizlere bu zorlu tercih maratonunda yardım edeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Her şey gönlünüzce olsun sağlıcakla kalın…

Saygılarımla.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz