Üniversitede Son Durak: Bitirme Tezi – I

 

Herkese Merhabaa,

               Bugün size tez hazırlama sürecimden bahsetmeye çalışacağım. Son sınıfta hepimiz bu gerçekle yüzleşiyoruz ve ‘nasıl olacak?’ sorusuyla kara kara düşünmeye başlıyoruz belki de. O halde bu yazıda yollarımız kesişiyor olmalı, ne dersiniz ? Keyifli okumalar dilerim.

               Er ya da geç geleceğinin farkında olduğum, ancak nasıl karşılayacağımı bilemediğim bir kavramdı benim için tez. Kimisi ‘işte çok araştırma yapıyorsun, yazıyorsun’ diyordu ancak söylendiği kadar kolay gelmiyordu bana. Performans ödevi gibi olmayacağını kestiriyorum tabi o zamanlar. 3. sınıfın yaz dönemi düştüm bu ‘nasıl olacak,ne olacak’ derdine. Bu yüzden tez sürecindeki diğer insanların çalışmalarını, ilerleyişlerini öğrenmek için çok kişiye danıştım. Blogları karıştırdım. Bu araştırmalar gerçekten çoğu yerde fikir sağladı bana. Ancak rotamı çizmeye çalışırken yaptığım bu danışmalarda çoğu zaman modum da düştü. Çünkü sorunsuz bir süreç ve ortaya çıkan özgün bir yapıt vardı.

Ben bu dertli düşüncelerle sanırım olmayacak diye düşünürken bir şekilde akışa kapılıp başladım tabi. Hayat plan beklemiyor, modumun düştüğünü farketmeden akıyor. O yüzden düşünme aşamasını kısa tutup icraat aşamasına geçebilmek, beni biraz daha rahatlattı diyebilirim. Sonrasında düşündüm ki bu süreci her yönüyle paylaşmak hem bana iyi gelir, hem de aynı dertten muzdariplere dert ortağı olabilir. Peki  icraata nasıl geçtim ?

 

Öncelikle tez kavramının sözlük anlamına bir bakalım. Tez, sınırları belirlenmiş bir konuda belli sorular üzerine istenen amaç doğrultusunda kapsamlı bir araştırmayla çözüm sunma ve özgün bir çalışmayı ortaya koyma esasına dayanır. Amaç aslında mezun olmadan bize belli bir dalda daha uzman bir bakış açısı sağlayabilmek. Çünkü yeni mezun adayların tek referansları bitirme projeleri ve yaptığı stajlar oluyor. Bitirme tezinin de seçilen konu üstünde ilk dönem teorik araştırmasını yapıp, ikinci dönem de teoriği bir işletmede, hizmet sisteminde veya fabrikada staj bazlı uygulama çalışması yapıyoruz. Şimdi ilk aşama konu belirlemek, düşündürücü bir süreç tabi. Bir şeyler netleşince ne yapacağımızı bildiğimizde düşünme sürecinden kurtulup, çalışma sürecine geçebiliyoruz çünkü.

Tez konumuzu belirlemede 3. sınıf derslerimiz aslında bize en büyük avantajı sağlıyor. Mesleki dersler veriliyor ve ısındırma projeleri, ödevleri vs. oldukça yoğun. Hangi konuya daha çok severek çalışıyoruz, hangi dersin sınavlarından yüksek almışız, ne tür sorunlara çözümler getirmeyi seviyoruz ya da dersin hocası kim gibi soruların cevapları bize yol gösterebilir. Veya önceden hep merak ettiğimiz üzerinde çalışmak istediğimiz bir konu olabilir.

Ben ne yaptım,  3. sınıfta yöneylem araştırması dersinden sonra bu alana yönelmenin bana iyi geleceğini düşündüm. Hocamızın desteği, notlarımın bu dersten yüksek olması ve dersin içeriğiyle alakalı iyileştirme, optimizasyon, maliyeti azaltma, yolu kısaltma fikri çok cazip geliyordu.

Bunun yanında, kafamda yöneylemi seçtim ancak, üretim planlama, iş etüdü, sistem benzetimi gibi diğer alanlara değinemeyecek olmak kafamı kurcalıyordu. Bunu hocamla görüştükten sonra çok kopukluk olmayacağını, aksine gördüğümüz teorik dersleri uygulama üzerinde harmanlayarak daha iyi fikir sahibi olacağımızı söyledi. İlerleyen zamanlarda, durumun nasıl ilerlediğini hep birlikte göreceğiz.

 

 

      Bugün sizlerle alanımı nasıl seçtim, hangi soruları cevaplayarak işe başladım bunlardan bahsetmeye çalıştım. Gelecek yazılarımda, konuyu neye göre belirledim ve neden ekip oluşturmayı tercih ettim bunları avantaj ve dezavantajlarıyla anlatmaya çalışacağım. Son olarak söylemek istiyorum ki, hayatın bu sorgusuz akışında herkes, her şey yerini buluyor. Bir dahaki yazımda buluşmak üzere, sağlıcakla kalın 🙂