Uçan Araba: AirQuadOne

Herkese merhabalar;

Teknolojinin hayatımızdaki yerini hiç düşündünüz mü? Sürekli gelişen teknoloji, her geçen gün hayatımıza biraz daha girmeye devam ediyor. Artık teknolojinin insan hayatına o kadar etkisi var ki, bundan sonra teknolojiden bağımsız bir hayat düşünmek imkansız hale geldi.

Son zamanlarda teknolojinin en çok geliştiği yer ise şüphesiz otomotiv sektörü. Tekerleğin bulunmasından bu yana insanoğlu hep daha iyiye doğru kendini ve kullandığı araçları geliştirdi. Otomotiv üreticileri sürekli yenilikçi ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak tasarımlar yapmak için uğraşıyorlar. Son zamanlarda sürücüsüz araçlar geliştirilirken  kişisel ulaşım araçlarına yönelik de uçabilen araçlar geliştirilmeye başlandı.

Neva Aerospace’in tasarladığı bu araç, dikey kalkış ve iniş yapabilen kişisel bir araç konseptini sunacak. AirQuadOne adı verilen bu araç tamamen elektrikli çalışacak şekilde üretilecek. Konsept aracın planlanan şekilde üretilmesi sonucunda, 914 metrelik maksimum yüksekliğe ve 80 km/s hıza ulaşabilecek. Elektrikli araçlarda çoğu kullanıcının merak ettiği en önemli özellik ise araçların menzil süresi. AirQuadOne ise tam dolu bir batarya ile yaklaşık 30 dakika gidebilecek.

AirQuadOne yaklaşık 500 kilogramlık bir ağırlıkla üretilecek. Batarya ise toplam ağırlığın 100 kilogramlık kısmını kaplayacak. Ayrıca elektrikli araç şarj istasyonlarında bulunan direk kablo bağlantısı ya da endüksiyon donanımı ile uyumlu durumda olacak. Seyahat esnasında ise şarjı bitmiş batarya ile dolu batarya değiştirilip yolculuğa devam edilebilecek.

Şirketin planlamasına göre AirQuadOne hem insanlı hem de insansız olmak üzere iki farklı versiyonla üretilecek. Aracın taşıyabileceği maksimum yükün ağırlığı ise 100 kilogram olacak. Aracın tam elektrikli modelinin yanında, yaklaşık 1 saat yolculuk etmeyi sağlayacak elektrikli-hibrit bir model de geliştirilecek.

Aracın tüm gövdesi ise geri dönüştürülmüş karbon fiberden oluşacak ve şirket itiş sağlamak için elektrikli turbo fanlar geliştirecek. “Hafif Uçak” kategorisinde sertifika alabileceği belirtilen araç, acil satcom bağlantısı ile 7 gün 24 saat trafik yönetim sistemine sahip olacağı belirtiliyor. 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Barlas Cafer

Bursa Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim