Türkiye’nin Steve Jobs’u Hamdi Ulukaya

 

 “Bazı insanlar olmasını ister, bazıları olmasını bekler, bazıları ise oldurur.”
Michael Jordan

 

Hayatta her şeyi isteriz fakat çoğu zaman gelmesini bekleriz. Ne bir çaba gösteririz ne de göstermek isteriz. İşte olmasını istemekten başka istediğini olduran insanlardan biri “ Hamdi ULUKAYA”.

Çoğumuzun adını dahi duymadığını tahmin ediyorum. Çünkü maalesef ben de duymayanlardandım. Peki Hamdi Ulukaya kimdir? Neden tanımanızı istiyorum ve nasıl oluyor da Türkiye’nin Steve JOBS oluyor? Bu sorulara yanıt aramak için beraber öğrenmeye başlayalım mı?

Hamdi ULUKAYA 1972 Erzincan İliç doğumlu süt besiciliği yapan Kürt asıllı Türk ailenin oğlu. Eğitiminin ilk dönemlerini Erzincan’da geçiren Ulukaya, Ankara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitimi aldıktan sonra 1994’te İngilizce öğrenmek için ABD’ye gidip ve 1997 yılında University Of Albany’de eğitim görmeye başladı.

Eğitiminin ardından Amerika’da kalan Ulukaya, New York eyaletinin kuzeyinde bulunan bir çiftlikte işe girdi. Babası Ulukaya’yı  ziyaret edince, oğlunun yaşadığı bölgedeki peynirlerin tadını beğenmeyip Hamdi Ulukaya’ya memleketindeki peynirleri Amerika’da satmasını önermiş. İkna olan Hamdi Ulukaya, Türkiye’den peynir ithal etmeye başladı.

 

 

Bir süre sonra Türkiye’den gelen peynir ABD’de beğenilince, 2002 senesinde New York, Johnston’da Euphrates (Fırat) adını verdiği, kendine ait küçük bir toptan beyaz peynir imalathanesi açtı. Tesis iki senenin sonunda ancak kendini kurtaracak hale gelebildi. Ulukaya bu dönemi “O iki yılda hayatımın en zor günlerini geçirdim” diye anlatmaktadır.

İşler büyüyünce kimsenin alma dedikleri eski fabrikayı alarak işleri büyüttü. Amerikan usulü yoğurdu beğenmeyip Türkiye yoğurt ustası olan Mustafa Doğan’ı Türkiye’den getirterek, yeni yoğurtlarını üretebilmek için Doğan ile iki sene boyunca yoğun bir şekilde çalıştı. Uzun uğraşların sonunda istedikleri yoğurdu elde edebildiler.

CHOBANİ adını verdikleri yoğurdu büyük dükkanlara satışa sunarak müşteri beğenilerini arttırdı. Ama o zamanlar raf kirasının bile ödeyemeyecek durumda olan Ulukaya bakkallara yoğurt ile ödeme yapıyordu. Müşterilerine de yoğurdu tattırarak almalarını sağlıyordu Müşterilerden gelen olumlu dönüşlerle sosyal medya araçlarıyla tüketicileriyle doğrudan iletişim halindeymiş. Bu alışılagelmemiş olayla uzun bir yol kat etmiş.

 

 

İlk büyük yoğurt sevkiyatını 2007 yılında Long Island’daki bir bakkala yaptı ve sonra 2014 senesinde Singapur, Malezya ve Panama’dan başlayarak  Asya ve Latin Amerika’yı da dahil etti. Karayipler’e yönelik planlarının da olduğunu duyuran şirket, büyümesini ve en yeni ürünlerinin tanıtımını finanse etme amacıyla Nisan 2014’te özel sermaye şirketi TPG ile 750 milyon dolarlık bir yatırım için anlaşma yapmış.

CHOBANI markasıyla ABD’de gıda sektörünün en büyükleri arasına giren Hamdi Ulukaya, Türkiye’den TIME 100  listesine giren tek iş insanı oldu. (TIME 100 listesi, dünyanın dört bir yanında, “kuralları çiğneyen, rekorları kıran, sessizliği bozan ve sınırları yıkarak aslında neler yapabileceğimizi ortaya koyan” kişiler arasından seçilir.)

 

 

Bu kadar uzun anlatmamın nedenlerinden biride bir şeyler yapmak istiyorsak o güce sahip olduğumuzu belirtmek istedim. Sermayem yok diye bıraksaydı şuan Hamdi Ulukaya ‘yı anlatır mıydık? Adam sadece yoğurt satmış arkadaş niye bu kadar abartıyorsun diyenleriniz olabilir. Evet yoğurt satmış ama sadece yoğurdu satmamış yoğurda değer katarak satmış. Yoğurdu nasıl sattığına dikkat ettiniz mi? Adam satış tekniğiyle ABD pazarında devrim yaratmış. Bizim ülkede olsaydı bu kadar büyür müydü sorusuna Ulukaya; “Büyümezdi.” yanıtını vermiş. Gerçekten de büyümezdi, bizim ekonomik düzenimizde o da herhangi bir yoğurt değerini taşırdı.Hatta 3-4 yıl ömürlük bir işletme statüsünde olurdu.

Ben ilk duyduğumda vay be dedim, helal olsun. Ama neden bilmiyorum diye de kendime kızdım. Steve JOBS mevzusuna gelirsek de. “Steve JOBS teknoloji devi ve bende gıda devi yani yoğurdun Steve JOBS’ı  olacağım.” diye açıklama yapmış. İyi dileklerimiz Ulukaya ile.

“Dünyayı değiştirenler, ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”

                                                                                                                                                    Steve Jobs

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz