Merhaba.

Henüz 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle mobil iletişimde 4.5G ye geçmiş olsak da, 5G için hazırlıklar çoktan başlamış bulunmakta. 5G, 4.5G’yi kaldığı yerden devam ettirecek ve SMS, web gezintisi gibi işlevlerin yanı sıra çok büyük bir veri aktarım hızını bizlere sunacak. Türkiye’de Turkcell 5G için hız testi yaptı ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Turkcell, 5G teknolojileri konusundaki çalışmalarını tam hızda sürdürüyor. Turkcell ve Ericsson, Türkiye’nin ilk 5G testini tamamladı ve en geniş 15 GHz spektrumunda 24,7 Gbps indirme hızına ulaştı. Test ayrıca dünyanın ilk örneklerinden biri oldu.

Turkcell’in İstanbul Küçükyalı Plaza’da yaptığı testler sırasında Ağ Teknolojileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Gediz Sezgin, şirketin 5G alanındaki işbirliğinin önemini vurguladı: “15GHz spektrumundaki bu test çok önemlidir. Bizi bekleyen geleceğe işaret ediyor. Turkcell, dünyanın en güçlü 4.5G şebekesinden birini inşa etmek için çok çalışmaya devam ederken, bu bizi 5G teknolojisini test eden dünyanın ilk şirketlerinden biri yapıyor. Hedefimiz, Türkiye’yi sadece 5G’yi benimseyen ilk ülkelerden biri haline getirmek değil aynı zamanda Türkiye’deki 5G teknolojilerini geliştirmek, diğer bir deyişle Türkiye’yi yeni nesil iletişim teknolojileri kullanan ama aynı zamanda üreten bir ülke haline getirmektir. ” dedi.

Ericsson Türkiye CEO’su Ziya Erdem de test hakkında şunları söyledi: “Turkcell, 5G teknolojilerinin geliştirilmesinde dünyanın en aktif şirketlerinden biri ve biz bu alanda Turkcell ile yaklaşık bir buçuk yıldır stratejik ortaklık kurduk . Türkiye’nin bugün gerçekleştirdiğimiz ilk 5G testi, bu ortak çabanın bir sonucudur. Turkcell ile 5G çözümlerine öncülük etmek ve 5G teknolojilerini sonuna kadar geliştirip, uygulamak ve Türkiye’yi desteklemek için çalışmalarımıza devam edeceğiz ” dedi.

2020 yılına kadar her evde ortalama 500 algılayıcının olacağı ve dünyada birbirine bağlı akıllı aygıtların sayısının 25 milyarı aşacağı tahmin edilmektedir. 5G ağlarının, böyle bir dünyada gerekli olan yüksek kapasiteleri sunmada en önemli teknolojiler arasında olması bekleniyor. 5G, Ağ Dilimleme özelliği sayesinde, ağların her bir evin veya ayrı odaların farklı gereksinimlerine göre kapasite ve hız tahsis etmesine izin verir. Örneğin, kullanıcılara bir su ısıtıcısının çalışması için gereken daha küçük kapasite verilirken, kullanıcıların internet üzerinden 4K televizyon şovu yayınlamasına izin vermek için daha yüksek bant genişliği tahsis edilebilir. 15 GHz spektrumunda Ericsson ile yapılan testte 24,7 Gbps hız elde edildi ve internette canlı olarak yayınlandı.

2013 yılından beri 5G teknolojileri üzerinde çalışan Turkcell, 2017 ve 2018 yıllarında NGMN tarafından, global olarak gerçekleştirilecek 5G saha testlerini de yapacak. 4.5G ile 100 GB lık bir dosya, 500 Mbps aktarım hızı ile 30 dakikada indirilirken 5G ile aynı dosya, 25 Gbps aktarım hızı ile 30 saniyede indirilebilecek.

Kaynak:Business Wire

 

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz