Turkishtime dergisinin Türkiye’de tüm sektörlerdeki şirketlerin AR-GE harcamaları üzerinden yaptığı araştırmalara göre Türkiye’nin ar-ge şampiyonları listesinde başı çeken şirketler şöyle;

 

1.FORD OTOSAN

1961 yılında Türk otomotiv sektöründeki ilk Ar-Ge çalışmalarını başlatan ve kuruluşundan bugüne Ar-Ge yatırımlarına kesintisiz devam eden Ford Otosan, Türk otomotiv sektöründeki en büyük Ar-Ge merkezi yapılanmasına sahiptir.

1.400 Ar-Ge mühendisi kadrosuyla Ford Otosan, Türkiye’de sıfırdan araç ve motor tasarlayıp, test edebilen ve üretebilen tek otomotiv şirketidir

Türk otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan; Kocaeli’deki Gölcük ve Yeniköy, Eskişehir’deki İnönü fabrikaları, İstanbul Sancaktepe’de Yedek Parça Dağıtım Merkezi ve Ar-Ge Merkezi olmak üzere beş tesiste, 11.000’i aşkın kişiye istihdam sağlamaktadır. Beş kıtada 73 ülkeye araç, parça ve mühendislik ihracatı yapan Ford Otosan, sektörünün ihracat şampiyonluğunu da elinde bulunduruyor.

Ford Otosan’ın ajandasında gelecek yıl 250 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Tam 220 kişi yeni mezun olacak. Ağırlıklı olarak makine, otomotiv, elektrik elektronik mühendisliği mezunları, ürün geliştirme ve Ar-Ge için işe alınacak.

2.VESTEL ELEKTRONİK

8 Ar-Ge merkezi, yılda 170 milyondan fazla Ar-Ge yatırımı… Türkiye’de, Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen ilk akıllı telefon, ilk 4K HD Kavisli TV, rekor seviyede tasarruf sağlayan teknolojiler ve daha fazlası… Tüm bu ilklerin kaynağı, National Geographic’in Mega Fabrikalar ve Discovery Channel’ın Nasıl Yapılır belgesellerine konu olan ilk Türk fabrikası Vestel City! Avrupa’nın tek alanda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biri olan Vestel zirveyi oynuyor.

3.ARÇELİK

Şirketin, araştırma, teknoloji ve ürün geliştirme faaliyetlerine yatırımları, 1980’li yılların sonlarına kadar uzanmaktadır. 20 yılı aşkın Ar-Ge deneyimine ve güncel teknoloji ile donatılmış Ar-Ge laboratuvarlarına sahip olan Arçelik A.Ş., gerek Türkiye’de gerekse sektöründe birçok ilki başararak; tüketicilerine çevreci, yeni ve gelişmiş özelliklere sahip ürünler sunmaktadır.

Arçelik Ar-Ge çalışmaları sayesinde enerji ve su tasarruflu ürünleri ön planda sunuyor. Ar-Ge gündemi, “Şirket vizyonu” doğrultusunda; çevreye saygılı, tüketicinin konforunu destekleyen, bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayan, standartlara uyumlu, rekabette fark yaratan, kolay satın alınabilir ürünler tasarlamak ve üretmek olarak özetlenebilir.

4.ASELSAN

ASELSAN, vizyonundaki teknoloji vurgusu ile “Müşteri odaklı yaklaşım ve teknolojiye yön veren güçlü kadrosu ile sürekli değer yaratarak dünyada ilk 50 savunma sanayi kuruluşu olmak” hedefini benimsemiştir. Bu hedefe ulaşmanın önemli bir aracı olarak sözleşmeler kapsamında yapılan geliştirme faaliyetleri yanında ASELSAN, cirosunun ortalama olarak %7’sini kendi özkaynakları ile finanse edilen Ar-Ge faaliyetlerine ayırmıştır.

ASELSAN; teknolojideki gelişime paralel olarak ihtiyaçların uygun şekilde karşılanması için kendi özkaynakları ile 100’ü aşkın sözleşmesiz Ar-Ge projesi faaliyeti yürütmektedir. Bu kapsamda öne çıkan bazı projeler;

HIZIR

ACAR

SAHAB

5.ŞİŞECAM

40 milyon TL yatırımla 2014 yılında Kocaeli Çayırova’daki Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni faaliyete geçiren Şişecam, yeni teknoloji üssünde ithalatı bitiren ürünlere imza atıyor ve cari açığın küçülmesine katkı yapıyor. Cirosunun yüzde 1,4’ünü Ar-Ge’ye ayıran Şişecam, bu oran ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor ve bu oranı daha da artırmayı hedefliyor. Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 0,95. Cam sektöründe global pazarda cirosundan Ar-Ge’ye en çok payı yüzde 8 ile ABD’li Corning, yüzde 3,5 ile Japon Asahi, yüzde 3,25 ile PPG ve ardından da Şişecam geliyor.

6.TÜRK TELEKOM

   Türk Telekom, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ile yeni nesil teknolojilerin araştırılması, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi yoluyla müşterilerine yenilikçi çözümler sunmak amacıyla Türkiye ve yakın coğrafyada iletişim teknolojilerinde lider konumuna gelme vizyonu taşımaktadır.

Türkiye’nin dünyaya teknoloji ihraç etmesi yönünde Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
  • Oyuncu Ağacı

    Teşekkürler Cansel Hanım severek okuyoruz 😀