Yapay zeka insana karşı bir yarış içine girdi ve Turing testi ile bunu ayırt etmek mümkün. Yapay zeka insana karşı deyince burada düşmanca bir durumun ortaya çıkmasından değil, yapay zekanın gün geçtikçe insanlarla olan benzerliklerinin artmasından bahsediyorum.

Yapay zekanın günümüzde geldiği konum sayesinde; yemek siparişi vermekten, bankadan para çekmeye, günlük adım sayımızdan, kendi markamızı nasıl oluşturacağımıza, teknolojik aletlerin kurulumundan yazılıma kadar her şeye erişmek artık çok daha kolay. (Bu konuda daha fazla bilgi almak için diğer yazıma bakabilirsiniz.)

Hatta artık online işlemlerimizi yaparken bize yanıt verenin insan mı yoksa yapay zeka mı olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Bazı cevaplar sisteme otomatik kaydedilmiş oluyor ve yapay zeka tarafından sorunumuz her ne ise bize belli cevabı vermesi sağlanıyor. Daha alternatif durumlarda ise (sorunumuza gerekli çözüm sağlanamadığında ya da sistemde otomatik çözümü kayıtlı olmayan bir sorunla karşılaşıldığında) ilgili kişiye (gerçek bir insana) bağlanılıyor.

Turing Testi

Yapay zeka mı insan mı?

İşte 1950 yılında ünlü İngiliz matematikçi, kriptolog ve bilgisayar bilimcisi olan Alan Turing, II. Dünya savaşında Almanlar tarafından geliştirilen Enigma olarak da adlandırılan bu şifreleme makinesinin şifrelediği yazıları çözümleyebilmesi için matematikçi Gordon Welchman ile birlikte Bombe makinesini tasarladılar. Makinenin başarılı olması ile birlikte Almanların gizli bilgileri ifşa edildi.

Turing testi sayesinde bilgisayar ile gerçek insanı birbirinden ayırmak mümkün hale geldi.

Turing Testinin Amacı ve İşleyişi

Alan Turing geliştirmiş olduğu yaklaşık 5 dakika süren bir test ile konuşanın gerçekte bir insan mı yoksa yapay zeka mı olduğunu anlamak istedi.

Amaç bir makinenin düşündüğünü söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığıydı. Turing “düşünmenin ifade edebilmek için çok zor olduğunu, önemli olanın, bir makinenin insan taklidi yapıp yapamayacağı olduğunu”  belirtmiştir.

A; yazılım

B; gerçek insan

C; sorgulayıcı

Örneğin yukarıdaki resimde, duvarın arkasında A ve B bulunmaktadır. Bunlardan, B aslında gerçek bir insan ve A aslında bir bilgisayar üzerinde çalışan yazılımdır. Duvarın arkasındaki C kişisi, A ve B’yi görmeden sadece klavye ve monitör marifeti ile A ve B’ye istediği soruları sorabilir. B kişisi normal cevaplar vermelidir, buna karşılık A bilgisayarının amacı insan gibi davranıp C kişisini kandırmaktır.

Turing testine göre makine, gönüllü bir insanla birlikte, sorgulayıcının görüş alanının dışında bir yere saklanır. Sorgulayıcı yalnız soru sormak suretiyle hangisinin insan hangisinin bilgisayar olduğunu saptamaya çalışır. Sorgulayıcının soruları ve daha önemlisi aldığı yanıtlar, tamamen ses gizlenerek, yani ya bir klavye sisteminde yazılarak veya bir ekranda gösterilerek verilir. Sorgulayıcıya bu soru-cevap oturumunda elde edilen bilgiler dışında her iki taraf hakkında hiçbir bilgi verilmez. Ard arda tekrarlanan testler sonucunda sorgulayıcı, tutarlı bir şekilde insanı saptayamadığı takdirde makine Turing testini geçmiş sayılır. Kaynak: Wikipedia

Yani Turing testinin amacı; dış görünüşten etkilenmeden saf zekayı yalnız bırakarak insanla makineyi bir ortamda yarıştırır.

Turing Testi Yenilmez mi?

2014 yılına kadar hiçbir yapay zekanın geçemediği Turing testini; Rus Vladimir Veselov ve Ukraynalı Eugene Demchenko tarafından geliştirilen Eugene Goostman isimli bilgisayar yazılımı ilk kez geçerek jüri üyelerine insan olduğunu ikna etmeyi başardı. Turing testini geçmek için %30 ve üzerinde oy alınması gerekiyordu. Eugene Goostman ise testte jüriden %33 oy almayı başardı.

İngiltere’nin Reading Üniversitesi profesörü Kevin Warwick, “Bir programın insanları bir başka insan, hatta başka bir şey olduğuna inandırabilmesi, siber suçlara karşı dikkat edilmesi gerektiği anlamını taşıyor” uyarısında bulundu.

Ama bunda korkulacak bir durum yok Turing testinin siber suçlarla mücadelede çok önemli bir araç olarak kullanıldığını da unutmayalım.

Turing testi: Yapay zeka, insana karşı suçluların giderek arttığı bir ortam oluşturmak yerine insanlar için daha güvenilir bir yaşam sağlıyor.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Burcu Köse

Gaziantep Üniversitesi Endüstri mühendisliği mezunuyum. Blog yazmayı ve araştırmayı severim.