Toplam Üretken Bakım Eğitimleri 10 – 12 Adımlı TPM Uygulama Planı IV

Adım 8: Envanterden Yeni Bileşeni Dahil Etmek İçin Verimli Sistemin Kurulumu

TPM uygulamalarının planlanması ve sistem içi verimlilik çalışmalarının kurgulanmasından sonra ortaya çıkan önemli problemlerden biri de sisteme yeni ekipman girişinin sağlanmasıdır. Bu problem diğer problemlerden farklı olarak aşamalı bir çözüm gerektirir. Yeni ekipman devreye alınırken sistemdeki noktası ve görev tanımı çok iyi belirlenmelidir.

Adım 9: Kalite Bakım Sisteminin Kurulması

İmalattaki kalitenin kronik sorununa çözüm olarak geliştirilen kalite bakım sistemi genel sistem yapısına uygun olarak kurgulanmalı ve takibi yapılmalıdır.

Adım 10: Yönetim Biriminin Verimliliğini Artıracak Sistemin Kurgulanması

TPM uygulamaları devreye sokulduktan sonra takip edilmesi en zor birim yönetim birimidir. Bu birimde tıkanmalar ve verimli çalışma ortamını yakalamak başlı başına bir yapı kurulumundan geçmektedir. İmalat ile direkt bağlantılı olan ilk yönetim biriminden başlanarak tümüne yayılması gereken bir verimlilik yapılanması şarttır.

Adım 11: Çevre Tasarımının İyi Kurulması

Bu adımda halledilmesi gereken iki sorun; iş sağlığı güvenliği ve çevreye minimum zarar politikasıdır. Her durumda işçinin can sağlığı birinci planda tutulmalı ve imalat aşamalarının herhangi birinde çevreye verilecek fiziksel zarardan kaçınılması gerekmektedir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, soru ve görüşleriniz için merdogan@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz, bilimle kalın..