THY Bilgi Teknolojileri Sınav Deneyimim

Merhabalar;

Bugün sizlere THY Bilgi Teknolojileri sınav deneyimimden bahsetmek istiyorum. Bloglarda  birçok kişi kısa cevapları ile yanıt verse de herkes her bildiğini ve yaşadıklarını dile getirmiyor. Okul hayatından sonra iş hayatına atılmak için istediğim pozisyonlarda, istediğim firmada sınav deneyimleri ve mülakatları yaşadım.

 

Her şey okul zamanında güzelmiş, gerçekten. Asıl büyük, zorlu maratonu iş arayışında anladım. Bir gün sosyal medyada gezinirken THY sınav ilanını gördüm. Hemen başvurdum. Bir kaç hafta sonra sınav ilanı kaldırıldı ve THY’ dan sınava davet maili aldım. İnsan tabi o an çok mutlu oluyor. Sınava davet edilmek, onların istedikleri ön kriterlere girebilmek… Daha bu ne ki daha çok kriterden geçeceğimi biliyordum.

Sınav tarihi 30.04.2016, Sınav Yeri: İstanbul Üniversitesi, ben Karabük’te ikamet ediyorum. Eee nasıl gideceğim? Ama o sınava girmek, o atmosferi solumak… Gitmeliydim ve gittim. Sınav bilgi teknolojileri alanında olduğu için birçok dalda mühendis mezun vardı. Bilgisayar, endüstri, makine, matematik, işletme, elektrik ve elektronik, yazılım, mekatronik mühendisi vs. rakiplerim çoktu.Kaç alım olacağını bilmiyorduk.


Sınav geldi çattı. 40 soru sözel yetenek, 40 soru sayısal yetenek süre 30’ar dakika. Amaç ne bilmiyorum. Ya hız, ya da doğru sayısı. Genel kültürdekiler ALES soruları gibiydi. Bir soruyu hiç unutmam o zamanlar THY reklam sponsorluğunu Batman V Superman Adaletin Şafağı film tanıtımı içerikli sorusu vardı. Daha sonra İngilizce sınavına girdik. YDS puanı  65 ve üstü olan- tabi şimdi 2017 yılında bu puan (75 ve üstü) oldu- sınavdan muaf tutuldu. Ama ben tabi ki de girdim YDS puanım düşüktü. Kaç olduğunu sormak isterseniz özelden söylerim 🙂 İngilizce sınavında 50 soru vardı ve 40 dk. YDS ile müadil ve daha da zordu. Havaalanı, uçakla ile ilgili teknik bilgi ve kelime soruları vardı. Yetişti mi tabi ki de hayır.  Sınav bitti. Heyecanlı bekleyiş başladı. Ne zaman açıklanacağı da belli değildi. 04.08.2016 sabahı mail geldi ve sınavda istenilen barajı elde edememişim. Baraj puanı kaç acaba? Sağlık olsun dedik ve bir başka sınavlara yolculuğumuz başlamıştı.

Eğer sınavı verseydim, olumlu bir mail gelseydi beni yüz yüze mülakata davet edeceklerdi. Biraz uzun ve meşakkatli bir yol ama olsun gittim, gördüm. Tüm meslektaşlarıma  sınav deneyimi edinmelerini tavsiye ederim.

Aklınıza takılan ve sormak istedikleriniz sorularınız varsa munıretokat@industryolog.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

“Asla yükseklerden ve hayallerinizden vazgeçmeyin.”