Temiz ve Sınırsız Bir Enerji Kaynağı: Grafen

Merhaba herkese, bu yazımda sizlere önceki yazımda da bahsetmiş olduğum gibi yeni bir malzeme keşfinden bahsetmek istiyorum. Bu sefer bahsedeceğim malzeme grafen adını verdiğimiz ve bilim dünyası için oldukça kıymetli olan bir malzeme. Aslında grafeni hepimiz küçüklüğümüzden beri tanıyoruz. Kullandığımız kurşun kalemler ve gözümüzü kamaştıran elmas takılar  grafenden oluşuyor. Peki nedir bu grafeni bu kadar kıymetli yapan öncelikle ona bir bakalım, ardından bilim dünyasını heyecanlandıran yeni keşfimize bir göz atalım. Keyifli okumalar dilerim 😊

Hepimiz liseden periyodik tabloyu hatırlarız. Periyodik tablonun altıncı elementi olan Karbon elementi grafenin temel yapı taşını oluşturur. Yani grafen aslında karbon atomlarının bal peteği şeklinde bir dizilim alarak oluşturduğu bir yapıdan farklı bir şey değil. Ama bu dizilimi farklı kılan bir şey var ki, atomların dünyasında her şey 3 boyutluyken grafenin nerdeyse 2 boyutlu bir dizilime sahip olması. İlginç değil mi? Bu 2 boyutlu olma durumu 3 boyutlu olan dünyamıza oldukça olumlu şekillerde yansıyor. Bu dizilim sayesinde grafen elektriği çok hızlı bir şekilde iletebiliyor ve bu sayede gelecekte süper hızlı bilgisayarlar üretilebilecek. Öte yandan grafenin oldukça hafif olması sayesinde daha sağlam ve daha hafif ekipmanların da üretilebileceği bir gelecek bekliyor bizi.

Grafen hakkında fizik ve kimyaya çok dalıp konuyu karmaşıklaştırmadan kısa bir özet geçtikten sonra asıl konumuza gelmek istiyorum 😊

Temiz ve Sınırsız Enerji

Arkansas Üniversitesi’nde çalışmalar yapan fizikçiler, temiz ve sınırsız enerji üretmek için grafen yapraklarının dalga hareketini kullanan nano ölçekte bir güç jeneratörü icat etmeyi başardılar. Vibration Energy Harvester adını verdikleri bu icat, iki boyutlu malzemelerin kullanılabilir enerji kaynağı olabileceği teorisine bir kanıt niteliği taşımakta.

Araştırma ekibi grafen yapraklarını incelerken, yaprakların mikroskopik boyutta ilginç hareketler yaptıklarını fark etmişler ve grafeni daha dikkatli incelemeye başlamışlar. Yaprakları nokta nokta incelemeye başladıkça grafen yapraklarının dalgalandığını, aşağı ve yukarı şekilde küçük rastgele hareketler sergilediğini ve Levy flight adı ile bilinen daha büyük ve ani davranışlarda bulunduğunu keşfetmişler. Bu davranışlar atomik boyutta bir inorganikte ilk defa gözlemlenmiş.

Grafen, yaprak benzeri yapısından yani atomlarının ardışık olarak titreşmesinden dolayı sıvıya benzeyebiliyor. Bu durum 2 boyutlu malzemelerin hareketinin enerji kaynağı olarak düşünülmesinin temel noktası. Grafen yapraklarındaki dalgalanmaya neden olan bu ardışık titreşimler sayesinde son nanoteknolojik gelişmeler kullanılarak enerji üretilebilecek.

Şimdi de bu teknolojinin kullanılabileceği alanlardan biraz söz etmek istiyorum 😊

Etkileyici Bir Teknoloji

Başta bahsettiğim gibi araştırmacılar nano boyutta bir jeneratör yapmayı başarmışlardı.Bu cihazdan yola çıkarak bu teknolojinin gelecekte sağlık ve biyomedikal uygulamalarında kullanılması bekleniyor. Duyma cihazlarının ve kalp cihazlarının çoğu pille çalışıyor ve bu teknoloji bu pilleri uzun vadede daha uzun ömürlü ve kendi kendini şarj edebilir konuma getirebilir. Aynı şekilde giyilebilir sensörler de bu teknoloji sayesinde ilerleme kaydedebilir.

 

Dilerim bilim bu şekilde ve bu hızda ilerlemeye devam eder, biz ve gelecek nesiller enerji üretebilmek için termik ve nükleer santraller yerine bu yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına sahip oluruz 😊 Keyifli ve verimli günler dileğiyle, hoşça kalın.