Bu uygulamamızda Arduino’ya buton ekleyip LED kontrolünün nasıl gerçekleştiğiniz öğreneceğiz.  Arduino programlamanın da giriş uygulaması LED(lamba) yakıp söndürmektir. Biz bu işlemi buton yardımıyla yapacağız. Öncesinde LED’i biraz tanıyalım.

   led anot katot ile ilgili görsel sonucu 

  LED’ler  özel ışık yayan diyotlardır , farklı şekil ve boyutlarda olabilirler. LED’lerin hangi bacağının artı(anot) hangi bacağının eksi(katot) olduğunu ise anlamak için iki yol vardır. Birincisi uzun olan bacak anot, kısa olan ise katottur. Diğer bir yöntem ise LED’in içine bakıldığında bir köprü görülür. Köprünün kısa yolu anot(artı) uzun yolu ise katot(eksi)dir. LED’lerin uzun bacakları yani anot kısımları Arduino’nun ilgili pinine bağlanırken kısa olanı ise GND(toprak)  hattına bağlanır.Önemli bir detay ise LED’ler genellikle doğrudan devreye bağlamak yanlıştır bunun için akımı azaltmak amacıyla LED’ler dirençlerle kullanılır.

pull up pull down dirençleri ile ilgili görsel sonucu

 Uygulamamızda  LED’leri kullanırken çektikleri   akımı azaltmak için seri dirençler kullanıyoruz. Buton uygulamalarında karşılaşacağımız en büyük sorun butonun basılı kalmasıdır.Bunu da pull-up ve pull-down dirençleri ile çözmekteyiz. Butona bastığımızda  5V Arduino’nun input bacağına ulaşır,elimizi çektiğimizde ise bu 5V’luk gerilim kalmaktadır. Bunu çözmek için uygulamamızda yaptığımız gibi butona 10k’lık bir direnç bağlayabiliriz. Bu dirence  pull-down direnci denir. Pull-up ise bu durumun tam tersidir.Butonları dijital girişlere bağlarken pull-up   dirençler kullanıyoruz .

İlk uygulamamız için gerekli malzemeler:

   1. Arduino Uno

 2.  1 x LED

  3. 1 x 330 ohm direnç

4.  1 x 10k direnç

5.  Breadboard

Devre şemamız:

fritzing

    ARDUINO KODU:

   1-resim

    Bu uygulamamızda butona bastığımızda yanan, elimizi çektiğimizde ise sönen LED uygulaması yaptık.”const” komutu kullanmamızın nedeni değeri sabit tutmaktır.

   Yeni bir projede, yeni bir bakışla tekrardan sizlerle buluşmak ümidiyle! Şimdilik, Hoşçakalın!…

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
 • Teşekkürler, yeni başlayanlar için güzel yazı olmuş.

  • Cansel Koç

   Ben teşekkür ederim :), umarım herkes için faydalı bir yazı olmuştur

 • büşra yücel

  Şimdi severek okudum yazini. Hatta oyuncak parcalayiip icinden gerekli parcalari elde edip yapmak geldi. Bi de kardeees yazı boyunca arduino ne dedim onu da benim için açıklarmısın:)

  • Cansel Koç

   Çok teşekkür ederim ablacım.:) Arduino en nihayetinde bir araçtır. Her araç gibi kullanıldığı yere göre değer kazanır.Kısaca elektronik bir mikrokontrolcüdür ve Aduinoya bağladığımız bileşenlerle ona istediğimiz hemen hemen her şeyi yaptırabiliriz.Örneğin saksıdaki çiçeğin toprağının kuruduğunu farkederek onu sulayan bir sistem bile yapabiliriz 🙂