Herkese merhaba,

Yazımda sizlere telepati ile beynimizin nasıl okunduğunu ve yapılan araştırmaları sizinle paylaşıyor olacağım. Keyifli okumalar.

Öncelikle telepati nedir sorusuna cevap vermek gerekirse şöyle dememiz açıklayıcı olacaktır.

Telepati insan beyninin düşüncelerini okumak, zihin ile karşısındaki insanla iletişim kurabilecek daha da ileriye gidecek olursak oturduğumuz yerden birçok işimizi zihnimiz ile yapabilecek duruma gelmemizi sağlar.

Telepati günümüzde birçok üniversitenin en yoğun şekilde çalıştığı konulardan biridir.Bilim insanları, gelişmiş sensörler ile insan beynindeki bazı kelimeleri, görüntüleri ve düşünceleri okuyabiliyor artık. Bu araştırmalar kendilerini göz kırpma dışında ifade edemeyen kazazedeler ve felçli insanlar için iletişimi kolaylaştıracaktır. Ayrıca telepati ile bilgisayarlar ve dış dünya ile iletişimimizde çığır açıcı bir gelişme olabilir.

Yakın zamanda “Next 5 in 5 Forecast” adı altında yayınlanan listede IBM(dünyanın en büyük bilişim teknoloji şirketidir) bilim insanları, zihnimiz ile bilgisayarlarla iletişim kurabileceğimizi hatta bunu bilgisayar faresi ve sesli komut ile yapabileceğimizi söylüyorlar. Muhtemelen bizi şöyle bir gelecek bekliyor; oturduğunuz yerden sadece düşünerek faturalarınızı ödeyebilecek, sipariş verebilecek ve belkide araba sürebileceğiz. Göründüğü gibi pek çok olasılık mevcut internet ile yapabileceğimiz her şeyi ileride hiç bir fiziksel güç kullanmadan zihnimizle yapabileceğiz.

Beyin elektriksel yapıdadır. Beynimizin içindeki elektronlar titreşince etrafa elektromanyetik dalgalar yayar bu sinyaller çok zayıf olduğu için hiç kimse algılayamaz fakat bilgisayarlarımız algılayabilir. Bilim insanları EEG(beyin çizgesi yöntemi) taramalarını kullanarak bir kişinin düşüncelerini kabaca tahmin etmişlerdir. Deneyde kişilere kafalarına EEG sensörlerinden oluşan bir kask takarak belli bir şey üzerine odaklanmaları istenilmiş ve örneğin koltuk üzerinde odaklanılmıştır. Her resim için oluşan EEG sinyalleri kaydedilmiş ve sonunda kişinin düşünceleriyle EEG görüntülerinin birebir uyduğu ilkel bir sözlük meydana getirilmiştir. Daha sonra bu kişiye başka bir koltuk resmi gösterildiğinde önceden sözlüğe kaydedilen sinyallerden dolayı bilgisayar koltuk olduğunu anlamaktadır.

İnsan zihninin video görüntüsü veya zihnini okumak mümkün müdür? Gelin hep beraber yapılan araştırmalara bakalım.

Zihnin Video Görüntüleri

Araştırmanın merkez üssü Berkeley’deki California Üniversitesidir. Bu araştırma için Dr.Gallant şöyle demektedir “Bu, beynimizdeki görüntüleri yeniden yapılandırmak için büyük bir adımdır. Biz zihnimizdeki filmlere bir pencere açıyoruz.”

Galant, kişilerin öncelikle MRG makinesine sedyeye uzanmış şekilde koyulduğu açıklamıştır. Daha sonra kişilere kısa videolar(internet’te kolaylıkla bulunan kısa fragmanlar) gösterilmiş. Yeterince veri alınması için kişiler saatlerce hiç kıpırdamadan videoları izlemek zorunda kalmışlardır.

Kişiler video izlerken, MRG makinesi beyinlerindeki kan akışının 3D görüntüsünü yaratır. MRG’nin oluşturduğu bu görüntü otuz bin noktadan oluşan geniş bir koleksiyona benzer. Gallant’ın MRG makinesi o kadar güçlü ki, beynin birbirinden ayrı iki-üç yüz bölgesinin ve her bölgede (ortalama) yüz noktanın anında görüntüsünü kaydedebiliyor.

Tüm bu sürecin amacı, beynimizdeki MRG ile görüntülenen şablonu temel alarak gerçek dünyadan hızlıca bir cismi eşleyecek doğru bir sözlük yaratmaktır.

Zihni Okumak

Bu deneyde Dr.Brian Pasley ve ekibi düşünceleri harfi harfine okuyabilmektedirler.

Bilim insanları EKOG(elektrokortikogram) adı verilen bir teknolojiyi kullanmaktadırlar. Bu, EEG taralamalarına göre daha gelişmiştir. EKOG sinyalleri, doğrudan beyin üzerinden kaydedilmektedir bu yüzden kafatasının bir kısmı alınmaktadır beynin açık kalan kısmına her biri altmış dört elektrottan oluşan 8*8′ lik ızgara sistemini beyine cerrahi müdahale ile yerleştiriliyor.

Hastalar çeşitli sözcükleri duydukça, beyinlerinde oluşan sinyaller elektrotlardan geçiyor ve kaydediliyor. Her duyulan sözcükten alınan veri o sözcük ile eşleşiyor ve bir sözlük oluşturuluyor. Böylelikle kişinin aklından geçirdiği şey sözlükte mevcut ise bilgisayar aklından geçirdiği şeyi anlayabiliyor. Bu teknoloji ile telepati yoluyla sohbet etmek mümkün olabilir. Felçli ve başka nedenlerde konuşamayan kişiler için hazırlanan bir ses cihazı ile sohbet edebilmek mümkün olacak. Hatta bu teknoloji bir suçlu üzerinde kullanılarak doğru veya yalan söylediğini anlayabileceğiz.

Zihnimizle Yazı Yazmak

Dr.Jerry Shih, epilepsi hastalarına zihinlerini kullanarak yazı yazabilmeleri için EKOG yöntemini denemiştir. Deney şu şekildedir; kişiye harfler gösterilir ve o harfe odaklanması istenilir ve böylelikle bilgisayarda bir sözlük oluşturulur. Geriye yalnızca kalan kişinin, zihni ile harfleri düşünerek kelime oluşturup yazının yazılacağı ekranı düşünmesi beklenir.

Proje sahibi Dr.Shih, makinesinin doğruluğundan %100 emin olduğunu belirtmektedir. İleride yalnızca sözcükleri değil, hastanın zihninde bulunan görüntüleri kaydedebilecek bir makine yaratabileceğine inanıyor.

Yazıyı toparlayacak olursak şöyle demek mümkün gözüküyor. Gelecek zamanda( uzak bir gelecek olmayabilir) bilim insanları insanın beyninin içinden geçen her şeyi dış dünyaya yansıtabilecek ve insanların özel bir hayatı kalmayacak ortada ki bütün bilinmezlikler kalkacak(acaba benim hakkımda ne düşünüyor, acaba beni seviyor mu, acaba bana yalan mı söylüyor vb ) düşüncelerin cevabını telepati yoluyla bulabiliriz.

Yazımızı Steven PINKER’ ın sözüyle bitirmek istiyorum ” İster beğenin ister beğenmeyin, ama beyin bir makinedir. Bilim insanları bu sonuca moral bozucu mekanik insanlar oldukları için değil, bilincin her halinin beyine bağlanabileceğiyle ilgili kanıt topladıkları için varmıştır. ”

Bir sonraki yazımda görüşme dileğiyle.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Alpaslan Yenitürk
Merhabalar, 20 yaşındayım genetik öğrencisiyim, yazılım, teknoloji ve birkaç alana ilgim var ve kendimi bu alanlarda yetiştirme gayretindeyim. İnsanlara faydamın dokunacağı bir yaşam tarzını benimsiyorum.