Teknolojini Sektörlere Etkisi – Akıllı Tarım

Teknolojini Sektörlere Etkisi-Akıllı Tarım

Merhaba, gelişen teknoloji her sektörü etkilediği gibi tarım sektörünü de etkiledi. Bu yazımda ‘Akıllı Tarım’dan bahsettim, Faydalı olması dileğiyle, iyi okumalar…

Tarım, belirsizliklerin yüksek olduğu çok boyutlu bir sektördür. Tarımı etkileyen bir çok faktör vardır. Toprağın durumu, sıcaklık, sulama, gübre miktarı, iklim değişiklikleri gibi faktörlerin bilinmesi verimliliğin artmasını sağlamaktadır. Bu gibi ihtiyaçları karşılamak için günümüz gelişen teknolojiyle tarımın birleştirilmesiyle Akıllı Tarım oluşmuştur.  

Traktörler, Biçerdöverler, pulluklar, ekin aletleri ve hemen hemen tüm tarım makineleri sensörlerle donatılarak akıllı tarım için uygun hale getirilmektedir. Yeşil Devrim olarak da adlandırılan akıllı tarım sistemlerinde sensörler ile elde edilen veriler doğrultusunda ne zaman gübreleme yapılacağı, ne kadar ve ne tür gübreler kullanılması gerektiği, hava koşulları, bitkilerin ihtiyacı olan mineraller, sulama, toprağın durumu, tahmini hasat zamanı gibi birçok bilgi kolayca elde edebilecek.

Tarımda Nesnelerin İnterneti: Agri-İot Sistem

Nesnelerin internetinin tarım sektöründe yaygınlaşması ile tüm üretim süreci boyunca makineler birbirleriyle iletişim halinde kalabilmesi ve üreticiye eş zamanlı sunulabilir hale geldi. Agri-iot sistemlerle toprak verimliliğinin artması ve ürünlerin daha sağlıklı üretilmesi amaçlanmaktadır. İleri teknolojiyle topraktaki ağır metaller gibi istenmeyen maddelerin analizi, uzaktan operasyon ve kumanda edebilme yeteneği, ürünlerin çürümeden hasat edilebilme imkânı, kaynak kullanımının en aza indirilerek hem israfı ve maliyeti hem de çevre kirliliğini azaltması sağlanır.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün geçmiş yıllardaki raporuna göre 2050’de artan Dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamak için 2006’dan bu yana %70 daha fazla yiyecek üretmek zorundayız. Bu talebi karşılamak için başta nesnelerin interneti olmak üzere teknolojik çözümler kullanılıyor.

İleri teknoloji akıllı tarım sistemleri; drone’lar ile üretim alanını görüntüleme, dijital sensörlerle nem, sıcaklık, , su ve elektrik gibi ögelerin kullanımını kontrol edebilme gibi bir çok imkân sunuyor. Business Insider’ın premium araştırma hizmeti olan BI Intelligence, tarım dünyasındaki IoT cihazlarının 2015 yılında 30 milyon iken 2020 yılında 75 milyona yükseleceğini ve bunun da yıllık %20 büyüme oranına ulaşacağını öngörüyor.

 

 Türkiye’de yeşil traktörler olarak bilinen John Deere firmasının geliştirdiği bir sistemle, tarım makinaları artık uzaktan kumanda sistemi ile çalışabiliyor. Traktör ve biçerdöver gibi tarım makinalarında, uydu alıcısı sinyalleri ile çalışan otomatik kontrollü tarım makinalarıyla, traktör ya da biçerdöver kullanan operatörler direksiyona dokunmadan tarlanın her tarafına ekim yapabiliyor. Ekimin yanı sıra traktördeki bilgisayarlı sistem ile tarlada ekip biçilecek alan uydu sinyalleri tarafından belirleniyor. Böylece sıfıra yakın hatayla tüm işlemler gerçekleştiriliyor.

 

Turkcell’in Akıllı Tarım çözümleri;

Sera Takip Çözümü: Çiftçiler tarım alanlarının sıcaklık ve nem seviyelerini uzaktan takip edebiliyor, seralarına gitmeden iklimlendirme ünitelerini çalıştırarak gerekli ısı seviyesinin korunmasını, Sulama pompalarının açılıp kapanmasını ve tüm operasyonlarının merkezden yönetilmesini sağlayabiliyor.

Kümes takibi Uygulaması: Tavuk çiftlikleri, Turkcell ve iş ortaklarının sıcaklık takip ürünlerinin konumlandırılmasıyla, gerekli durumlarda yetkili kişilere SMS veya çağrı merkezleri üzerinden alarm iletimiyle mevcut iklimlendirme sistemlerinin kontrolü sağlanabiliyor. Böylece kümeslerde hayvan ölümlerinin önüne geçiliyor, kontrol ve verimlilik artıyor.

Büyükbaş Hayvan Adım ve Lokasyon Takibi: Büyükbaş hayvanların adım sayısı kızgınlık dönemi tespiti için kullanılıyor.

Süt Ölçüm ve Takip Çözümleri: Sütün miktarı ve kalitesi, süt ile ilgili hayati değerlerin yakından izlenmesine olanak sağlıyor.

Balık Çiftliği Takibi: Balık çiftliklerine yerleştirilen sensörler ve M2M cihazları sayesinde sıcaklık, sudaki oksijen miktarı, tuzluluk, suyun bulanıklığı, pH ve amonyak miktarı gibi parametrelerin anlık olarak takip edilebilmesine ve gerekli alarm durumlarında hızlı önlemler alınabilmesine olanak sağlayan de Turkcell’in sunduğu çözümler arasında bulunuyor.

 

 

Vodafone Çiftçi Kulübü: Tarımda dijital dönüşüme büyük katkılarda bulunan Vodafone, . Türkiye’de çiftçilere odaklanan ilk sosyal iş modeli olan Çiftçi Kulübü sistemi ile verimliliği ve tasarrufu arttırmaya çalışıyor. Aydın’ın Koçarlı İlçesi’ne bağlı Kasaplar Köyü’nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı ve üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi tek bir hedef haline getiren yeni nesil bir kırsal yaşam modeli sunuyor.

Bu modelde, ileri teknolojinin büyük yatırımcılara sağladığı olanaklar kırsalda aile çiftçiliğiyle buluşturularak, küçük üreticilerin verim ve kârlılığının artırılması hedefleniyor.

Türk Telekom’dan BuluTT Çözümleri

 Türk Telekom Grubu’nun kurumsal müşterilere sunduğu BuluTT iş çözümleri arasında yer alan M2M servisleri, tarım ve hayvancılıkla ilgilenen üreticilere de büyük kolaylıklar sağlıyor. Hayvancılık sektöründe küçükbaş ve büyükbaş hayvanların sağlığını etkileyebilecek her türlü değeri takip etmek ve düzenlemek ürün kalitesini doğrudan artırıyor. Bu noktada özellikle mobil tarafta işletmelere özel geliştirilen ‘Hayvan Barınağı Kontrol ve Takip Çözümleri’, ısı takibi ve kontrolü, hastalık önleyici gözlem ve alarm sistemleri, kontrollü aydınlatma, yemleme ve giriş takibi konusunda üreticilere uzaktan akıllı yönetim imkânı sunuyor Ekim alanı yönetimi, don habercisi, ısı takip sistemi, sulama yönetimi, kuraklık habercisi ve izinsiz giriş takibi gibi uygulamalarla çiftçiler üretim süreçleriyle ilgili daha fazla bilgi edinebiliyor.

Farmbot: Yeni nesil teknolojilerin en ilgi çekicilerinden birisi olarak kabul edilen farmbot sayesinde, açık kaynaklı sistem ile beraber otomatik bir şekilde tarım yapabilme olanağını bulabiliyorsunuz. Robot şeklinde olan bu aletin farklı başlıkları ile tohum ekebiliyor, sulayabiliyor ve ürünlerin sağlık durumlarını analiz edebiliyorsunuz. Farmbot, bilgisayar ve akıllı telefonlarla da kolay bir biçimde takip edilebiliyor.

Libelium: IoT konusunda hemen her alanda çözüm üreten firmanın tarım alanında da akıllı sulama sistemleri, izleme sistemleri ve iklimlendirme sistemleri gibi onlarca çözümü bulunmakta.