Herkese Merhaba ,

Bugün sizlere bu yazımda  “Teknolojik  Tekillikten” bahsedeceğim. Keyifli Okumalar dilerim.

“Teknolojik Tekillik ” kavramı ilk kez Vernor Stephen Vinge tarafında 1993’te yayınlamış bir makale ile hayatımızda popülerlik  kazandı. Tahmin edersiniz ki bu konu hakkında düşünceler oldukça çeşitli. Kimileri olabilir gözüyle bakarken kimileri asla mümkün olmayacağını düşünüyor. Peki ya sizce mümkün mü?

Nedir bu “Teknolojik Tekillik” ; Kulağımıza çok aşina olmuş yapay zeka kavramı hakkında az çok hepimiz bilgi sahibiyizdir.  Teknolojik tekillikte ise, yapay süper zekanın önümüzdeki zaman zarflarında hızla ilerleyeceği ve insanlık için geri dönülmez sonuçlar doğuracağını  söyleyen bir kuram.

1965’te Bir İngiliz matematikçi olan I. J. Good ise yazmış olduğu iki tezde (İlk Akıllı Makine ile İlgili Spekülasyonlar , İnsan Makina Mantığı )  zeka patlaması kavramını ortaya koyuyor ve gelecekte ortaya çıkan yapay zeka kavramının tekilliği tetikleyeceğini öne sürüyor.

En başta söylediğim Vinge, makalesinde  2030 yılına kadar bu kuramın gerçekleşeceğini belirtiyor. Bu durumda şunu sizler de düşünüyorsunuzdur. Hem kulağa hayret verici ve büyüleyici gibi geliyor, çünkü bir yandan söz konusu insan ile yapay zekanın bütünleşmesi, diğer yandan ise makinelerin kontrolünde yaşanmaya başlanacak bir çağ düşündüğümüzde fazlasıyla ürkütücü. Sizce bu durum nasıl ilerler? Olma ihtimali çok yüksek bir oran hemen hemen her gün teknolojik gelişmeler bir adım daha ilerliyor ve aynı zamanda yapay zekalar insan gücüne ihtiyaç duyumu azaltıyor. Tabii ki bu makinelerin insan zekasını ne kadar geçeceği hala bilinmezliğini korumakta fakat aynı zamanda çok üstünde olacağı da düşünülüyor.

Bir önceki yazımda bahsettiğim “Moore Yasası’nı” eğer okuduysanız, 50 yılı aşkın olan moore yasası hala tutarlılığını koruyor.

Yakın bir tarihte Google’ın mühendislik birimi yöneticisi olan Ray Kurzweil’in  teknolojik tekillik hakkında söylediklerini aktaracağım. Öncelikle ilk duyduğumda beni oldukça şaşırtan Kurzwell hakkındaki bilgiyi paylaşacağım. Kurzwell gelecek hakkındaki öngörüleri ele aldığında gerçekleşme yüzdesini rekorunu elinde tutan bir gelecekçidir. Yani 1990 yılından beri yaptığı 147 tahminde %86 ‘sı doğruluk ve gerçekleşme yüzdesi yakalamıştır. Öyleyse Teknolojik tekillik hakkında dedikleri büyük oranda gerçekleşebilir diyebilir miyiz?

Kurzwell’a göre “Teknolojik Tekillik” 12 yıl içerisinde gerçekleşecek. Yani 2029 yılında yapay zeka insan zekasına ulaşacak. Tekillik ise, teknolojideki ve özellikle yapay zeka konusundaki tüm gelişmelerle birlikte makinelerin insanlardan daha zeki olduğu zaman gerçekleşecek ve bu zamanıda  Kurzwell 2045 olarak öngörüyor.

Peki sizde  benim gibi şunu düşündünüz mü ? Bundan korkmalı mıyız? Dünyanın kontrolü nasıl olacak?  Bu konuda ise Dünya bilim ve teknoloji alanlarında öncü olan Stephen Hawking, Elon Musk, Bill Gates ve Steve Wozniak uyarıda bulunuyor .

Tüm bunlar eğer gerçekleşirse sanırım insanoğlu olarak bizler en zeki varlık ünvanlarımızı kaybedeceğiz.Peki sizce nasıl olurda bir makine biz gibi olur yani bizim yaptığımız bir nesne bizden nasıl daha zeki olur? Yani bir beyni taklit edebilse bile diğer tüm donanımlarımızdan yoksun olmayacak mı? Ben kendi adıma bu denli bir tekillik yaşayacağımızı düşünemiyorum. Birlikte hareket edilebilir belki ama %100 nasıl olur da bir makine bizden baskın olabilir? İlerleyen zamanlarda bunu hep birlikte göreceğiz.