Takım Performansı ve Güven

Merhaba arkadaşlar, yüksek performanslı takımlar ile ilgili yazı dizimizin üçüncü bölümünde takım oluşumunda en kritik öge olan güven olgusunu inceleyeceğiz. Daha önceki yazılarımızda bir takımın iyi işlemesi için bir çok kriter olduğundan bahsetmiştik. Ancak bir kriter var ki, bundan önce anlattığımız her ögeyi adeta çimento gibi birbirine bağlar.

Bu ögenin adı güvendir.

Eğer güven duygusu oluşmazsa, bir takımın performansı istenen düzeye çıkamaz. Öyle kritiktir ki, bir kişiye ya güvenirsiniz ya da güvenmezsiniz. Genelde kendi aramızda, “ya ben falancaya pek güvenmiyorum” diye bahsederken aslında güvenmiyorum deriz. Yani ben sana biraz güveniyorum ifadesi çok gerçekçi değildir.

Ayrıca bu olguyu oluşturmak çok zor, kaybetmesi ise bir o kadar kolaydır.

Kendi iş hayatımdan bir örnek vermem gerekirse, geçmiş yıllarda iş yerinden tanıdığım ve iş dışında da ortak ortamlarda görüştüğüm bir arkadaşımla ilgili bir dizi güven sarsıcı olay gelişti. Bu kişinin, benim sarfetmediğim bazı şeyleri olmadık yerlerde ve olmadık kişilere aktardığını öğrendim. Ne mi yaptım, hemen bu kişiyle olan diyaloglarımı kısıtladım. Yanında iş dışında hiç bir şey konuşmamaya başladım. Dolayısıyla bu kişiye karşı güvenimi kaybettim. Bir daha da kazanamadım.

Güvenilirlik Yaratmak

Güvenilirlik kişilerin en temel değerlerindendir. Eğer insanlar size güvenilmeyeceğini düşünürlerse, onları etkilemede büyük sorunla karşılaşırsınız.Güvenilirliğiniz, temelde dürüstlüğünüze ve tutarlılığınıza bağlıdır. Sözleriniz sizin için bir nevi senettir. Güvenilirlik yaratmak için aşağıdaki konularda özenli davranmamız gerekir :

  • Tatmin edici ve gerçekleştirilebilecek taahhütlerde bulunun
  • Açık sözlülüğü ve mahremiyeti dengeleyin
  • Kararlı ve sorumluluk sahibi olun
  • Amaca yönelik olun ve ilişkileri önemseyin
  • Başkalarının isteklerine ve endişelerine duyarlı olun
  • İçten ve samimi olun

Güven ve Etkili Diyaloglar

Güven her türlü etkili diyaloğun temelidir. Paradoksal olarak güven aynı zamanda; etkili diyalogların hem habercisi hem de sonucudur. Nasıl mı, şöyle düşünün; güven olmadan gerçek anlamda samimi bir etkileşimden bahsedilemez. Buna ek olarak, hepimizin tecrübe ettiği gibi etkili diyaloglar güvenin gittikçe artmasını sağlar.

Her ne kadar diyaloğun en başta gerçekleşebilmesi için belli bir miktar güven gerekse de, etkili diyalogların arkasından kişiler arası güven çok daha hızlı artmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken, söylediğini yap, yaptığını söyle mantığıyla hareket ettiğimizde güven oluşturmamız kolaylaşacaktır.

 İtaat Yerine Bağlılık

Takımların yüksek performans göstermesini istiyorsak, eski usül itaat yerine artık bağlılık üzerine yoğunlaşmamız gerekmektedir. Takımda yeni bir hedef belirlediğimizde aşağıdaki olası tavırlarla karşılaşırız ve her tavrın kendine özgü bir anlamı vardır.

  • İtaatsizlik / Uyumsuzluk : “Yapmayacağım” tavrı yeni bir hedefin yararlarını görmüyor ve bekleneni yapmayacaktır.
  • İlgisizlik / Apati : “Her Neyse” anlayışı yeni bir hedefi de desteklemiyor, ona karşı da değil. İlgisi yok, enerjisi yok ve “saat 5 olmadı mı daha ?” tavrı içinde.
  • Resmi İtaat : “Beklenen Neyse Yaparım” durumu; bütününde yeni hedefin faydalarını görüyor. Bekleneni yapıyor daha fazlasını değil.
  • Bağlılık : Ne Gerekiyorsa Yaparım durumunda ise kişi yeni hedefi benimsemiş ve gerçekleşmesini sağlayacak insiyatifleri alıyor.

İşlerin yerine getirilmesinde bağlılık esas noktadır. Takımımızı, güven ve bağlılık öğelerinin etrafında birleştirirsek istenen sonuçlara daha kolay ulaşırız. Ayrıca bu sonuçlara ulaşırken birlikte çalışmanın ve başarmanın verdiği haz da takımın gelişmesine katkıda bulunur.  

İş hayatında kritik önem taşıyan yüksek performanslı takımların oluşumunu ve yapılarını anlattığım yazı dizisinin üçüncüsü ve sonuncusuyla karşınızda oldum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.