T-SQL Eğitimleri – Substring Kullanımı

Merhabalar bu yazımda sizlere MySQL veritabanında Mid() Fonksiyonuna karşılık gelen MSSQL  fonksiyonu olan substring yapısından bahsedeceğim.

Substring Fonksiyonu metin  tipindeki alanlardaki verilerden istediğimiz bir alanı almamızı sağlar. Bir alanda birden fazla veriye ait bilgi varsa  bunları istenilen formatta  parçalara ayırıp ayırmamızı sağlar.

Substring Kullanım Biçimi: (Alan_Adi,BaslangicKarakter,SecilecekKarakter): Seçilecek Karakter boş olursa kelimenin sonuna kadar alır.

Bu tablomuzda Siparis No alanında önce siparişin verildiği yıl bilgisi ardından araya tire işareti konularak sipariş verilen ilin plaka kodu ve tire işareti ile sipariş numarası bilgisi tutulmaktadır.

Biz bu alandan sadece sipariş numaralarına ait bilgileri çekmemiz gerekiyorsa substring fonksiyonunu kullanabiliriz.

Select  Substring(Siparis_No,9)  as Siparis_Numaralari From Siparisler sorgusunu yazalım.

Burada substring ile Siparis_No alanında 9.karakterden başla ve sonraki karakterleri al diyoruz substring  yardımı ile  ve as  ifadesi ile kolonumuza isim veriyoruz.

Sorgumuzun sonucunda çıkan sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Select Substring (Siparis_No,9) as Siparis_Numaralari  From  Siparisler  where Substring(Siparis_No,6,7)=(’34’ or ‘35’)

Burada ise ilk önce Substring ile sipariş numaraları alınıyor ikinci substring ise where koşulu ile birlikte kullanılarak plaka kodu 34 veya 35 olan siparişlere ait sipariş no bilgileri çekiliyor.

Sorgunun çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

Ms-Sql de substring fonksiyonunun  kullanımı bu şekildedir.

Herkese iyi çalışmalar.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz