Günümüzde hemen herkes kişisel gelişim kitabı okuyordur, veya eminim ki iş başvurusunda, mülakatlarda dikkat etmemiz gerekenleri araştırmış ve ona göre hareket etmeye çalışmışızdır. Aklımız benliğimize yettiğinden beri sık sık duyduğumuz bir cümle vardır: “Kendini iyi tanı.” Kulağa basit bir cümle gibi gelse de özeleştiri yapmanın özellikle özeleştirimizi dürüst bir şekilde yapmanın zor olduğunu düşünüyorum. Sonuçta yeteneklerimizi tam anlamıyla kullanmamız başarımıza etki eden en önemli faktörlerden ve yeteneklerimizi tam anlamıyla bilmek için kendimizi tanımamız gerekmekte. Hatta kendini tanımak ve öz eleştiri yapmakla ilgili okuduğum  bir yazıdan aklımda kalanları sizinle paylaşmak da isterim. Kendini iyi tanımakla ve bu yönlerden kurtulmakla alakalı şöyle yazıyordu: “Elinize beyaz bir kağıt alın ve kendinizde beğenmediğiniz, hayatınızı kötü etkileyen yönlerinizi yazın ve bu kağıdı toprağa gömün.”

640x360_d6d0cddb-6ba5-43ed-94c9-bb2dadd0a8ba

 Sözün kısası hepimiz insanız ve tabiki negatif yönlerimiz kaçınılmaz. Eğer bu yönlerimiz işimizi hayatımızı etkiliyorsa veya şirkette olan sorunları ortaya çıkartmak, o şekilde ilerlemek istiyorsak burada karşımıza SWOT Analizi çıkıyor. Şirketler için Swot Analizini anlatmadan önce kişisel Swot Analizi yapacaklar için bir ipucu vermek isterim. Güçlü özelliklerinizi yazarken, çevrenizdeki insanları düşünerek analiz edin. Mesela, iyi bir programcıysanız ve çevrenizdeki insanlar da programlamada  iyilerse; bu yeteneğinizi, şu noktada, güçlü özelliklerinizden saymayınız. Çünkü, iyi bir programcı olmanız, şu an bulunduğunuz pozisyonda zaten sahip olmanız gereken bir yetenektir. İpucumuzu da verdiğimize göre gelelim swotu incelemeye.

Görüldüğü üzere İngilizce bir kelime olan swotun tam tanımına bakarsak; bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir.” denilmekte.

Swot analizi; Türkiye’de her geçen gün daha çok uygulanmakta olup işinizle alakalı güçlü ve güçsüz yanlarınızı bugünden görüp gelecekte bunları fırsata çevirme ve tehditlere karşı hazırlığımızı şimdiden yapmamıza fırsat sunar. Harf harf inceleyecek olursak:

7892286-swot-marketingplan-analyse-marketing

S
(Strenghts-Kuvvetli taraflar)
 Şirketinizin güçlü olduğu yanlar neler? Kuvvetli olduğumuz yanları bulmak için, yeteneklerimizi, potansiyellerimizi, pazarlama gücümüzü, pazardaki deneyimimizi vb. değerlendirmeliyiz.

W
(Weaknesses-Güçsüz yanlar)
 Güçsüz olduğumuz yanlar neler? Pazardaki deneyimsizliğimizi, personel yetersizliğimizi vb. değerlendirmeliyiz.

O
(Opportunities-Olanaklar) 
Şirketiniz için hangi olanaklar mevcut? Şu anda faaliyet gösterdiğiniz alanla ilişkili bir başka alanda büyüme olanağımızı, kişisel ilişkilerimizin size sağladığı gücü vb. değerlendirmeliyiz.

T
(Threats-Tehlikeler)
 Gelecekte bizi hangi tehlikeler bekliyor? Mali kriz olanaklarını, personelimizi kaybetme riskini, müşterilerimizi rakip şirkete kaptırma riskini vb. değerlendirmeliyiz.

Swot analizinin amacı iç ve dış tehditleri belirleyip ona göre bir şablon oluşturmaktır. Burada iç faktörler organizasyonun güçlü ve zayıf yönleridir. Dış faktörler ise; organizasyona dış çevreden gelen fırsat ve tehditlerdir. Şöylede bir durum var ki bir hedef için güçlü görülen yön diğer başka bir hedef için zayıf görülebilir. Bu yüzden sağlıklı bir analiz için farklı yönlerle ele almaya dikkat etmeliyiz.

Sizde elinize beyaz bir kağıt alın ve kötü yönlerinizi dürüst bir biçimde yazın ama bu kağıdı toprağa gömmek bize bir şey kazandırmaz onun yerine o kağıda kötü yönlerinizin yanına bulunduğunuz durumda iyi yanlarınızı, fırsatlarınızı ve tehditleri de yazın isterseniz bizimle de paylaşabilirsiniz.

Kolay gelsin 🙂