Hayat Kısa
Kuşlar Uçuyor

Cemal Süreya

Ne güzel söylemiş şair. Şair güzel söylemişte peki biz uçmak için neyi bekliyoruz? Sanırım ben bu kitabı bekliyordum. Hangi kitap mı?

Şu sıralar kişisel gelişim kitaplarına merak saldım. Elime aldığım ilk kitapta  Ahmet Şerif İzgören’in kitaplarından Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı oldu. İsmi çok düşündürdü beni ve   kitabın adını duyunca gözümün önünde gelen ilk şey  kırmızı  bir pelerin oldu. Merakla kitabın sayfalarını karıştırmaya başladım ve dikkatimi çeken ilk şey : Bu kitabın kişisel gelişmemiz için değil de toplumsal gelişmemiz için yazıldığı oldu.

Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı

 

İlerleyen sayfalarda  yazılanlarla yaşanılanları karşılaştırma fırsatım oldu. Fark ettim ki tamda bizim Türk Süpermenimizin annesinden beklenen hareketin bu olduğu. Süper kahraman hikayesinin anlatılmasını  beklerken süper kahramanın yurduma güzel şeyler katanlardan ; Noel baba yerine hakiki Türk amcalardan Mustafa Amca ve muhteşem teyzelerden  Nefise Hanım anlatıldığı yurdumun insanlarının hikayesiydi.

Peki Süpermen amcalarım ve teyzelerim neler mi yapıyor?

Noel baba gerçek olsaydı şayet verdiği hediyeler 3-5 gün sonra yok olup giderken  bizim yüreği güzel amca ve teyzelerimizin insanlığa dair  hediyeleri yurduma güzel bir miras bırakır.. İşte kitapta da bu konulara değinilmekte.

Aslında bu kitapta Şerif Hoca Uğur Böceklerinin değerlerini hikayelerle bize anlatmakta. Peki Uğur Böcekleri ne ve  kim mi diyorsunuz? Yazının devamında beraber öğrenelim mi?

Kitabı okurken inanın karşımda yazarın kendisini hissettim. Sanki bir kitap okumuyorum da kendisiyle konuşuyormuşum gibiydi..Topluma güzel değerler, umut ve yeni bir kimlik verme çabalarının en güzel şekilde anlatılması bu kadar içten bu kadar doğal  bu kadar soluksuz anca bu kadar güzel bir kitapla anlatılabilirdi. Daha önce böylesine bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum.

ahmet-serif-izgoren-supermen-turk-olaydi-pelerinini-annesi-baglardi

Kitap 160 sayfaydı ,ama  bir başladınız mı durduramıyorsunuz kendinizi. Çünkü ben bir otobüs yolculuğunda başladım ve bitti. Tamamen bitirseniz bile diğer kitaplarını okumak isteyeceksiniz.

Kitapta hayranlıkla okuduğum ve hayranlık duyduğum kısım olan Uğur Böceklerini satır aralarında tanıma fırsatım oldu.

Uğur Böcekleri Programı (TUP) ; 2004 yılından bu yana İzgören Akademi Eğitim ve Danışmanlık tarafından başlatılan gönüllü bir sosyal sorumluluk projesidir. İzgören Akademinin Değerleri olan  “Hoşgörü, dürüstlük, yurt sevgisi, girişimcilik ve iş kalitesi “ değerlerini yaşatmak ve seminerler aracılığıyla Türkiye’nin dört bir yanına bu bilgiyi yaymak amacıyla oluşturulmuştur.

Uğur Böceği olmak çok ama çok güzel bir şey. Eminim ki sizlerde kitabi okuduktan sonra birer uğur böceği olmak için çabalayacaksınız.

Ülkemizde sosyal sorumluluk projelerine böylesine önem veren Ahmet Şerif İzgören’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
İrem Senem Dede

1998 Ardahan doğumluyum.İlkokul eğitimimi Ardahan’da tamamladıktan sonra ortaokul ve lise eğitimim İzmir’de devam etti.Şuan Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim