Herkese merhaba. Sunum Teknikleri Eğitimlerimize 2. yazımızla devam ediyoruz. Bugünkü yazımız bir çeviridir ve kaynağı metnin sonunda bulabilirsiniz. Umarım yararlı bir çeviri olur. Keyifli okumalar..

Çoğumuz donuk, alakasız veya kafa karıştırıcı sunumlar yaşadık. Ama gördüğünüz son harika sunumu bir düşünün – bilgilendirici, motive edici ve ilham verici olanı. Böyle sunmayı kim istemez değil mi?

Bu yazıda, konuşmacıların sunum yaparken verdikleri en yaygın hataların 10’u inceleniyor. Bunlardan kaçınarak, sunularınızın öne çıkmasını sağlayabileceksiniz – doğru sebeplerden ve yanlış olanlardan hiçbiri.

Hata 1: Yetersiz Hazırlık

Steve Jobs ünlü bir konuşmacıydı. Konuşmaları zahmetsiz görünüyordu, ancak gerçekte her biri günlerce veya haftalarca hazırlık isterdi.

Sunumun dikkatli hazırlanması esastır. Planlamada harcadığınız süre, durumunuza bağlıdır, ancak erken başlamak iyi bir fikirdir – asla çok iyi hazırlanamazsınız.-

Düzgün hazırlık ayrıca sunu sinirlerini yönetmenize yardımcı olur. İç ve dış maddeleri bildiğiniz sürece sinirlenmek çok daha az olasıdır.

 Hata 2: Mekanı ve Ekipmanları Tanımama

Sunumunuzun bir saat içinde başlayacağını düşünün. Mekana ulaşırsınız ve korkulan olur, projektör dizüstü bilgisayarınızla çalışmaz. Saatlerce hazırladığınız slaytlar işe yaramaz. Bu bir felâkettir!

Sunumunuzdan önce en az bir kez mekanı ve mevcut ekipmanı tanımak için zaman ayırarak bu gibi bir durumdan kaçınabilirsiniz.

Genellikle, sununuzu tehlikeye atabilecek türdeki sorunlar sizin kontrolünüz dışındaki durumlar olacaktır, ancak bu, çaresiz olduğunuz anlamına gelmez.

Hata 3: Kitlenizi Yoksayma

Bazen, konuşmacılar, sunumlarını sunarken çok fazla dalıp izleyicilerinin ihtiyaçlarını unutabilirler.

Kitlenize neler bekleyebileceğini söyleyerek sununuza başlayın. Sunum sırasında soru soracak olursanız, onlara önce ne yapacağınızı, mola vermek için durup durmayacağınızı ve ne zaman duracağınızı bilmelerini sağlayın.

Bu “işaretleri”  önünüzde tutmak, dinleyip sununuza konsantre olabilmeleri için, kitlenize neler bekleyebileceğinin net bir fikrini verecektir.

Hata 4: Uygunsuz İçerik Kullanma

Herhangi bir sunumun birincil amacı, başkalarıyla bilgi paylaşmaktır; bu nedenle, onu sunacağınız seviyeyi göz önüne almak önemlidir.

Kitleniz hakkında biraz araştırma yapın. Neden buradalar,  konunuz hakkında ne kadar şey biliyorlar ve sizden en çok neyi öğrenmek istiyorlar? Hiç kimsenin anlayamadığı bir sürü jargon dolu bir sunum yapmanın faydası yok. Ama bazı insanlara da tenezzül etmek istemezsiniz.

Onların ihtiyaçları ve motivasyonları hakkında daha net bir fikir edinmek için kendinizi insanların yerine koymaya çalışın. Ayrıca, bireyler geldikçe selamlayabilir ve bilgi düzeylerini hissetmek için sorular sorabilirsiniz. Bu aynı zamanda sunumunuzu kişiselleştirmenize ve kitlenizdeki her biriyle bağlantı kurmanıza yardımcı olur, böylece söylediklerinize daha dikkatli olurlar.

Hata 5: Çok Fazla Gereksiz Konu Kullanmak

Kısa, özlü sunumlar genellikle ayrıntılı sunumlardan daha güçlüdür. Kendinizi birkaç ana noktaya kadar sınırlamaya çalışın. Esas konuya gelmek için çok uzun zamanlar alırsanız, kitlenizin dikkatini kaybetme riski taşırsınız.

Ortalama bir yetişkin, 15 ila 20 dakikalık bir dikkat süresine sahiptir, bu nedenle, kitlenizi  tutmak istiyorsanız, süreye bağlı kalın! Planlama aşamasında, kapsamak istediğiniz temaları ve onları nasıl izlemek istediğinizi not edin. Sonra, ayrıntıları doldurmaya başladığınızda, kendinize şu soruyu sorun: “Kitlenizin bunu gerçekten bilmesi gerekiyor mu?”

Hata 6: Etkili Olmayan Görsellerin Kullanılması

Zayıf slaytlar iyi bir sunumu bozabilir, bu nedenle zamanınızı doğru yapmak için ayırmaya değer.

Hepimiz parlak renkler, gereksiz animasyon veya çok küçük yazı tipleri olan slaytları gördük. En etkili sunum görselleri gösterişli değildir, özlü ve tutarlıdır.

Renk seçerken, sununun nerede olacağını düşünün. Açık renkli veya beyaz metinlerde koyu renkli bir arka plan, koyu renkli odalarda en iyi sonucu verirken, koyu renkli metinlerde beyaz arka planı, aydınlık bir odada görmek daha kolaydır.

Resimlerinizi de dikkatle seçin. Yüksek kaliteli grafikler, karmaşık bilgileri açıklığa kavuşturabilir ve başka türlü düz bir ekranı kaldırabilir, ancak düşük kaliteli görüntüler sununuzu profesyonelce göstermiyor olabilir. Bir resim katkıda bulunmadıkça, negatif alanı benimseyin – daha az dağınıklık anlamanın daha iyi anlaşılması demektir. Aynı şekilde animasyonu idareli kullanın – Bir dans logosu veya ifadesi yalnızca kitlenizi dağıtacaktır.

Hata 7: Aşırı Kalabalık Metin

Metin için en iyi kural, onu basit tutmaktır. Slaytlarınıza çok fazla bilgi sıkıştırmaya çalışmayın. Her madde işareti noktasında maksimum üç ila dört kelime, slayt başına en fazla üç hedefleyin.

Bu, içeriğinizi onlarca slayta yaymanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizi 30 dakikalık bir sunum için 10 slayt veya daha azına sınırlayın. Her slaytta, öykü veya grafiklere dikkatle bakın. Sunuma ne eklediğini kendinize sorun ve önemli değilse kaldırın.

Hata 8: Doğallıktan Uzak Konuşma

Günün önemli bir bölümünü birbirimizle konuşurken geçirdiğimiz halde, izleyiciyle konuşmak şaşırtıcı derecede zor bir yetenektir ve pratik yapmaya ihtiyacımız olan bir şeydir.

Sinirleriniz sizi sunum sırasında acele ettirirse, dinleyicileriniz en önemli noktanızı kaçırabilir. Acele etme isteğini bastırmak için merkezleme veya derin nefes alma teknikleri kullanın. Eğer konunun dışına çıkarsanız, kendinizi toplamak için biraz zaman ayırın. Daha yavaş konuşmaya odaklanırken derin nefes alın ve her kelimeyi açıkça gösterin.

Hikaye anlatmak yararlı bir tekniktir; hikayeler, başkalarını ilham almak ve birbirlerine çekici kılmak için güçlü araçlar olabilir.

 Hata 9: Dinamizm Eksikliği Göstermek

Diğer yaygın bir hata, sunumunuz boyunca bir noktada donmuş gibi durmaktır.

Bazı sunumcular podyumun arkasında daha rahat hissederler. Sunumlarınız sırasında kasıtlı olarak sahneye taşınan Steve Jobs gibi harika konuşmacıları taklit etmeye çalışın.

Steve Jobs  sahne çalışmasının yanı sıra konu ile ilgili heyecanını ve tutkusunu iletmek için jestleri ve vücut dilini kullanırdı. Ellerinizin ne yaptığına dikkat edin – duyguların iletilmesi için önemlidir. Ancak, doğal hissettikleri takdirde jestleri kullanın ve izleyicilerinizi güldürmek istemiyorsanız, kollarınızdan çok gösterişli olmayı bırakın!

Boring Presentation — Image by © Corbis

Hata 10: Gözleri Kaçırma

Konuşmacının bütün zamanlarını notlarına, ekranına, zemine ya da tavana bakarak geçirdiği bir sunumda bulundunuz mu? Bu sizi nasıl hissettirdi?

Bir kişinin bakışlarını karşılamak kişisel bir ilişki kurar ve hatta hızlı bir bakış insanların ilgisini çekebilir. Kitleniz yeterince küçükse, en az bir kere her biriyle göz teması kurmaya çalışın.

İzleyici bunun için fazla büyükse, insanların alnına bakmayı deneyin. Birey onu göz teması olarak yorumlayamaz, ancak çevrelerinde oturanlar bunu yaparlar.

Çeviri yapılan kaynak için tıklayınız

Sunum Teknikleri Eğitimleri 1 – BOMBER-B Yöntemi

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz