Google’ın yeni CEO’su Sundar Pichai, azmiyle ve başarılarıyla herkesin hayatına esin kaynağı olacak bir insan. Bu yazımda Pichai’nin hayatını araştırdığımda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Eğitim Hayatı ve İlk Çalışmaları

Henüz 12 yaşındayken Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde bulunan evlerine çevirmeli bir telefon alındığında Pichai’nin çevrilen numaraları hafızada tutmak konusundaki başarısı, onun ilk fark edildiği an oldu. Kharagpur’da Hindistan Teknoloji Enstitüsü Metalurji Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun oldu ve Stanford Üniversitesi’nden yüksek lisans eğitimi için burs kazandı. Pichai Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamadı, ancak Pennsylvania Üniversitesi’nden MBA derecesi aldı. Profesyonel iş hayatına yarı-iletken üreticisi Applied Materials ve danışmanlık şirketi McKinsey ile adım attı.

Google Serüveni

1 Nisan 2004’te ürün yöneticisi sıfatıyla Google’a geçti. İşe başladığı aynı gün Google, Gmail servisini hizmete sokmuştu.Google Chrome, Chrome OS ve Google Drive gibi hizmetlerin geliştirildiği ekipte yer aldı. 1 Mayıs 2008’de Google’ın internet tarayıcısını tanıtmak için sahneye çıkarak, Chrome’u dünyaya duyurdu. Ayrıca Gmail ve Google Maps gibi farklı ürünlerin denetimini yönetti.

pichai-1

Başında bulunduğu dönem içerisinde Google Chrome dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı unvanını elde etti. Andy Rubin’in geliştirdiği Android işletim sisteminin Google’a tamamen entegre olmasını sağladı.2011’de Twitter tarafından bir teklif aldı ama O, Google’da kalmayı tercih etti. Ekim 2014’te aralarında Chrome, Android, uygulamalar ve aramaların da olduğu tüm Google ürünleri Pichai’ye devredildi.

4

Şubat 2015’te MWC 15’in ana konuşmacıları arasında Pichai, bu kez Android Pay gibi yenilikleri tanıtmak için sahnedeydi. Mayıs ayında ise Google I/O 2015 ile sahneye çıktı ve CEO’luğa adım adım yaklaştığını gösterdi. 10 Ağustos 2015’te Larry Page Google’ın Alphabet Inc. adı altında yeniden yapılandırıldığını ve Sindar Pichai’nin Google’ın CEO’luğuna getirildiğini açıkladı. Google birimi içinde Arama, Android, Google Maps gibi en bilindik Google ürünleri yer alıyor.

8

Yazısında, 2008 yılında dünya gerçekten başka bir tarayıcı gerekli mi diye sorgularken şu anda Chrome’un hızı, basitliği ve güvenliği sayesinde yüz milyonlarca mutlu kullanıcıya sahip olduğunu ve Pichai’nin bunda büyük payı olduğunu söyleyen Page, Pichai’nin bu görevi başarıyla yerine getireceğini bildiğini belirtti.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Nurgül İlhan

Endüstri Mühendisi-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnsan Makina Sistemleri Yüksek Lisans

http://nurgulilhan.wordpress.com