Sabah staja geldiğimde yeni yazı var mı diye akademi sayfasına girdiğimde Elif arkadaşımın yazısını gördüm okudum. Okuyanların çoğunda olduğu gibi kendi stajımla bağdaştırdığım noktalar oldu yüzümde bir tebessümle okudum. Bende kendi stajımdan örnekleri anlatmak istedim.

İlk stajımı Türk Tuborg’da yaptım. Oraya gittiğimde bir iş yapabileceğimi düşünmüyordum. Ufak tefek excel işleri, ‘Fotokopi’ işleriyle geçeceğini düşünüyordum. Açıkcası kendime güvenimde yoktu. Staja başladık 1 2 gün oryantasyon ve eğitimlerle geçti. Sonrasında bize proje verileceği söylendi. Bunu duyduğumda şimdi bu da nerden çıktı demiştim. Çünkü üniversitede hazırladığım en uzun proje 30 dakikamı almıştı. Benimle ilgilenen endüstri mühendisi Ali Bey bir proje verdi. Yapamayacağımı düşünüyordum. 1 ay boyunca araştırma işlemleri, iş etütleri, veri toplama, analiz çalışmaları, tablolar, grafikler, diyagramlar, bir çok çalışma yaptık. Bilmediğim yerde çekinmeden burayı nasıl yapacağız diye sordum ve gayet güzel şekilde cevaplarını aldım. Projeyi tamamladıktan sonra Ali Bey’in bu projeyi daha önce kendisinin yaptığını öğrendim ve onun projesini incelediğimde; aradaki tecrübe farklarını kaldırırsak çaylak bir endüstri mühendisi için iyi bir proje olmuştu.

Diyeceğim o ki biz mühendis adayları olarak sadece tecrübemiz yok. Bu işleri yapabilecek yetkinliklere sahibiz. Biraz istek ve şevkle, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra verilen işleri kolaylıkla yapabileceğimize inanıyorum. 20 günün sonunda stajdan neler kazandınız diye departman müdürü sorduğunda ‘Özgüven’ cevabını vermiştim. Sizlerde kendinize güvenin.

İkinci staj yerim Kalkınma Bankası oldu. Bankada 5. Günüm. İlk gün tanışma vs. ile geçti. Benimle ilgilenen endüstri mühendisi Umut Bey proje vereceğini söyledi. Projeyi bulana kadar geçen sürede sıkıldığımı görünce birkaç excel işi verdi. Görev ayrılığı ilkesince belirlenmiş görev listelerini görev ayrılığı matrisine göre listelemek gibi şeyler 1 saatte bitti. Ertesi gün yine sıkılırken yardımcı olabileceğim bir iş var mı diye sordum. Risk değerlendirme raporlarını gönderdi 2 adet rapor vardı 2 sinin ortalamasını alıp tek rapor haline getirmemi istedi. Bunu yapmam da 1 saat sürdü. Bunları sokaktan çevireceğimiz bilgisayar kullanabilen herhangi biri de yapabilirdi. Ben Risk değerlendirme raporlarının nasıl yapıldığını merak ettim ve sordum. Anlatacağını söyledi. Raporları hazırlayan diğer endüstri mühendisleri beni çağırdılar ve bunların nasıl yapıldığını neye göre yapıldığını uzun uzun anlattılar. Dün ise projemi aldım. Kimlik yönetim sistemlerinin işleyişine ilişkin ellerinde rapor olmadığını ve benden bunu hazırlamamı istediler. Hoşuma gitti çünkü boş bir staj geçirmek istemiyorum.

Burdan çıkaracağımız hisse ise , ‘Fotokopi’ bile çekseniz neyin fotokopisi olduğunu içeriğini nasıl oluşturulduğunu araştırın. Biz stajyerler çoğu firma ve mühendis için ‘Onca işin arasında bir de bu nerden çıktıyız’. Ama uğraştığınız çabaladığınız göründüğünde onlarda seve seve size yardımcı olacaktır.

Staj işe başlamadan önce tecrübe edinebileceğimiz , iş ilişkilerini gözlemleyebileceğimiz bir yer. Burada almadığımız sorumluluğu iş hayatında mecbur alacağız ve muhtemeldir ki afallama durumu yaşayacağız. Stajda sorumluluk almaktan çekinmeyin. En fazla yapamazsınız yardım istersiniz. Kimsenin size bir şey diyecek hali yok.

Sorun, sorgulayın, araştırın, çekinmeyin ve en önemlisi kendinize güvenin.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Barış Demir

Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisi.
www.barisdemir.org

http://barisdemir.org/
  • büşra yücel

    Fotokopi çek bile demediler

  • Özellikle staja başlayanlar için bir düşünce değişikliği, motivasyon yaratacak çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler 🙂

    • Barış Demir

      Umarım faydalananlar olmuştur. 🙂