Merhaba arkadaşlar,

Birçoğumuz okul dönemi içinde şirketlere özgeçmiş göndererek, mülakatlara katılarak, başvurularda bulunarak ve tabi ki okuldaki birçok zorluğu aşarak stajlarımızı onaylattık. Şimdi de yazın gelmesiyle birer birer hepimiz staj yerlerimize dağılmaktayız.  Bugün sizlere stajınızla ilgili birkaç tavsiyede bulunacağım. Öncelikle staj yapacağınız yere göre stajlarınızı değerlendirelim. Eğer staj yapacağınız şirket bir aile şirketi ise, yapmanız gereken ilk şey işleyişi öğrenmektir. 1 hafta içinde tüm organizasyon şemasını çıkartmış olun ki o şema ışığında kimden hangi konularda yardım alacağınızı belirleyebilin.  Kurumsallaşma yolunda olan bir firmada staj yapıyorsanız bu organizasyonel işleyişi birkaç gün gibi daha kısa bir sürede çıkartmalı ve yönetime sunmalısınız.  Buradaki yönetime sunma işlemini, kurumsallaşmaya faydası olacağını düşünerek yaptığınızı belirtmek ve dikkat çekmek için yapıyoruz. Eğer stajınızı kurumsal bir firmada yapıyor iseniz, ilk olarak yapmanız gereken kesinlikle sakin kalmak 🙂 Çok şanslısınız ki, öyle bir firmada staj yapacaksınız ve sadece staj döneminde değil okul bittikten sonra bile iyi değerlendirildiği takdirde size çok çok büyük katkıları olacak bu stajın.

Firma türüne bakılmaksızın stajlarımızda ilk günler oryantasyon ve firmaya alışmayla geçer. Çalışanlara nasıl hitap edileceğinden, nerede yemek yenileceğine, giriş-çıkış saatlerinden, çalışan pozisyonlarına kadar her şey bu birkaç gün içinde öğrenilmelidir. Çünkü sonraki süreç sizin için olabildiğince etkin geçmelidir. Tüm bu etkinlik için yapmanız gerekenlerin başında ilk olarak sorgulayıcı olmanız geliyor. Firmadaki her şeyi sorgulayın ve ne, neden, nasıl yapılıyor araştırın. Stajınızın üretim veya yönetim stajı olduğuna bakmaksızın üretime inin ve incelemeler yapın. Bunları yaparken tabi ki de izin alın ve hevesli olduğunuzu karşı tarafa hissettirin. Özellikle kurumsal firmalarda daha etkin bir şekilde uygulanan İSG kurallarını ve gereklerini staj başlamadan öğrenin ki firma yönetiminde size karşı bir güvensizliği engellemiş olun. Staj yerinizde size tahsis edilen gözlük, kulaklık, ayakkabı ve üniforma gibi İSG materyallerinizi ve not defterinizi de alarak üretimi inceleyin. İncelemeler sonucunda duyduğunuz veya gördüğünüz her farklı kavramı not edin. Yerinize geçtiğinizde tüm notlarınızı tek tek araştırın. Böylelikle hepsi hakkında bir fikir sahibi olun. Genellikle kurumsal firmalarda staj yaptığınız departmanlara göre departman müdürleri kimi toplantılara katılımınıza izin verebilir. Bu çok büyük bir fırsattır. Toplantı sırasında her ayrıntıyı çok iyi dinlemeli ve sürekli tetikte olmanız gerekmektedir. Çünkü her an bir soru ile karşılaşabilirsiniz. Böyle anlatınca sakın bir korku hissetmeyin. Karşı taraf sizin öğrenci olduğunuzun farkında ve sadece bir ışık görmeye çalışıyor. Yani olabildiğince sakin bir şekilde düşüncenizi dile getirin. Yanlış veya doğru olması çok önemli değil. Sadece üslubunuz ve tavrınız yerinde olsun yeterli 🙂  Tabi etkili bir öneride de bulunursanız belki gözde stajyer bile olursunuz 🙂 Bu öneriler için de biraz önce bahsettiğim araştırmaları yapmalı ve sorgulamaktan asla vazgeçmemelisiniz.

Biliyorsunuz ki bunlarla birlikte staj yaparken hazırlamamız gereken bir de staj defterimiz var. Staj defterimiz aslında bizim yol göstericimizdir. Çoğu okul staj defteri yönergesi yayınlıyor. Stajda ilgilenebileceğimiz konular, sorulabilecek sorular hakkında da bilgi sahibi olmamıza yardımcı oluyor. O yüzden en iyi şekilde bir staj defteri oluşturmaya çalışmalısınız. Bu staj defterlerini staj sonunda yönetime de sunarak incelemelerini sağlayıp onay ve beğenilerini alabilirsiniz. Aynı zamanda stajınız esnasında tüm departmanlarla iletişim halinde olmalısınız. Örneğin bir endüstri mühendisliği öğrencisiyseniz, tüm firmadaki endüstri mühendislerini ve departmanlarını öğrenip onlarla 5’er dakikalık da olsa birer görüşme sağlamalısınız.

Arkadaşlar staj, iş hayatına geçişte önemli bir basamaktır. İnanın boşa geçirilecek veya tabiri caizse naylonunun yapılacağı bir olgu değildir. İyi değerlendirildiğinde çok güzel geri dönüşleri olan ve hem okul hayatınızda hem de iş hayatınızda size çok büyük artıları olacak olan iyi bir şanstır. Bu şansı güzel değerlendirmeniz dileklerimle..

Son olarak stajlarınızla ilgili herhangi bir sorunuz, sıkıntınız olursa ecayir@industryolog.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım 🙂 Başarılı stajlar 🙂