Snapchat’in fark yaratan noktası, yollanan fotoğraf ya da videoların en fazla 10 saniye içinde, bir daha görülemeyecek şekilde kendini yok ediyor olması. Bu özellik aslında genç kullanıcıların bu uygulamayı kullanma nedenlerinin başında geliyor.

Evan Spiegel popüler bir mobil uygulama olan Snapchat’in arkasındaki isim, aynı zamanda Amerikalı bir girişimci, uygulamanın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır.

Gençlik Dönemi

Spiegel, teknolojiye meraklı biriydi ve ilk bilgisayarını 6. sınıfta almıştı. Okul zamanlarında Photoshop üzerinde denemeler yapıyor, hafta sonları ise bölgelerindeki lisenin sanat atölyesinde vakit geçiriyordu.

Eğitim Hayatı

Okulunu bitirdikten sonra Stanford Üniversitesi’nde ürün tasarımı bölümüne girdi. Daha sonra da Snapchat’in diğer kurucu ortağı olan Bobby Murphy ve Reggie Brown ile tanışacağı Kappa Sigma derneğine katıldı. Murphy, Spiegel’i Google Circles’tan esinlenerek online sosyal ağ tasarımı yapmak üzere işe aldı fakat Spiegel başarısız oldu. Buna rağmen bu iş Spiegel’e camiada tanınırlık kazandırdı ki misafir olarak katıldığı derste Scott Cook tarafından fark edildi ve web üzerinden yazılı metinleri yayınlama üzerine olan txtWeb  projesi için iş teklifi aldı.

İlk projesi Murphy ile birlikte, danışmanlara, ailelere ve lise öğrencilerine üniversiteye kabul sürecinde yardımcı olmayı amaçlayan, Future Freshman olarak adlandırdıkları, online bir yazılım üzerineydi. Her şey iyi başlamasına rağmen, bir süre sonra işler yolunda gitmemeye başladı ancak kader sonunda ona güzel bir fırsat sunarak kapıyı çalacaktı.

Dernekten bir diğer kişi olan Reggie Brown, Evan’a web üzerinden daha önce paylaştığı bir resmi kalıcı olarak silmenin yollarını sormak üzere bir beyin fırtınası başlattı. Spiegel konuyu derinleştirmek istedi. İleride size sorun yaratabilecek fotoğrafları Facebook’tan silmenin zorluklarını düşündü. Yanına sıra arkadaşı Bobby Murphy’yi alarak, insanların çekinmeden aralarında komik, matrak, selfie portrelerini paylaşabileceği ve fotoğrafın hiçbir iz bırakmadan yok olacağı bir uygulama hayal eden Spiegel, projesini hayata geçirmiş.

Çalışma Hayatı

Spiegel ve Murphy birlikte Snapchat’in temel mantığını oluşturdular ve bunun geliştirilmesi üzerine Brown ile birlikte çalışmaya başladılar. İlk başta adını Brown’ın fikri olan Picaboo koymuşlardı fakat bu proje fikirleri hiçbir yatırımcının desteğini alamadı. Bununla birlikte, bazı aksaklıklarla ve birinin neden ileride kaybolacak bir resmi paylaşmak isteyeceğine dair kafalarında oluşan soru işaretleriyle birlikte grup çöküş sürecine girdi.

Brown yolları ayırmaya karar vererek %30’ luk payıyla birlikte projeye yaptığı katkıların iadesini istedi. İlaveten aynı adı taşıyan bir firmanın ihtarnamesiyle orijinal isimden de vazgeçildi.

Sonuç olarak, Murphy ve Spiegel Brown’ın yönetimle ilişkisini keserek yeni birkaç özellik ekledikleri projelerini Snapchat olarak adlandırdılar. Bu tarihten sonra, yavaş yavaş genç kullanıcıların dikkatini çekmeye başlayan bu uygulama, çeşitli geliştirmeler ve yeniliklerle zaman içinde milyon dolarlık bir şirkete dönmeyi başardı. SnapChat uygulamasının bağlı bulunduğu şirketin maddi değeri şu an 10 milyar dolar olarak varsayılıyor.

Beklenmedik başarı karşısında oldukça şaşırdığını belirten ve eğitimini yarıda bırakarak Snapchat için yatırımcı arayışına girdiğini söyleyen Spiegel, bankacıların kendileriyle dalga geçer gibi konuştuğunu anlatıyor: “Bütün yatırımcılar bize aynı şeyi söylüyordu: “Hayatımızda duyduğumuz en saçma fikir!”. Aldığı ret cevaplar karşısında yılmayan Spiegel, yaptığı şeyin doğruluğuna her zaman inandığını anlatıyor.

Yakın zamanda hızla yükselen Snapchat uygulamasının sahibi Evan Spiegel, Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg’ün uygulamayı 3 milyar dolarlık teklifini reddetmesiyle uygulamasına çok güvendiğini kanıtladı.

“Sonsuza kadar sürmeyecek anların paylaşılmasının altında gerçek bir değer yatar.”

Evan Spiegel

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Nurgül İlhan

Endüstri Mühendisi-Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnsan Makina Sistemleri Yüksek Lisans

http://nurgulilhan.wordpress.com
  • Nisa Turunç

    Nurgül İlhan’dan bir güzel yazı daha 🙂 eline sağlık

    • Nurgül İlhan

      Teşekkür ederim Nisa 🙂