AlperenSerüvenlerin Efendisi

An itibariyle üniversite tercihleri bitmiş bulunmakta olduğu için bir paylaşımla bu süreç hakkında iki kelam etmek istedim. Başlıkta da bahsettiğim gibi üniversite tercih sürece tam anlamıyla serüvenlerin efendisi. Peki ya neden?

Yıllar yılı çalışıp emek ettiniz ya da gezip dolaştınız. Açıkçası ikisi de pek fark etmiyor.Hayat deneyimlerim sınav denen sürecin bir zaman ve stres kontrol süreci olduğunu gösterdi.Elbette ki başarının ya da başarısızlığın ana nedeni bu değil lakin gözardı edilmemesi gereken çok önemli bir faktör.Bunca sene boyunca pek çok insanın stres denen o illete yenik düştüğüne şahit oldum. Onlara göre emekleri heba olmuştu.Ancak ben o şekilde düşünen bir insan değilim.Peki ya neden?

serüven

Kendisine belirli bir düzen kuran, belirli bir çalışma sistemi içerisinde bir takım çalışmalara hazırlanan insanlara bu kazanım başta hayat olmak üzere pek çok noktada verimli bir süreç konusunda destek sağlayacaktır. Hepimizin çevresinde mutlaka ciddi anlamda çalışan, emek harcayan ancak merkezi sınavlarda hak ettiği başarıyı yakalayamadığını düşünen insanlar vardır. Bu tartışılacak bir nokta. Başarı 2 saatlik bir sınavla mı derecelendirilir yoksa bir ömür serüveniyle mi?

bakış açısı

Yıllardır eğitim sistemimiz üzerine pek çok yetkin kişi bir takım araştırmalar ışığında eleştirilerde bulunuyor, düzenlenmesi gerektiği konusunda ve sonucu 2 saatlik bir sınav olan 12 senelik sürecin veriminin yeterli olmadığını anlatmaya çalışıyorlar. Elbette bu konuda uzman görüşleri bizimkilerden daha değerli. Yine bir yaşam deneyimim bana hiçbir eğitimcinin mevcut sistemin etkili ve verimli olduğunu düşünmediği yönünde.Yani 2 saatlik sınav sizi istediğiniz üniversiteye veya bölüme sokamadı diye karalar bağlamaya gerek yok.

Günümüz Türk insanının hayatı birçok aşamada savaşlar barındırıyor. Elbette bunlar psikolojik savaşlar. Her geçen an kaygılarımız artıyor. Katma değerli üretim konusunda yeterli olamadığımız kadar katma değerli insan yetiştirme konusunda da başarılı sayılmayız. Bu konuda son yıllarda yapılan çalışmalar olmasına karşın uzun vadeli bir eğitim stratejisinden yoksun oluşumuz ve eğitim sistemimizde her sene birşeylerin değişmesi ya da eğitimcilerin çağa ayak uyduramaması gibi sebeplerden problemlerle yeteri düzeyde yüzleşemiyoruz.

Sizler yani bugün tercihlerini tamamlayanlar, yakınlarının tercih yapmasına destek olanlar, sizler Serüvenlerin Efendisisinin Efendisisiniz. Tercih süreci tamamen stres dolu ve her kafadan bir sesin çıktığı bilen, bilmeyen herkesin söyleyecek şeyleri olduğu bir süreç malumunuz. Siz ki bu süreci sağ salim atlattınız.

BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 10: In this handout photo provided by NBCUniversal, Leonardo DiCaprio accepts the award for Best Actor - Motion Picture, Drama for "The Revenant" during the 73rd Annual Golden Globe Awards at The Beverly Hilton Hotel on January 10, 2016 in Beverly Hills, California. (Photo by Paul Drinkwater/NBCUniversal via Getty Images)

Hayatın en stresli dönemlerinden birinden kurtulan kardeşlerim, öncelikle tercihleriniz umarım kalbinize göre şekillenmiştir. Umarım severek yapacağınız meslekler tercih etmeye çalışmışsınızdır. Mesleğini severek yapmayan insanlarla dolu olan ülkemizin malesef ki gelişimi doğrultusunda yaşadığımız en büyük sıkıntı işine aşık olmadığı için üretmeyen, salla başı al maaşı çalışan insanlar.

Sizler Serüvenlerin Efendisisinin Efendileri umarım savaşınızda muvaffak olursunuz. Bundan sonraki süreçte sizlerle yeni bir yazı dizisine başlamayı planlıyoruz. Önceleri şakayla başlayan fakat eğlenceli ve bilgilendirici olacağına inandığımız bir fikir haline dönüşen “Üniversite 1.0” yazı dizimiz de kısa bir süre içerisinde sizlerle olacak. Yeni yazılarda, yeni fikirlerde görüşmek üzere..

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Alperen Bilgehan Dede

Süleyman Demirel Üniversitesi- Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencisi, hayata dair şeyleri hayatın içerisinden öğrenmeyi seven, mühendislik etimolojisine hayran ancak eğitiminin problemli olduğunu düşünen insan taneciği…

http://alperendede.com